Röportajlar

EXODUS

Thrashfest 2010, Vienna, Arena @ 3 Aralık 2010

Merhabalar, Thrashfest 2010’un Clash Of The Titans 1990’ın bir devam organizasyonu olarak nitelendirebilir misiniz?
Gary Holt (gitar):
Burada iki farklı şeyden söz ediyoruz… Thrashfets bence Thrash tarzını sevenlerin parasının tam karşılığını aldığı koca bir Thrash metal yığınıydı. İşinde usta üç grubun tek çatı altında toplandığı bir festival ; bence bu harika…

Bu arada merak ettiğim bir nokta daha var ; Clash Of The Titans’ın devamı neden gelmedi?
Çünkü o sıralar ‘Headbanger’s Ball’ turuna başlamıştık ve bu yaptığımız en büyük Thrash turuydu diyebilirim…

Peki ‘Big 4’ turnesi hakkında neler söyleyebilirsin? Bu dörtlü sence gerçekten büyük bir dörtlü mü? Ya da bu organizasyon sence ‘Big 5’ ya da ‘Big 6’ olabilirmiydi?
Belki ‘Muhteşem Yedili’ olabilirdi :).Satışları çok iyi dört gruptan bahsediyoruz , bence bunu kurcalamaya çok gerek yok gayet iyi bir dörtlü…Fakat Metallica’nın dahil olduğu bu organizasyonun adı daha çok ‘Really Big 1 and Other Three’ olabilirmiş…

“Exhibit A” ve “Exhibit B” cd’lerinden oluşan bir albüm çıkardınız…Bu albümün bu şekilde piyasaya çıkmasının sebebi neydi?
Bir albüme çok gelicek kadar fazla parça seçmiştik ve hepsi vazgeçilemeyecek kadar iyiydi…Bizde iki cd’den luşan ve her bir cd’de farklı bir tat veren bu albümü çıkardık.

Aynı zamanda ‘Let There Be Blood’ albümünü de tekrar çıkardınız ve ‘Bonded By Blood’ parçasını cover’layıp kaydettiniz ve sanırım bu Paul Bloff’un anısınaydı.Bu cover ve kayıt çalışmaları hakkındaki düşünceleriniz nedir?
Evet bu doğru yapılması gereken birşeydir ; doğru yapılırsa anlamlı olur ve bunu doğru yaptığımızı düşünüyorum.İnsanlar tabii ki aynı şeyleri düşünmeyebilirler fakat bence ortaya çıkan çalışma mükemmeldi…

‘Let There Be Blood’da çekilmiş fotoğraflarınız ses getirmişti…Bu resmileriçeken Karyn ve Cyrisis’le nasıl tanıştınız?
Cyrisis Menajerlerimizden biriyle birkaç yıl çıkmış ve bizimle turnelerde bulunmuştu…

Peki Karyn?
Hiç bir fikrim yok…

Şarkı sözlerinizde politik konular ele alınıyor ; Amerika’nın mevcut siyası durumu hakkında düşünceleriniz nedir?
Cumhuriyetçiler ya da demokratlar… Bunların hepsinin yanlış yolda olduğunu düşünüyorum ama yine de Meg Whitman’ın harcadığı 160 milyon dolara ramen bir sandalye satın alamamış olması bir umut ışığının olduğunu gösteriyor.

Albümünüz “Shovel Headed Tour Machine” 2008’de Wacken’da kaydedildi ve hatırladığım kadarıyla şov harikaydı; bu şovu izlemeye fırsatı olmayanlara bir şans vermeyi düşünüyor musunuz?
Êvet şov kesinlikle harikaydı ve yakında bir multimedya dvd’si halinde piyasada olacak.

Thrash piyasasının güncel durumu hakkında düşünceleriniz nelerdir? Piyasaya çıkan yeni grupların ömürleri ve eski grupların güncel durumları sizce nasıl?
Söylemesi zor ama dışarıda mükemmel müzikler yapan genç grupların olması maalesef 25 yıl sonra da burada olacakları anlamına gelmiyor… Kendimiz için konuşmak gerekirse de bu noktada olduğumuz için çok şanslıyız ve bu şansı iyi kullanmak için çok çalışıyoruz.

Şiddete ve esprilere atıfta bulunduğunuz şarkı sözlerinizi ele alırsak bu alıntılar sizce grubunuz hakkında önyargılar yaratmıyor mu?
Aksine tam bizi yansıttığı kanısındayız…Exodus şiddeti tema edinmiş bir gruptur ama eğlenceyi de unutmaz şarkı sözlerimizin de bunu yansıtması bizce normal.

Sizce Amerika piyasası mı Avrupa piyasası mı daha iyi durumda?
Zor bir soru…Biz ve bizim gibi gruplar Avrupa’da çok daha fazla popüler olsak da insanın kalbi kesinlikle memleketinde atar…Biz hava şartlarından pek memnun olmasak da Avrupa’da olmak güzel:)

2010’un kalanı ve 2011’e dair planlarınız nelerdir?
Yakında tatil için evlerimize dönüyoruz tabii ki sonrasında ‘70.000 Tons of Metal’cruise’uyla çalışmalara tekrar başlayacağız.Bahar’ın büyük bir kısmı Lee burada olmadığı için boş geçecek ama evde olacağım için şikayetçi olacağım söylenemez…

Lee’nin bir grupla daha çalışması sizin grubunuzla olan performansı konusunda bir problem yaratıyor mu?
Kesinlikle hayır…Ben zaten evde zaman geçirmek için can atarken onun bana bunu yapacak fırsat vermesi tabii ki işime geliyor.Enerjisi buna yetiyorsa bence sorun yok…Bana bir tanesi yetiyor da artıyor bile.

Yani senin dahil olduğun Exodus dışında bir oluşum yok ; peki ya diğerleri?
Rob’un yer aldığı bir grup var , adı : Generation Kill…Fakat söylediğim gibi benim bu grup dışında zaman ayırabileceğim hiç bir şey yok…

Bu ‘70.000 Tons of Metal’ organizasyonu hakkında bilgi verebilirmisin?
Tabii ki… İçinde tam 40 metal grubu ve ağzına kadar metal dinleyicisiyle dolu bir cruise gemisi düşünün; Miami’den hareket ediyor oradan Cozumel ve Mexico’ya hareket edip geri dönüyor. Kesinlikle dört gözle beklediğim bir organizasyon….

www.exodusattack.com
www.myspace.com/exodus

Çeviri : Emre Gökdemir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu