Kritikler

Draconian – Under a Godless Veil

Nihayet Draconian yeni bir kayıtla geri döndü. Beş yıl ilk albümleri ile birlikte çok kısa sürede geniş bir hayran kitlesine kavuşan ve iyi seyreden bir kariyer çizgisine göre kesinlikle uzun bir süre. Albüm Napalm Records etiketiyle 30 Ekim tarihinde piyasaya düştü

Napalm Records – 2020 – İsveç

Draconian ile 2003 yılında ilk albümleri “Where Lovers Mourn” piyasaya çıktığında tanışmıştım, “The Cry of Silence” ve “The Solitude” hemen favori parçalarım arasındaki yerini almıştı. O döneme kadar Goth-Death Doom Metal çizgisinde; Katatonia, Lacrimas Profundere, Novembre, Funeral gibi grupların yer aldığı arşivimde My Dying Bride, adını saydığım diğer grupları her ne kadar çok sevsem de beni en çok etkileyen grup olmuştu. Ve 2003 yılında Draconian, Swallow the Sun ile birlikte hayatıma girdi ve Goth-Death Doom Metal türevleri ile olan ilişkimi daha da karanlık bir seviyeye taşıdı.

“Sovran” albümünden sonra beş yıllık bir aranın ardından nihayet Draconian yeni bir kayıtla geri döndü. Beş yıl ilk albümleri ile birlikte çok kısa sürede geniş bir hayran kitlesine kavuşan ve iyi seyreden bir kariyer çizgisine göre kesinlikle uzun bir süre. Albüm Napalm Records etiketiyle 30 Ekim tarihinde piyasaya düştü.Kayıtta on parça var ve toplamda bir saati aşan uzunluğa sahip.

Her grubun olmasa da en üst lig seviyesindeki grupların kariyerlerinde zirve noktayı ifade eden bir başyapıt albümleri olur. Bazı gruplar için bu ilk albümdür, bazı gruplar ise yeteneklerini sıkı bir çalışma ile pekiştirerek, sanatlarına profesyonelce yansıtmak için bir süreye ihtiyaç duyarlar. İşte Draconian bu süreye ihtiyaç duyan gruplardandı ve içtenlikle söylemeliyim ki Under a Godless Veil albümü grubun başyapıt eseri olmuş. Draconian bu zamana kadar her üretimi ile zaten olumlu eleştiriler alan bir grup oldu kesinlikle; ama bir çok otoritenin de günümüze kadar belirttiği gibi potansiyelini tam olarak albümlere yansıtamıyordu. Heike Langhans, Lisa Johansson´un ardından bıraktığı boşluğu doldurmak konusunda kesinlikle başarılı bir iş çıkardı ve Sovran albümünde bunu kanıtlamıştı. Son kayıt Under a Godless Veil albümünde Langhans´ın ekibe katılımının ne kadar yerinde bir karar olduğu bir kez daha gözler önünde. Ekibe entegre olma süreci tamamlanmış ve kadro Draconian ismini kesinlikle birinci lig gruplarının arasına taşımış. Langhans´ın Anders Jacobsson´un ölümcül Brutal vokaliyle uyumu ve grubun parça yazımı başarısındaki devasa ilerleyişi albümün her bir saniyesinde kendini gösteriyor.

Clean Female ve Brutal-Scream vokalin bir arada kullanımı birçok grup için bir denemeden öteye gidemezken, çok az grup, çok az albümde bunun hakkını verebiliyor. A Godless Veil için baştan sona bir düet albümü demek yanlış olmaz, albümün bir saati aşan süresi boyunca Clean Female ve Brutal-Scream vokalin bir arada kullanımının çok iyi bir örneğini derinlemesine dinleme şansını bulacaksınız. Her parçada Langhans ve Jacobsson´un performansı muhteşem bir uyum içinde bize aktarılıyor. Vokallerde Langhans´ın rolü daha ağır basıyor ve içtenlikle söylemem gerek ki son yıllarda beni en çok etkileyen Female vocal performansına sahip. yüksek tonlara çıkan soprano icrasından uzak, oldukça özgün ve sakin bir ses tonuyla, müziğin karanlık atmosferini bir basamak daha yukarıya taşıyan harika bir performans sergilemiş albüm boyunca.

“The Sacrificial Flame” albümün ikinci parçası ve yukarıda bahsettiğim çift vokal kullanımının ve bu konuda yakalanan başarının en iyi örneklerinden biri; ama bence “Sleepwalkers” bu açıdan en iyi parça, Çift vokal bir arada denge içinde harika performans sergilerken, muazzam melodiler için yeterince alan bırakıyorlar. Hüzün ve karanlık atmosfer albümün tamamına hakim, her ne kadar parçalar uzun olsada kesinlikle skici değil. Parça yazımında erişilen profesyonellik, şarkı yazımına muazzam bir zariflikle yansıyor. En uzun parça dahi dinleyeni sıkmıyor, bunun yanında parçaların dinleyen üzerindeki etkisi çok sert, insanı çok derin bir üzüntü hissinin altında eziyor.

Draconian´ın kariyerine ve gelişimine baktığımızda, Senfonik etkilerden zamanla kaçınmayı seçti, parça yazımında kendine has methodlara ulaştı ve sonuç olarak, şarkılardaki hüzün ve fanlarla olan direk iletişimindeki derinlik çok çarpıcı bir boyuta ulaştı. Bu albümde geçen yıllar boyunca süren ski çalışmanın karşılığını fazlasıyla alacak gibi görünüyor. Under A Godless Veil klasik bir albümün sahip olduğu bütün özelliklere sahip, duygusal olarak hassas bir dönemden geçiyorsanız sizi kesinlikle derinden sarsacak melodilere sahip. Albümde boş şarkı yok; ama The Sacrificial Flame, Sleepwalkers gibi parçalar öne çıkıyor. Kayıt kalitesinden, albüm kapak çalışmasına, lyric videosuna kadar her şey çok güzel, ayrıca LP, T-shirt, Long Sleeve gibi Merch ürünleri gerçekten göz dolduruyor, fiziksel ürünleri edinmeyi hala seviyorsanız bu ürünler arşive katılacak kaliteye sahip kesinlikle. Bu turu sevenler albümü mutlaka dinlemeli bu tür ile bir şekilde yan yana gelmemişler için ise bu albüm harika bir başlangıç.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu