Kritikler

DRAUGR ”De Ferro Italico”

Self-released – 2011 – İtalya

İtalyan Folk Metal grubu (black metal etkili) Draugr 2inci albümüyle karşımızdalar.Kendi imkanlarıyla çıkardıkları bu albümün ismi “De Ferro Italico”…Albümde İtalyanca parçalarda bulunuyor.

At sesleri ve eski Cradle Of Filth parçalarını anımsatan vokal konuşma tonuyla intromuz ile albüme başlıyoruz.Vokal tarzını yer yer Cradle of Filth ‘in a forest whispers my name (dinlemeyeli uzun zaman oldu) isimli parçanın bulunduğu albüm dönemlerine benziyor.

Folk Etkili Black Metal denilince aklıma gelen gruplar Mithotyn, Falkenbach, Thyrfing, Finntroll (bu tarza çok hakim değilim) oluyor. Draugr da bu grupların tarzlarına yakın farklı bir şey yok fakat albümün kaydı ve sunumu çok ama çok başarılı…

Bestelerde kullanılan klasik folk etkili yan flüt ve koro şeklindeki vokal partisyonları çok başarılı fakat çok fazla orijinallikleri yok. Yine de çok sevememe rağmen klavye ile yaptıkları orkestrasyonlar hoşuma gitti. Fakat bazı bölümlerde tey hey laralaralaralay gibi naralarda atıyorlar, hey, tey vs. gibilere alışmıştım da lararalaralay biraz bu tarza göre neşeli kaçmış gibi..

İtalyanın antik döneminden bahsettiklerini düşünüyorum.Albümdeki İngilizce şarkılardan onu anlıyorum.Albüm kapağı filan yine klasik tabi ki… Ama Folk etkili extreme metal seven arkadaşlar için gerçekten başarılı bir albüm olabilir…Uzun lafın kısası albüm oldukça başarılı ve folk severleri doyurabilecek nitelikte…”The Vitulean Empire”,”Suovetaurila”,”Legio Linteata” gibi çok hoş parçalara sahip bu albümü grubun internet adreslerinden edinebilirsiniz…

7.5/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 9 =

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu