Kritikler

DESTRUCTION ”Day of Reckoning”

Nuclear Blast Records – 2011 – Almanya

Destruction kuruluşu 1982’li yıllara dayanmakta ilk demolarını 84’de Bestial Invasion of Hell ismiyle çıkardılar.11 muhteşem albüm yapıp old school thrash havasını içimize çektirmeyi başardılar hala da bu old school ateşi içlerinde yanmaya devam etmekte buda önemli bir ayrıntı.Yeni albümleri ‘’Day of Reckoning ‘’ uzun süre beklemeden sonra nihayet çıktı (Nuclear Blast Etiketiyle; albümün uğurunu buna bağlamak gerek). Albümde diğer önemli olay Marc Reign’in gruba veda etmesi ve bu albümle birlikte gruba yeni katılan Vaaver’in ilk baget sallayışı. Albüm konsepti ve kapak güzel olmuş Schmier de bu konsept ve kapak için açıklama yapmış ‘’ Dünyanın sonu ile karşılaşan yeryüzünde tek başına kalmış bir adam ve o klasik cani görüntüsü yerine daha çarpıcı şeytani bir göz hazırlattık ‘’ demiş.

Albüm öncesi tadımlık ‘’The Price’’ şarkısını dinlemeye sunmuştu zaten grubumuz, şarkı Schmier abimizin bilindik çığlıklarıyla başlıyor. Kıyaslama yapmak gerekirse bu son albüm diğer Destruction albümlerine göre daha sert ve süratli bi albüm olmuş. Davula yeni katılan Vaaver’in tam bi’ hayvan olduğu ileri sürülmüştü buda kanıtlanmış oldu. Bu kadar sert, hızlı, çift bas ve davul geçişlerine sahip olmamıştı hiç bir Destruction albümü Schmier’in de dediklerine katılmamak elde değil. Albüme adını veren ‘’Day Of Reckoning’’,’’Armageddonizer’ , ’Sheep Of The Regime’’ bu zamana kadar dinlediğim en sağlam thrash metal şarkılarından kulak kabartılmalı. Sololar yüz eritiyor resmen, Schmier etkisi albümde gözlenmekte adam çok çalışkan sürekli üretiyor hiç boş durmuyor fanlarına istediğini veriyor zaten bu adamların yapacağı albümden de şüphe etmek yersiz olurdu üretkenlik bu kadar had safhadayken, acayip bir hırs ve bağlılık var adamda onun için tutkudan öte müzik. Mike Sifringer gitardan beklediğimiz her şeyi önümüze sundu groove riffleriyle harmanlayıp ve inanılmaz sololarla albümü süsledi. Yüksek ve öfkeli vokal +çığlıklar her tarafı kaplıyor.Parçalar tek bir tema üzerine değil de birçok temayı içinde barındırmış ölüm, hesaplaşma, büyü, büyücülük, din vs…Devil’s Advocate çok güçlü parçalardan, koro halinde söylenen kısımlar parçayı daha bi’ inanılmaz yapmış.’’Misfit’’ albümdeki tek zayıf parça bence.

Thrash metal bitti diyenlere tokat gibi geliyor ‘’Day Of Reckoning’’. Thrash hiç olmadığı kadar güçlü ve onlar (Sodom, Destruction, Testament, Kreator, Exodus, Anthrax, Overkill, Death Angel, Forbidden, Flotsam and Jetsam, Slayer) Thrash için var oldular, thrash için yaşıyorlar. THRASH TILL DEATH!…

9/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu