Kritikler

Diabolical Raw – Estrangement

Hidden Marly Productions – 2019 – Türkiye 

Diabolical Raw  ilk uzun-çalar  albümü ‘Estrangement ‘ ‘i 2019 Kasım sonunda Hidden Marly Production etiketi ile yayımladı. Buna ek olarak albüm Cold Woods Productions tarafından kaset formatında da basıldı.

Albümde bir intro bir outro olmak üzere 11 parça bulunuyor. Toplam 57 dakika süren albümde ilk göze çarpan zengin senfonik alt yapılar ve vahşi low growl vokaller . Ama tabi her şey bu kadar basit değil. Albümü sindirdikçe  ne kadar derin ve vurucu şarkılar ile dolu bir albüm olduğunu anlıyorsunuz. Grubun sound üzerine çok kafa yorduğu çıkan  sonuçtan  belli oluyor.

Diabolical Raw aslında yeni bir grup değil , temelleri 1998 atılan bir grup ve bu albümden önce 2000 yılında yayımladıkları bir Ep bulunmakta. Kadro sorunlarından dolayı full albümün gelmesi uzun bir süre almış, grubun detaylı hikayesi için sitede bulunan röportajlarına göz atabilirsiniz.
(Bakınız : https://www.extreminal.com/diabolical-raw-roportaji/ )

Tekrar albüme dönecek olursak, albümde senfonik altyapılar eşliğindeki kasvetli saldırgan müziği bana yer yer Septic Flesh ve yer yer Dimmu Borgir (Death Cult Armageddon) tadı verdi. Burada yanlış anlaşılmasın grubun gayet kendine has parçaları ve  fikirleri var ama konu Senfonik Death/Black olunca ister istemez aklımıza benzer grupları getiriyor.  Senfoniler gayet başarılı ve derin, grubun youtube kanalından bazı şarkıları sadece senfonilerini dinleyebiliyorsunuz oraya uğrarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız .

Albümde süper introdan sonra balyoz gibi giren Accumulation of Dead Souls şarkısı başta olmak üzere, Reborn in Faceless Chaos, vokal bölümündeki harika chug rifflerle dolu The Warrior of Ultimate War , süper orkestral girişi ile Hallowed Desolation en çok dikkatimi çeken şarkılar oldular. Grup iki kişi  bu kadar yoğun ve derin parçalar ortaya çıkarmaları gerçekten takdir edilesi olmuş. Bunlara ek olarak  albüm kapağı gayet başarılı. Sound ve kayıt kalitesinin ise dünya standardlarında olduğunu belirtmeliyim.

Türkiye’de bu tarz grup sayısı yok denecek kadar az. Bu albüme  ve gruba Senfonik Blackened/Death Metal sevenlerin kesinlikle desteklemesi ve dikkatini vermesi gerektiğini düşünüyorum.

Albümün Yazar Notu :
8/10

2 Yorum

  1. Öncelikle grup elemanlarına müzikleri ve emekleri için teşekkürler sonra bu insanları bizimle buluşturan Extreminal ve ekibine teşekkürler tadmin edici bi yazı olmuş keyifle okudum devamı için şimdiden başarılar.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

31 + = 34

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu