Kritikler

Devoured Elysium – Extermination Policies

Coyote Records – 2020 – Türkiye 

Nihayet memleketimin gruplarına geldi sıra , son dönemlerde İzmir oldukça hareketli, Death Metal ve alt türleri bu konudalokomotif konumunda. Grup hakkında biraz detay görebilmek için Metal Archives´e baktım; fakat ne yazık ki grubun sayfası mevcut değil (Google aramasında çıksa da sayfa şu an için hata veriyor). Aynı hamleyi yapmak isteyenler için şimdiden uyarayım arama tuşuna bastığınızda karşınıza çıkan grup Hollandalı, hatlar karışmasın.

Grup 2016´dan bu yana aktif ve ilk single “ Slaugter for No Reason” 2019 yılında piyasaya çıktı. Bu single kayıdın  ardından grup yeterli tepkiyi üzerine çekebildi desem yalan olmaz ki virüs laneti her şeyi mahvedene kadar konser afişlerinde sıklıkla adini görebildiğimiz bir grup. İzmir´de Slam-Gore kulvarında yıllarca Rigor Mortis´in çektiği yanlızlığı düşünürsek türün fanlarıi için Devoured Elysium ilaç gibi geldi demek yalan olmaz. Albüme ait ilk single Cannibalistic Aliens from Other Dimensions 21 Şubat´ta piyasa çıkmıştı. Bu parçada; Death Metal fanlarının muhakkak radarına girmiş olan  Unique Leader Records´un sevilen gruplarından Organectomy´nin vokalisti Alex Paul´un katkısı, underground piyasa da dikkatleri grubun üzerine çekmesini sağladı. Pr çalışması adına grubun bu tarz akıllıca hamleler yapması zekice. Bu isler biraz maliyetli yada zahmetli olabilir; fakat bir Metal grubu kurulduğu anda kendisine bu yolda sağlam ilerlemeyi kendisine hedef olarak seçmişse başlangıç için bir çok fedakarlık gerekiyor, muhakkak ki bu fedakarlıktan en çok nasibini alan banka hesabi oluyor.

Ve nihayetinde albümün online platformlarda piyasaya sürülmesi 17 Mayıs tarihinde duyuruldu. İlk göze çarpan kapak çalışmasında farklı bir tarz denenmiş ve logo değişmiş. Her ikisi de doğru hamle, bu iki değişiklikte müzikteki vahşeti daha net biçimde ifade ediyor. Albüm Rus menşeli Coyote Records etiketiyle piyasaya çıktı, firmanın Bandcamp sayfasında albümü CD fortmatı ile  13 dolara almak mümkün; fakat memlekete ne zaman gelecek o su an belirsiz. Eğer ki Türkiye´de de satın alabileceğiniz noktalar açıklanırsa , bu noktalardan almanızı tavsiye ederim, öyle ki posta servisleri dillere destan olan iki ülke Rusya ve Türkiye arasında aldığınız bir ürünün kaybolma ihtimali yüksek.

Oldukça uzun ve sıkıcı bir giriş oldu farkındayım ; ama grup hala yeni sayılır ve ilk albüm, haliyle ön bilgi vermek elzemdir. Albüm için yorumlara vokallerle başlamak isterim ki, yıllarca Izmir´de Death Metal´i temsil etmiş biri olarak söylemeliyim ki çok basarili buldum(Keremcim aslen Bursalısın evet; ama artık adın İzmir metal sahnesine yazıldı :), özellikle slam tarzında kullanılan yoğun ve güçlü brutal tekniği ile guttural arasında geçişler çok iyi. Bu tarzda Brutal tekniği yok yoğun biçimde kullanılıyor ve haliyle sözleri icra etmek biraz zor; ama Kerem bu işin üstesinden gelmiş, yer yer kullandığı scream tarzına başvurmasa da olur aslında (Belki de Hürkan bu vokalleri yapıyordur, grubu canlı izlemedim; eğer o yapıyorsa sonraki tavsiyem onun için ), eğer ki kullanmayı çok seviyorsa kişisel tavsiyem farklı bir method üzerine çalışması. Şu an icra ettiği biçimi kötü olmamakla birlikte daha agresif bir tarz parçaların vahşet dozunu daha yukarıya çıkaracaktır. Enstrüman icrasına gelirsek gitar işçiliğini beğendim. Grup kendini Slamming/Brutal Death Metal olarak tanımlıyor ve bu üç tarzdan da parçalar yakalayabileceğimiz elementler rifflerde duyuluyor. Beat down bölümlerin biraz daha fazla olmasını dilerdim. Tarzın gereği riffler aşırı karmaşık ve teknik değil, bu sebeple üretkenlik açısından yolun başında olan bir çok slam grubu ağır sıçışla başlıyor ve aşırı beat down kullanıyorlar fakat bu albümde böyle bir durum yok üretkenlik açısından iyi yoldalar ve bu albüm çok iyi bir başlangıç olmuş Güven´i tebrik ediyorum. Albümde ki favori parçalarım ise ; “Cannibalistic Aliens From Other Dimensions” , “Psychological Terror” ve  “Gateways Of Demonic Species” Albümün kaydı oldukça temiz, her şey oldukça net duyuluyor, biraz daha kirli bir sound daha iyi olabilirdi, mühim olan temiz kayıt elbette ki, ton secimi artık müzisyenin tercihine kalmış, fakat böyle çok parlak tonlar bana daha çok Tech. Death Metal´i anımsatıyor , bunu özellikle bass tonlarında hissediyorum. Bass gitarın icrası çok iyi, yalnız kaldığı bölümlerde ki kısacıkta olsa ortaya koyduğu dokunuşlar çok lezzetli fakat dediğim gibi, özellikle Bass gitar tonu türe göre çok parlak kalmış.

Hepsinin toplamında söylemek gereken şu ki, extreme metal ve dolaylı olarak Death Metal fanıysanız mutlaka dinlemeniz gereken bir albüm. Kendi reklamlarını yapmak ve Underground piyasada isim duyurmak için de doğru yoldalar. Ve en önemlisi 2016 dan bu yana en önemli olanı yapmışlar , tembellik yok üretim! İzmir’e böyle gruplar gerek!

Albümün Yazar Notu
7,5/10

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 6 = 7

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu