Röportajlar

DUST N BRUSH

Merhaba nasıl gidiyor, özellikle şu Gotta go festivalinden sonra keyifler nasıl ?
Merhaba, keyifler oldukça yerinde özellikle Gotta Go tayfası ve organizasyonu çok harikaydı…

Başlangıç olarak geçmişinizden söz edelim,mesela neden Dust n Brush ismini seçtiniz ?
2009 yılında Maciek (gitar), Grezorz(davul) tarafından kuruldu. O sıralar stüdyoda filan takılıyorduk.Sonralarda Jacek(vokal) bize dahil oldu ve 3 kişi olarak çalışmaya başladık. Bir kaç hafta sonra 3 bestemiz oldu.İkinci gitarist aramaya başladık. Bir kaç ay içinde bir takım yerlerde çaldık ardından Gregorz gruptan ayrıldı ve davulcusuz kaldık. Maciek davulda çalabiliyordu. O davullara geçti Kmieto’yu gruba gitarist olarak dahil ettik ve kadromuz tamamlandı. İsim konusuna gelince, bilmem ki seviyorum galiba, heheh.

“Filth of our blood” ilk albümünüz ve çok iyi yorumlar aldınız ve Ultihate records ile albüm anlaşması imzaladınız. Geçmişinize baktığınızda böyle bir anlaşmaya nasıl paha biçebiliyorsunuz, dezavantajları oldu mu ?
Böyle bir anlaşma imzalamaktan ötürü oldukça heyecanlıyım. Albümün çıkması biraz zaman alabilir söz veriyorum çok uzatmayacağız 🙂

Albümünüzde kişisel olarak en sevdiğin parça/lar hangisi ?
Hepsini seviyorum, hehe. “the Begining ve “Across the world” ü bir kenara tutabilirim niye mi ? Çünkü o parçaların basslarını çok seviyorum,bu iki parça bana sahnedeyken çok acayip hisler veriyor.

Besteleri oluşturma zamanlarına geri dönecek olursak;bestelerken kafanda şöyle sorular oluyor muydu,ya beğenmezlerse ? Şarkıları oluştururken kafanızdan neler geçtiğini özetler misin?
Aslında şarkıları Maciek yapıyor, sözleri de Jacek yazıyor ama genellikle Maciek şarkıları yapar ve bize çalar bizde şurası olmuş, yok yok burası olmamış gibi yorumlarda bulunuruz ve parçaları tamamlarız. Bu aşamaları geçerken kafamızda aman bizi beğenmezlerse ne yaparız gibi bir düşünce hiç oluşmadı çünkü Dust n Brush ne seviyorsa onu çalıyor.

Tarzınız deathcore/melo death arasında gidip geliyor genelde insanlar sizi The Black Dahlia Murder a benzetiyor böyle şeyler sizi nasıl etkiliyor? O grup sizi en çok etkileyenler arasında mı? Eğer öyleyse, niye?
Mmm bence doğru biz TBDM’yi çok seviyoruz ve etkileniyoruz. Niye yalan söyleyelim yüzlerce kez dinledik ama biz Polonyalı Black Dahlia mıyız dersen, bence henüz değiliz !

Bir kaç hafta önce yeni bir video çektiniz, bu videodaki konseptten söz eder misin ?
Bir videomuz olduğu için çok mutluyuz, süper bir deneyimdi. Çok profesyonel bir ekip ile çalıştık ve işlerini çok iyi yaptılar. 3 gün sürdü, 2 gün grup ile birlikte diğer günse oyuncular ile birlikte çekimler yapıldı. Michal Paluszny tarafından oluşturulan bir konseptti. Bence fanlarımız videoyu beğenmişlerdir.

Eğer bir Amerikalı olsaydın sence grubun daha çabuk büyük bir grup seviyesine gelir miydi? Sence de özellikle doğu Avrupalı grupların kendilerini dış dünyaya tanıtmaları diğer ülkelerdekilere oranla güç değil mi? Katılır mısın?
Evet, batı Avrupa’da ve Amerika’da olsaydın grubunu daha hızlıca büyütebilirdin. Eğer iyi çalıyorsan tabi ki … Metalcore, deathcore ve diğer tarzlar doğu Avrupa’da henüz çok tanınmıyor. Batıda çok fazla grup, konser ve izleyici var ve tabiki de çok daha fazla iyi müzisyen… Biz Polonyalıyız ve buralı bir müzisyen olmaktan ötürü gururluyuz.

Eğer elinde sihirli bir değnek olsaydı Polonya metal/hardcore piyasasında neleri değiştirirdin ?
İnsanların konserlere gitmesini ve daha çok metal dinlemesini sağlardım o zaman her şey yolunda olurdu…
(Acaba orada da tüm yeraltı konserleri boktan barlarda ücretsiz olarak mı yapılıyor? Cenk) 

Favori death metal albümün hangisi ?
Death – Symbolic

Grup ile ilgili gelecek planlarınız ve amaçlarınız neler? Yeni bestelere başladınız mı? İletmek istediğin son sözler neler?
En büyük amacımız son albümümüz olan “Filth of our blood” u iyice tanıtabilmek. 2012 başlarında da bir turne düşünüyoruz, Facebook tan takip edenler en son gelişmelerden haberdar olabilirler. (beğenmeyi unutmayın haa, heheh) T-shirt vs. çıkaracağız, promosyon önemli ama yeni parçalarda yavaş yavaş oluşuyor 6-7 bestemiz var hala yeni şeyler çıkarabiliyoruz ama henüz çok erken…

Son söz olarak teşekkür ederim yeni fanlar ve eski fanlar bizi Facebook tan takip edebilirler, umarım bir turnede karşılaşırız ve birlikte eğleniriz… Takipte kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu