News

SATURNUS’tan Kötü Haberler ,Gitaristler Gruptan Ayrıldı | Saturnus – Guitarists Leave The Band

İstanbul’da konser vereceği duyurulan ve oldukça fazla bilet satmış olan ünlü Danimarka’lı doom metal prenslerinde iç kargaşa yaşandı ve grubun iki gitaristi bu mini turne öncesi gruptan ayrıldığını duyurdu. Grup hem İstanbul hemde Kopenhag konserlerini iptal etmek zorunda kaldı. Duyurulan bilgiye göre 2020 yılının ortasına kadar gelecek olan konser tekliflerinide red edeceklerini ve yeni bir yapılanma içerisinde olacaklarını bildirdiler.
Grup yaptığı açıklamada ; Son albümümüzün üzerinden 8 yıl kadar geçti ve etrafta hızlıca kayıt alabilen bir grup olarakta bilinmiyoruz fakat Rune bu süreçte yeni albüm kayıtlarına başlama gibi bir niyet belirtisinde bulunmuyordu.Buda işleri zorlaştırmaya başladı. Maalesef üzülerek Rune ile devam etmeme kararı aldık. Öte yandan Martin’in gruptan ayrılacağı konusunda kendisi ile daha önce anlaşmaya varmıştık ve yıl sonundaki konserlerden sonra gruptan ayrılacaktı , biz buna kendimizi hazırlamıştık. Bu yüzden artık yeni grup elemanları aramaya başladık ve daha fazlası gelecek. Şeklinde bu durumu özetledi. 
English Below :
According to the official statement on the band’s facebook page, Saturnus’ guitarists Rune Stiassny and Martin Steene have both left the band, effectively canceling all upcoming shows – two this coming weekend in Copenhagen, and one in Istanbul next weekend. Danish doomsters are now forced to find new members.
Comments Saturnus: It’s with a heavy heart that we have to cancel our upcoming shows. Two shows this coming weekend in Copenhagen, Istanbul next weekend, and last but not least our show at the Haunting Castle Festival in February.
“In Saturnus we are not known for our fast tempo of making records. We have a very defined role within the band in terms of who does what. It is no secret that Rune is the man when it comes to writing the songs and making the compositions for Saturnus. But now the gap is coming to 8 years between our latest album and the upcoming album and we are still far from finishing it.
“Therefore the decision has been taken, and Rune will no longer be part of Saturnus. Rune doesn’t have the time to fulfill his agreement to the band that he was original hired for back in 2008.
“Furthermore Martin told us a couple of months ago that he would be leaving Saturnus at the end of the year, and this we were also prepared for. We wish Martin all the best in the future, and we thank him for his help and his very professional attitude on and off stage.
“So once again we have to find new members. More to come…”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

+ 32 = 37

Related Articles

Back to top button