Kritikler

ECLECTIKA ”Dazzling Dawn”

Asylum Ruins – 2010 – Fransa

Eclectika Fransa’dan 2001 yılında kurulmuş bir grup. Grubun ikinci albümü “Dazzling Dawn”, geçtiğimiz Şubat ayında çıktı.

Grubun bu albümdeki tarzı için bir çok şey söylenebilir post-black metal, ambient, deneysel vs. vs. Kapak resmine bakıldığında zaten tuhaf bir şeyler olduğu hissediliyor. Genel konuşamayacağım, bu yüzden albümü kısım kısım incelemem gerekiyor.

Post-Black metal diyebileceğim ilk üç şarkıda black metal ile deneysel bir şeyler karıştırıp, biraz da melodikleştirmiş, bir de bayan vokal katmışlar. Scream vokal oldukça iyi fakat bayan vokal çok tuhaf ve uyumsuz geliyor kulağıma. Davul çoğu zaman çok zayıf kalmış.

“Les Demons Obsedants Du Regret” isimli dördüncü parça tamamen akustik ve bayan vokalli bir şarkı, albümün ne yönde gideceğini tam olarak kestiremiyorum buradan sonra…

“There Is No Daylight In The Darkest Paradise” isimli beşinci parçaya bakıldığında, deneyselleştirilmiş gothic metal gruplarını anımsatan bir şeyler görüyorum, sonlara doğru biraz hızlanıyor ama pek hoşuma gittiğini söyleyemem.

“Experience 835” isimli altıncı parçaya gelince ambient ile yüzleşiyoruz bu kez, efektli konuşmalar ve scream vokaller, çığlıklar kullanılmış, bir ambient dinleyicisi olarak hoşlandığımı söyleyebilirim, işte albüm kapağının tadını şimdi burada almaya başladım. İnternette okuduğum bazı eleştirilerde sıkıcı bulunmuş fakat bunun tarzı dinlemediklerinden kaynaklandığını düşünüyorum.

“The Next Blu Exoplanet” isimli yedinci parça da senfonik black metal gruplarının introlarını andırıyor.

“Marble Altar” isimli dokuzuncu ve “Stockholm Syndrome” isimli onuncu şarkı için de ilk üç şarkı için söylediğim şeyler geçerli.

Son parça “Corps Decharnes” ise albümdeki ikinci ambient şarkı, karanlık, atmosferik, sıkıntılı… Parça vermek istediği atmosferi tam olarak hissettirebiliyor.

Albümdeki ambient parçaları oldukça başarılı buldum, post-black metal dediklerim göreceli olarak tartışılır, diğerleri için konuşmayacağım, söylediklerim yeterli. Deneysel, değişik bir şeyler arayanlar göz atabilir.

6.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu