Röportajlar

DORNENREICH

1997 Yılına ait demo kayıtlarından bahseder misin? O günler de Dornenreich’ın önceliği neydi? Gelinen süreçte o zamandan bu zamana bir farklılık görüyor musun ?
1. Aslında büyük bir hevesti diyebilirim,16-17 yaşlarındayken tek tek parçalar yapıyordum ve bunları bir araya toplamanın faydalı olacağını düşündüm. İlk başlarda analog kayıtların etkileyici ilkelliği bana güzel deneyimler kazanmama yol açtı.
Gerçekler bir yana ,o dönemde yaptığımız analog kayıtlar 20 yıl sonra tekrardan digital ortama aktarılınca hayatımızın kritik bir dönemini geçmiş gibi hissetmeme yol açtı. Dornenreich her zaman kişinin bireysel ve duygusal gelişimine açık olmuştur, açıkcası halen bu kayıtların otantik bulunuyor olması çok garip, çünkü şu sıralar demo zamanlarımızdaki gibi bir sound ortaya koymuyoruz. Bu dönemki Dornenreich çok yönlü bir müzikal yapıda olmak zorunda ama köklerimizde bulunan enerjiyide yaşatmaya gayret ediyoruz. Son albümümüz 'Freiheit''de bu heyecanı hissedebilirsiniz, aynı Christof Niederwieser tarafından kayıt edilen demo kaset ‘Mein Flügelschlag’ 'ı çıkardığımız zamanları anımsatıyor. O kayıtlarıda ufak bir prova odasında Kill grubundan ve Avusturya metal müzik piyasasının en ünlülerinden biri olan Christof ve Korova ile geçirmek gerçekten bizim için çok iyiydi. Ufak bir hatırlatma : Dornenrecih her zaman kalbinizi el yapımı bir hassasiyetle ele geçirir.

Black Metal ve Norveç Black Metal’i hakkında ne düşünüyorsun? Niçin bazı insanlar bu müzik türünden nefret ediyor sevmiyor ya da anlamıyor?
Eviga: Black metal ile ilgili genel olarak ne düşünülüyor bilmiyorum ama; fikrimce, Black Metal bünyesinde her daim ifade tarzlarından biri olan aykırılığı barındırıyor ve açıkçası birçok grup satanizm, cinayet, melankoli gibi aykırı içeriklerden etkileniyor. Benim anladığım Ulver, Kvist, Ved Buens Ende gibi ya da bize daha uzak olan -klişe olmamış- gruplar dışında, genellikle işlenmemiş ses kaydı ve salt şiddet hissi bu müziği anlamayan insanları korkutuyor ve reddetmelerine sebep oluyor.

Endüstriyelleşme müzik hayatımızı etkiledi. Pikaplar, kasetler pazara yeni şeylermiş gibi girmeye başladı. Bunla ilgili düşünceleriniz neler?
Umarım bu konuda size ana fikri aktarabilirim. Müzik piyasasında işler abartılı bir şekilde çoğaldıkça, albümlerin, eski pikaplar ve kasetlerden tekrar yapılmasının olağanlığını göz önünde bulundurdum. Temel olarak, hiç kimse aynı içeriği yeni bir yayın ile almaya zorlanamaz ama anlaşılması gereken illegal indirmelerle ve ücretsiz erişimlerle dolu bir dünyada, tüm fiziksel formatların uygun ve eşit bir şekilde etiketlenmesi gerekli.

Türk dinleyicilere hangi favori gruplarınızı önerirsiniz?
Başlamadan önce söylemeliyim ki yıllar boyunca çok farklı türlerdeki grupları, şarkıcıları tutkuyla dinledim. Temelde, bana ilham verecek, kalpten gelen ve özgün olan ifadelere sahip olanları. Bu nedenle sadece birkaç isim verebilirim. İlk aklıma gelen, komplikeliği ve samimiyetine hayran olduğum Dead Can Dance, Tori Amos şarkı söylerken ve piyano çalarken sergilediği doğal güç… Hala dinlerken duygulandıran Slovenya’dan Devil Doll limitlerin ötesinde bir dahiyane işi. Diğer farklı ve çarpıcıolanlar Madder Mortem, Omnia, Pantera, Satyricon, The Kovenant, Birch Book, Irfan, Kvist,
Emperor, Meret Becker, Iron Mountain, Sixto Rodriguez, The Doors… gibiler.

Teşekkürler Eviga,
Ben teşekkür ederim Oytun; ilgin ve desteğin adına!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu