Kritikler

EVOKEN ”Shades Of Night Descending”

Displeased Records – 2009 – USA

Bu kritiğimde “Evoken” grubunun “Shades Of Night Descending” albümünü ele alacağım. Grup Doom/Death metal ya da Funeral Doom/Death metal yapıyor denilebilir.

Davul gayet yavaş tempo, çok nadir çift kroslar şeklinde ilerliyor. Klasik doom/death metal davul yapısına sahip şekilde çalıyor. Gitarlar çok karanlık bir atmosfer oluşturuyor. Gitar tonları çok boğuk bir sese sahip. Klavye ile beraber gitarlar çok sağlam iş çıkarmış. O karanlık, depresif atmosferi çok güzel oluşturmuşlar.

Klavye için çok bir şey söylemem. Klavyede iyi, kötü ayrımı nasıl yapılıyor tam net bir şey diyemem. Fakat klavye ulaşılmak istenen karanlık, depresif atmosferi oluşturmak için gayette güzel bir rol oynamış ve işini çok güzel yapmış.

Vokal scream vokal ve brutal vokal olmak üzere ikili bir yapıya sahip. Vokalin sesi biraz Incantation’un ilk albümlerinin vokali olan Craig Pillard’ın vokalini andırıyor. Vokal karanlık havayı çok sağlam bir şekilde yansıtıyor. Adeta zifiri karanlığın içinden bağırarak, insanların içine korku salmak istiyor.

Söz konsepti tahmin edileceği gibi Suffering, Dissolution, Hatred Towards Life gibi konular. Doom işine giren bir grup için klasik bir tablo. Yaptıkları iş ile uyumlu bir söz konsepti var.

Kayıt kalitesi yeni şarkılar için güzel. Hafiften leş bir kayıt olmuş. Albümde 1996 ve 1997 demosundan şarkılar bulunmakta. Demoların kaydı, yeni şarkılara göre biraz daha fazla leş olmuş. Karanlık atmosferede uyumlu olmuş. Çok göze batmıyor.

Albüm kapağının çizeri Robert Hogen isimli kişiymiş. Güzel ve sanatsal bir çalışma olmuş. İnsanlık toz dumanın içinde kalmış ve gökdelenlerin sadece üst kısımları görünüyor. Gökdelenlerin ortasında muhtemelen güneşin ışığı parlamış. Fakat alt taraflar zifiri karanlık.
Klasik yukardakiler için herşey parlak, aşağıdakiler için herşey karanlık teması işlenmiş. Fakat ne kadar aydınlık olursa olsun, binalar çürümüş. Herkes batmış batacağı kadar, en yukarda olsanızda ne yazar ki herkes batınca sizde batarsınız mesajı verilmiş.

Oluşturdukları atmosfer, yaptıkları müzik, vokal, söz konsepti, albüm kapağı göz önüne alındığında 10 üzerinden 8’i hak ederler diyorum.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu