Röportajlar

ENTHRALLMENT

Bulgar piyasasının son yıllarda çıkardığı iyi gruplardan biri olan Enthrallement grubunun elemanları ile gerçekleştirdiğimiz ufak sohbet şu şekilde başladı :

Öncelikle röportaj için teşekkürler,underground u takip etmeyenler veya bu tarz müzikle yeni tanışanlar için grubu kısaca anlatabilirmisin,macera nasıl başladı ?
Tüm Türkiye’deki brutal müzik severlere selamlar,Enthrallment extreme bir gruptur,11 yıl önce kuruldu.İlk senelerde standart Amerikan tipi death metal çalmaya çalışıyorduk ve bu çalışmalarımızı bir kasetle kayda dönüştürdük.(1998 "the scarlet difference – Dark Mist Pro") ardından 3 yıl sonra 2001 de Burning Fields (Butchery Music) bunu takip etti, bu periyodun ardından müzikal çehremizi ,konseptimizi değiştirmeye karar verdik. Bu deneyimlerimizi ilk Cd’miz Smashed Brain Collections -2006 ‘Da görebilirsiniz. Bu kayıtta hızlı ve yavaş ritimlerin karışımını bulabilirsiniz ama biz daha iyi sonucu 2008 deki Immerse Into Bloddy Bliss’te aldık diyebiliriz.

Smashed Brain Collection underground death metal fanları tarafından favori albümünüz denilebilir,genel olarak nasıl reaksiyonlar aldınız?
Müzik basınından aldığımız yorumlar genelde iyiydi ama 3 parçamıza zaten fanlarımız konserlerimizden aşinaydı."Awaiting the Death","Total Zombie Domination" ve "Mutant".

Ayrıca ucuz gözüken ama kaliteli bir videonuz var,video çekmek kimin fikriydi? Amatör bir ekip tarafındanmı gerçekleştirdiniz yoksa profesyonel eller size yardım ettimi ?Bahsedermisin?
Bakın bu işlerde biz bilgisayar efektleri kullanmayı hiç arzulamıyorduk her zaman gerçek düşünceleri ve görünümü tercih ettik.Bu video ne tam profesyonel ne de tam underground diyebilirim.Tüm sahnelerde gerçek kan,kurtlar ve mezar olması çok güzel ve gerçekçi olmasını sağladı. İkinci klibimizde aynı albümden Total Zombie Domination isimli parçaya çekilmişti.

Genelde yerel konserlerle haşır neşirsiniz,Bulgaristan dışındaki konserlerden söz edecek olursak ,hangi festivallerde yer aldınız? Turneler yaptığınızı duymuştum,ilginç günler geçirmiş olmalısınız,bunlardan bahserdemisin?
Balkanlarda genelde kendi bölgemizde çalmayı uygun buluyoruz şu ana kadar 3 turnemiz oldu.Bizim için en önemlisi Rotting Christ,Rotten Sound ve Malovent Creation ile olan Avrupa turnemizdi.Belki duymuşsunuzdur Polonyalı firma Massive Music sadece büyük gruplarla çalışıyor bizde onlardan bir mail alınca çok şaşırdık ve oldukça sevinçle karşıladık.Tabi ki değişik anlar yaşadık,çok değişik çalışma metotları ve anekdotlar yakaladık bunları yerel konserlerde asla göremezdik.Her deneyim gruba güç katıyor umarım bunları sizin ülkenizde de gösterme şansımız olur.

Genel olarak liriksel yapınızdan bahsetmek gerekirse grubu yeni tanıyacak kişilere neler demek isterdiniz?
Biz brutal müzik yapıyoruz tabiki liriklerimizde o doğrultuda vahşi olacak,gerçek manyaklık hikayeleri,katiller ve diğer uçuk şeyler,hepsi bu ..

Konserlerde coverladığınız gruplar kimler,hiç death metal veya metal dışında coverladığınız parça oldu mu ?
Konserlerde Suffocation,Deicide,Dead Infection gibi grupları çalıyoruz.Şu aralar AXAT isimli yerel bir rock grubunun bir parçası üzerinde çalışıyoruz,metal tarz dışında söyleyebileceğim bunlar..

Entrallement grup elemanları neler dinler?
Her grup elemanı kendi zevkine göre müzik dinliyor tabiki,Plam daha çok gore grupları dinliyor zaman zaman AC/DC ve Bulgar NLO ,Chris klasik amerikan death metaline hastadır zaman zamanda eski black metal gruplarını dinler,Vasil Slayer,Sepultura ve Death in ilk albümlerini tercih ediyor ,Ivo ise tam bir death metal manyağı ,brutal death,gore grind ve grindcore hastasıdır…

Gelelim 2008 yılında çıkış yaptığınız Immerse Into Bloody Bliss albümüne,reaksiyon nasıldı ?
Bu albüm Enthrallment stilidir! İlk parçadan son parçaya kadar tamamen değişik bir konsepte sahiptir,bu albüm bir extreme metal fanatiğinin isteyebileceği her şeyi içeriyor.Ağır tempo eski usul death metal den ,son sürat yeni nesil death metal’e, daha bol miktarda bass gitar içeren eski usul sound tan modern düşüncelere kadar.Bir parçamız var ülkede herkesin bildiği bir konu üzerine ,o parçayı konserde tüm seyircilerle birlikte söylemek gerçekten zevkli.

Yeni albüm kayıtlarında durum nedir,çıkış tarihi belirlendi mi?
Yeni parçalar için uğraşıyoruz 3 tanesini bitirdik gibi bir şey,kayıtları tamamlamadan kesin tarih veremiyorum ama 2010 yılı içerisinde kesin albümümüz bitmiş ve piyasada olmuş olacak ayrıca yeni bir klip daha geliyor,fanlarımıza duyurulur.

Amerikan mı yoksa Avrupa mı death metali hoşunuza gidiyor?
Hollanda ve Polonya’daki grupları daha çok beğeniyoruz.

İki tarz arasında sizce farklar var mı ?
Büyük Amerikan gruplar müzik için değil spor olsun diye çalıyor bana kalırsa bu yüzden çok hoşlanmıyoruz ama Avrupa geleneklerinden midir bilinmez buradaki insanlar müziği kendilerine bir yaşam biçimi olarak benimsiyor aynı şeyi Amerikan ve Avrupa sinemaları içinde söyleyebiliriz.

İnternet aleminin hızla yayılması ve her eve girmesinden sonra CD,DVD vs. gibi fiziksel ürünlerin satışları popüler müziklerde bile hızla yere çakılırken siz internet üzerindeki gerek forumlar,bloglar,myspace,facebook gibi grupların kendilerini tanıtıp bedavadan müziklerini dağıtması hakkında neler düşünüyorsunuz,yardımcı oluyor mu?
Bence indirme problemi gruplar için değil plak şirketleri içindir.Ama genel sorun şu firmalar CD VE DVD’leri 1.50-2.00$ ‘a mal edip 10 $ birde üzerine yol masrafı ekleyip satıyorlar,tamam gruplara para ödüyorlar ama bence daha çok kendi ceplerini düşünüyorlar. Myspace vb. yerlere gelince bence grupların fan kitlesine ulaşması için tamamıyla yardımcı ,ayrıca diğer gruplarla da kontağa geçip onlar hakkında anında bilgiye ulaşabilmek açısından gerçekten yararlı olarak yorumlayabiliriz.

Yeni çıkan deathcore grupları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Tamamen boktan bir tarz.

Hangi gruplarla birlikte turneye çıkmak isterdiniz?
Napalm Death,Obituary,Destruction,Ancient,Vitan Remains,Sinister ama onların bizle çalmak isteyeceğini düşünmüyorum,hıı birde Slayer,hehe neden olmasın çok ilgi çekici değil mi ?

Entrallment gündemi takip eder mi,mesela ekonomik krizler,küresel hastalıklar?
Ekonomik kriz dünya çapında bir sorundu herkesin onunla ilgili bir takım sorunları olmuştur fakat çok fazla tv izlediğimizi söyleyemem.

Sorularımız bunlardı,Extreminal okuyucuları ve Türkiye’deki dinleyicilerinize neler demek istersiniz?
Öncelikli olarak tüm Türk kardeşlerimize teşekkür ederiz,gelecek yıllarda orada çalıp yeni arkadaşlıklar kurmak isteriz.2010 da umarım Türkiye de olacağız.Çok fantastik olacak.Eğer bize ulaşmak veya kişisel olarak sorularınız varsa myspace adresimiz aşağıda ,oradan her türlü cevap verebiliriz. Görüşmek üzere.

www.myspace.com/enthrallment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu