Kritikler

EXODUS ”Tempo Of The Damned”

ABD – Nuclear Blast – 2004

Her zamanki sert speed/thrash sound’u ile Exodus “Tempo Of The Damned” ile raflarda yeniden yerini aldı. Albümdeki kapak tasarımının her ne kadar 80’lerin thrash albümlerini anımsatsa da kalite bazında o kadar yadsınacak bir tarafı olmadğı ilk görüşte göze çarpıyor. Özellikle diger albümlere göre bakacak olursak grupta sound açısından birkaç değişiklik olmuş. Albüm kayıdında davul reverb’leri azaltılmış ve gitarlara hafif reverb ve echo efektleri kullanılmış..

Albümüm ilk parçası olan “Scar Spangled Banner” ile dinletiye başlıyor ve ardından albumun en iyi şarkılarından “War is My Sheppard” la devam ediyor. 2 parçada devam eden hızlı riffler yerini albümün 3. parçası Blacklist’in yavaş ve gaz rifflerine bırakıyor. Şarkıdaki metronom her ne kadar düşük de olsa bu ne yazıkki albümün thrash yapısında olduğu
gerçeğini değiştiremiyor :). Diğer parçalardan “Shroud of Urine” ile grup solo bölümünde atmosferi baya iyi yakalamış gibi gözüküyor ve ardından gelen “Forward March” ile thrash vari hızına geri dönüyor.. Şarkının nakaratlarında arkada öten inilti tam anlamıyla şarkıyla bir bütünlük sağlamış ve şarkıya ayrı bir hava katmış.

Harmonik seslerle açılan ” Culling the Hard” parçası “Blacklist” deki havaya bir an olsun insanı geri döndürüyor ve nedense Overkill’ın şarkı yapılarını hafızanızda canlandırıyor. Albümün 7. parçası “Sealed with First” atmosferi kaldığı yerden devam ettiriyor ve yine özenle hazınlanmış sololarla sizi baş başa bırakıyor. Ardından gelen “Throwing Down” ile grup kaldığı yerden devam ediyor. Nedendir bilinmez “Impaler” ile beraber pek bir Exodus havası yakalamıyorsunuz, diğer şarkılara oranla ritm ve solo riffleri daha karmaşık yazılmış. Neyseki sonlara doğru karmaşık yapı yerini oturaklı ritm ve sololara bırakıyor. Grubun albüme ismini veren parçası “Tempo Of The Damned” tam gaz ve soluk almadan sizi sandalyenize baglıyor ve adeta emniyet kemerlerinizi takın dercesine sizi sarsıyor :). Yani raflarınızda her an bulundurup dinleyeceginiz bir albüm yapmış Exodus..

Thrash fanlarının mutlaka arşivlerinde bulundurması gereken bir yapıt olsa gerek..

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu