Kritikler

DOWN FROM THE WOUND ”Agony Through Rituals of Self Purification”

Sevared Records – 2007 – Filipin

Bu kritiğimde “Down From The Wound” grubunun “Agony Through Rituals of Self Purification” albümünü ele alacağım.
Grup Slam Brutal Death Metal olayından etkilenmiş. Temel olarak Devourment ve Disgorge (US) gruplarından etkilenmiş desek yalan olmaz.

Davullar Devourment’tekine benzer bir şekilde çalıyor. Zaman zaman gravity blastlar ve çift krosların önderliğinde gidiyor.
Zaman zamanda teknik bir yapıya dönüşerek karmaşık ataklara girişiyor. Zaman zaman slam groove larına ayak uydurarak yavaş tempo çift kros-trampet senkronizasyonu uygulanıyor.
Davulcu gravity blastlar ve çift krosları dikkate alındığında işinde çok profesyonel bir davulcu olduğu anlaşılıyor. Geçişleri ve atakları çok güzel ayarlıyor.

Gitarlar ikili bir yapıya sahip. Bir yandan teknik riff kullanılmış. Disgorge (US) ve Suffocation’a benzer riffler tercih edilmiş.
Diğer yandan Slam bölümlerde Devourment’i andıran groove riffler kullanılmış. Gitar tonları brutal death metale uygun şekilde sert olarak ayarlanmış. Gitaristler herhangi bir yöne ağırlık vermiyor. Gerek teknik riffleri gerek groove riffleri nasıl ve ne şekilde kullanacaklarını çok iyi kavramışlar. Teknik riffler ve groove riffler arasındaki geçişler çok güzel ayarlanmış. Riffler arası ani geçişler söz konusu değil. Teknik rifflerden, groove rifflere yumuşak bir geçiş yapmışlar.

Vokalist kişide ikili bir yapıda söylüyor. Temel olarak vokal stili Devourment’in Molesting The Decapitated albümünde vokallik yapan Ruben Rosas’ın vokal stilini ve Severe Torture’un Feasting On Blood albümündeki Dennis Schreurs’ın vokal stilini andırıyor. Hatta bu 2 vokal stilini karıştırarak, kendine has yeni bir stil geliştirmiş diyebiliriz. Vokalistin guttural vokalleri ya da gruntsları derin,güçlü,yıkıcı,iğrenç bir sese sahip. Vokalist bir anlamda Deep Guttural ya da Low Guttural dedikleri işi yapıyor.
Vokalist guttural vokallerini yaparken genelde müzikte biraz ön plana çıkıyor. Fakat Slam Brutal Death Metalden bahsettiğimizi düşündüğümüzde bu kötü bir şey değil aksine çok iyi birşey demektir.
Vokalist guttural vokal yaparak okuduğu bölümler genel olarak Ruben Rosas’ın okuyuş şeklini andırıyor.
Vokalistin diğer vokal yapısıda pig squeal denilen olay. Pig Squeal olayını genel olarak Groove bölümlerde ritim ile paralel şekilde okuyor. Ritime eşlik eden bir vokal şeklinde pig squeal şenliği veriyor. Pig Squealin mantığını çok iyi kavramış ve çok yerinde kullanıyor.
Vokalist genel olarak belirli kalıpların dışına çıkmadığı için bir süre sonra kendini tekrar ediyormuş havası veriyor. Fakat bu tekrarları müzik ile çok uyumlu şekilde gerçekleştirdiği için çok göze batmıyor.
Vokalist gerek guttural vokalleri gerek pig squeal vokalleri ve okuyuş tarzı göz önünde alındığında neyi nerde yapacağını, ne kadar yıkıcılıkla ve ne kadar yapacağını bilen, vokalinde profesyonelleşmiş bir kişi olduğu anlaşılıyor.

Albümün kaydı brutal death metal gruplarında olduğu gibi temiz bir kayıt olmuş. Suffocation kadar tertemiz bir kayıt olmasada davul,gitar,vokal çok net ve temiz bir şekilde anlaşılıyor. Mix yaparken gereksiz sesleri itinayla temizlemişler. Volümler ve tonlar çok güzel ayarlanmış.

Söz konsepti olarak Gore, Spirituality, Reality gibi konuları seçmişler. Şarkı isimleride genel olarak bu yönde isimler olmuş. Şarkı uzunlukları genel olarak 3 ve 6 dakka arasında değişiyor. Slam Brutal Death Metalde bu tip uzun şarkılara genelde az rastlanır. Fakat şarkılar, dinlerken insanı sıkmıyor.

Albüm kapağının çizeri hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Söz konseptine uygun bir albüm kapağı olmuş. Çürümüş bir cesetin başında birisi bir çeşit ayin yapıyor. İlginç ve gerçekçi bir çizim olmuş.

Albümdeki introlar çok güzel seçilmiş. Gore konseptine uygun introlar kullanılmış.

Bu albüm genel olarak Devourment ve Disgorge (US) fanlarının seveceği bir albüm. Fakat Devourment ya da Disgorge (US) klonu bir albüm değil.
Hem teknik hem groove işleri karıştıran, benzerine az rastlanan bir albüm yapmışlar.

Albümdeki 11,12,13,14 üncü şarkılar, grubun yine kendi memleketlerinden bir Slam grubu olan Pus Vomit ile beraber yayınladıkları Split Disembowelment’e ait şarkılar.
Demo ya da Split’e ait şarkıların kayıt kalitesi biraz daha düşük. Fakat Splite ait şarkılarda da yine aynı mantıkla çalınmış. Fakat Splitteki şarkılarda introlar daha farklı.

Vokal,müzik,söz konsepti,kayıt,albüm kapağı göz önüne alındığında, Filipin’den bir slam debutu ortaya çıkmış diyerekFilipinler 10 üzerinden 10’u hak ediyorlar diyorum.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu