Kritikler

DEVOURMENT ”Unleash the Carnivore”

Brutal Bands – 2009 – A.B.D.

Devourment artık tüm dünyanın malumudur ki Slam Brutal Death Metal’in kralı konumunda bir gruptur. Devourment Unleash the Carnivore albümünü Brutal Bands şirketinden 2009 yılında çıkardı.

Grup her yeni albümde değişim geçirerek devam ediyor. Ben şahsen Molesting The Decapitated ve bu albümü de kapsayan 1.3.8. toplamasının fanatiklerindenim. Daha sonraki albümler güzel işler oldu. Fakat Ruben Rosas ve Wayne Knupp’un Extreme Guttural Vokallerini Devourment dinlerken hala ararım.

Bu arada grubun eski vokalcisi Wayne Knupp, Babykiller şarkısının vokalistinede Rest In Peace diyelim. Çoklu organ yetmezliğinden öldü.

Her yeni albümde farklı sayılabilecek işlerle gelmeye devam ediyor Devourment. Bu albümde biraz teknik birazda old school’umsu işlerin peşine düşmüşler diyebilirim.

Davulcu bu albümde bir önceki albüm Butcher the Weak’a göre çok daha sağlam bir performans göstermiş. Gravity Blastlar, Çift Kroslar, Zil Atraksiyonları vs oldukça sağlam bir davul alt yapısı var. Adam kısaca kendini aşmış.

Gitarlar daha bir teknik yapıya kaymakla birlikte, old schoolum’su işlerde denenmiş. Slam işleri tabi ki merkezde duruyor. Gitar tonları daha bir güzel olmuş diyebilirim. Bir önceki albüm Butcher The Weak’a göre gitar tonları çok süper denilebilir.

Vokal ise bence Mike Majewski’nin vokalleri düşünüldüğünde kendini aşmış denilebilir. Butcher The Weak’ta yaptığı Guttural Vokallerden bariz bir şekilde daha iyi iş çıkarmış. Fakat kayıttan ötürümüdür nedir bilemem ama bir miktar geride kalmış diyebilirim. Vokal volüm olarak çok az daha açık olsaydı, vokal gitarların önünde çok az daha baskın olsa daha güzel olurdu. Fakat Devourment kadrosu böyle uygun görmüş. Böylesi de bizim için makbuldür.

Kayıt kalitesi bence Devourment kayıtları içindeki en iyi kayıt olma özelliğine sahip. Molesting The Decapitated dönemindeki teknoloji zaten şu an eskilerde kaldı. Fakat Butcher The Weak albümüyle kıyaslarsak bu albümdeki kayıt çok daha güzel diyebilirim.

Albüm kapağında ise alışılmadık bir durum var. Grubun kapaklarını hep kendiside çizer olan grubun vokalcisi Mike Majewski çizerdi. Kaldı ki çok fazla grubun kapaklarında şaheser yaratmıştır. Bu albümün kapağını Pär Olofsson çizmiş. Ortadaki Kurtçuğu da Dan Seagrave çizmiş. Daha büyük usta çizerlere bırakmışlar yani işi.

Slam Brutal Death Metal sevenler Devourment’i bilmiyorsa, bıraksın zaten bu işleri. Slamcıların dinlemesi gereken bir albüm. Brutal Death Metalcilerin genel çoğunluğu da zaten Devourment sever ve dinler. Brutal Death Metalcilerinde seveceğini düşünüyorum.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 + 3 =

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu