Röportajlar

DIKTAT

Diktat 1997 yılında kurulmuş, 3 yıl sonrasında 2000 yılında ilk demoyu piyasaya çıkarmış. İlk demodan sonra 8 yıllık bir süreç var; gecikmenin sebebi nedir? Grup bu dönem içerisinde neler yaptı?
Alex:
Uzun bekleyişin nedeni 2005-2008 yılları arasında hiç bitmek bilmeyen davulcu problemimizdi.Problemin ardından “II” yi tamamladık.Kişisel olarak konuşacak olursam o 3 sene bizim için kara bir dönemdi.Hep bestelerle uğraştık,provalar yaptık ve en sonunda güvenilir bir davulcumuz da oldu.

İlk demo sadece kaset olarak mı basıldı? Ne gibi tepkiler almıştı?
2000 yılında ilk demomuzu kaset olarak tüm dünyadaki gerekli yerlere ulaştırdık ve güzel reaksiyon aldık.Ardından bir çok ünlü grupla konser verdik bunlardan bazıları Master,Malovent Creation ve Immolation ‘du .Hucum kayıt demomuzu beleşe indirebilirsiniz.

“II” isimli demonuz bize de kritiklemek için geçtiğimiz günlerde ulaştırıldı, bir çok dergi ve siteye de ulaştırılmış olsa gerek, tepkiler nasıl?
Evet kuşkusuz ikinci demomuz ilki kadar verimli oldu.”II”den çok iyi reaksiyonlar aldık.Biraz karmaşık bir müzik tarzı yapıyoruz dinlemekten vazgeçmeyin.

Benim yaptığım kritikte albümün prodüksiyon altında kaldığını söyledim, kayıt pek kaliteli olmamış, bende büyük oranda puan kaybettiren şey bu. Kayıt ne şartlarda yapıldı? “II” üzerinden zaman geçti, bir sonraki albüm de 8 sene kadar sonra gelmeyecek sanıyorum ki, yeni bir şeyler var mı hazır olan?
Haklısın gerçekten,ikinci demonun soundu gerçekten umduğumuz gibi değildi.Kaydı yaparken bir çok olasılığı göze aldık.Belki sana güzel bir fikir diye gelebilecek bir şeyi gerçekte öyle olmadığını anlıyorsun,aylar geçiyor ,stüdyoyu kullanıyoruz onu da boş bulabilirsek tabii.Sonuç gerçek bir tutarlılık göstermiyor.Çok daha iyi bir sonuç için daha çok ödemen gerekiyor.Ama merak etme yeni albüm için 8 sene daha beklemen gerekmeyecek. 🙂 

Küçük şirketlerden teklifler aldığınızı duydum, bir şirketten release söz konusu mu?
Küçük firmalardan küçük zamanlı teklifler aldık,ama bizim harcadıklarımızdan daha fazlasını öneren olmadı ,o yüzden boştayız, lütfen güzel teklifler yapın!

Sahneleriniz ve seyirci ile ilişkileriniz nasıl?
Diktat’ın fanları bize gönülden bağlıdır.Çoğu arkadaşlarımız oluyor.Her yeni konserde yeni tiplerle tanışıyoruz ve bunlara çok önem veriyoruz çünkü seyirci ,fan yoksa grupta yoktur.Tüm ülkelerden metalci kardeşlerimizle takılmak bizim için büyük zevk olmaktadır.

Avrupalı gruplar artık sık sık yanına bir iki grup alıp ülke ülke dolaşıyor, turnelere çıkıyor, büyük festivalleri beklemiyor, barlarda çıkıyor, sizin böyle bir planınız var mı? Hangi gruplarla turneye çıkacaksınız?
Bizde o tip bir grubuz her şeyi cebinden ödeyen :),Nerdeyse her yerde çalıyoruz çünkü daha yeteri kadar tanınmış değiliz.Yeni konserler vermek bizim için çok büyük bir mutluluk,Fransa’da çok güzel yerlerde çaldık özellikle Paris’te.Tanınmış bir grup olmadığımız için büyük sahnelere yer almamız zor oluyor barlarda da zaman zaman çıkmayı uygun görüyoruz. Diktat henüz gerçek bir turneyi yapabilmiş değil ama büyük gruplarla aynı sahneyi paylaştık.Yattering, Dying Fetus ,Incantation. Sorunun cevabı biz her tür grupla çalmaya hazırız.

Fransa’dan bu güne kadar en çok black metal grubu duydum, sanırım black metal daha çok iş yapıyor, sen Fransa’daki death metal, death-grind piyasası için yada genel olarak metal piyasası için ne düşünüyorsun?
Bence yanlış duymuşsun ,her tür grubun iyi temsil edildiğini düşünüyorum. Biraz daha ciddi bir araştırma gerekiyor ,sanırım. Biz dünyanın her yerinden sürekli yeni gruplar dinlemeyi çok seviyoruz.

Diktat’tan yakın zaman için neler göreceğiz, vereceğiniz haberler var mı?
2010 da yeni albümümüzü tamamlayacağız,sonunda daimi bir davulcumuz da oldu,şarkılar çoktan hazır,biz sizleri haberdar edeceğiz.

Soracaklarım bu kadar, okuyucularımız için söylemek istediğiniz yada eklemek istediğiniz bir şey var mı?
Destek ve röportaj için teşekkür ederiz.Umarım okuyucularınız bizi beğenir.Herzaman yeni dinleyicilerle tanışmayı isteyen bir grubuz bu yüzden bizle konuşmaktan çekinmeyin. Myspace ve Facebook tan bize ulaşabilirsiniz.Türk metal müzik dinleyicisi ile bir gün buluşacağız,sonsuza kadar metali canlı tutun!

www.myspace.com/diktatdeathmetal
www.facebook.com/pages/DIKTAT/115557454937

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu