Kritikler

Dødsfall – Døden Skal Ikke Vente

Osmose Productions – 2019 – Norveç

True Norwegian Black Metal neferi Dødsfall 2019 başında, Ocak 25´te beşinci stüdyo albümleri “Døden Skal Ikke Vente” yi çıkardı. Dødsfall yoluna uzun süredir iki kişi devam ediyor, bu albümde de kadronun iki kişi olarak devam etmesinin yanında Ishtar´in gitar ve bass performansıyla beraber vokalleri de üstlenmiş olması değişikliklerden biri. Bir önceki albüm; “Kaosmakt” ta vokaller Adramelech´in omuzlarındaydı. “Kaosmakt” ın 2015´te piyasaya çıkmasından bu yana geçen süreçte, Adramelech gruptan ayrılmış, 2017´de Ishtar gruba Telal (Davul) ı dahil ederek yeni albüm çalışmalarına başlamışlar. Meksika doğumlu Ishtar, Norveç’te yaşamaya karar verene kadar birçok projede yer almıştı, kariyeri boyunca Death Metal, Doom Metal gibi farkli ürünler ortaya koyan projelere öncülük etsede, yaratım ateşinin seçkin gücünü Dødsfall´ a aktarmış ve aradığını bulmuş gibi.

Grup 2015 tarihli “Kaosmakt” albümünü İsveç´te Sunlight Studio´da, Masteringi ise yine İsveç´te Endarker Studio´da yapmıştı. Son albüm kayıtları ise yine İsveç´te fakat bu defa Necromorbus Studios ´ta yapılmış ve bence alınan sonuç daha iyi. Dødsfall için 90´ların ikinci dalga İskandinav Black Metal gruplarından biri diyebiliriz, üretilen müziğin karakterinde bunu görmek zor değil. Grubun kariyerini incelemeye devam edersek, ilk albümleri “Den svarte skogen” gruptan gelen, İkinci dalga İskandinav Black Metali yelpazesinde yerini alan ilk ürünleriydi. 2013 çıkışlı üçüncü albümleri ‘Djevelens Evangelie’ ile birlikte grup, o zamanki kariyerinin o döneme kadar olan bölümünde en iyi işini ortaya çıkarmıştı. Sound ve stil olarak ilk bakışta ortalama görünsede; Urgehal ya da Tsjuder gibi gruplarla birlikte isimleri sık sık yan yana anılıyordu. Grup için bir sonraki önemli adım Osmose Production ile anlaşmak oldu. ardından “Kaosmakt” piyasaya çıktı; fakat bu albüm bence, grubun sürekli yükselişte olan kariyerinde el frenini çekmiş oldu. Kısa akustik bölümler, arada bir duyulan sessiz anlar, doomy geçişler ile oluşmuş melodik kompozisyonlar grubun karakterine uygun degildi.

Son albüm “Døden Skal Ikke Vente” ile birlikte grup karşılaştığı bu zorlu eşiği aşmış. Tala, davullarda çok iyi performans göstermiş. Diğer projeleri “Kvalvaalg ya da Sarpedon”da gösterdiği performanstan daha iyisini sunuyor. Albümün güçlü ve dengeli bir soundu var, şüphesiz ki grup, “ Djevelens Evangelie ” albümünde gördüğü zirvenin üzerine çıkmış. Parçaların iskeletine gizlenmiş kısa piyano bölümleri gibi sürpriz detaylar var, Ishtar “Døden Skal Ikke Vente’ için yaptığı gitar çalışmalarına belli ki oldukça zaman ayırmış. Buna ayrıca değinmek gerek ki yaratıcı, detaylarla insanı albüme bağlayan karanlık rifler albümün ana hatlarına hakim. Norveç’in Kült yapısı ve İsveç vahşeti, albümün yapım aşamasında iyi bir armoni yakalamış. Yer yer Thrash metal desteğinin hissedildiği güzel bir Melodik Black Metal ürünü çıkmış ortaya. Norveç Black Metal´inin en güzel günlerinin geride kaldığı hissine kapılıyorsanız zaman zaman, “Døden Skal Ikke Vente” nin bu hisleri dağıtan bir albüm olduğunu göreceksiniz. Soğuk ve sislerle kaplı bir atmosferde, okyanusu örten buzları kıra kıra ilerleyen bir gemi gibi bu albümde baştan sona parçalayarak ilerliyor. Mid-tempo ve melodik bölümler, melankolide vücut buluyor. Albümün tamamında hissedilen bu kasvetli havanın oluşmasında, sözlerin İngilizce yerine Norveççe yazılmasının da etkisi var.

Toparlamak gerekirse, grup hiç denenmemiş bir şey ortaya koymuş diyemeyiz, Urgehal ya da Tsjuder gibi gruplar varken belki de üçüncü tercihiniz olacaktır. Fakat Dødsfall, Norveç Black Metali içerisinde kendine yer bulan görmezden gelinemeyecek bir albüm üretmiş.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu