Kritikler

Desecrate – Kingdom Albüm Kritiği

WormHoleDeath – 2020 – Türkiye 

Sıcak bir Antalya gününden herkese selam,bu kritikte 2005 yılından beri aktif müzik hayatını sürdüren İstanbul’lu Melodik Death Metal grubu “Desecrate” ‘in bir kaç gün önce piyasaya WormHoleDeath etiketiyle çıkardığı “Kingdom” albümünü inceliyoruz.

Kuruluş yıllarına değinerek giriş yapmamın sebebi 15 yıldır piyasa içerisinde olup da benim gözüm de belli bir çıtayı aşamayan bir grup olmaları. Desecrate ‘in canlı performanslarına bir şey diyemem lakin çıkarmış oldukları gerek E.P. gerekse albümlerini dinleyerek kendi gözlemimle diyorum ki belli bir çıtayı aşamadılar. Bundan bir önce ki albüm Schizophrenia’ya pek kanım ısınamamıştı. Prodüksiyon, düzenleme ve tasarım anlamıyla vasatı aşamayan bir albümdü. Ama! Ama diyorum Kingdom’da grup dersine bu sefer iyi çalışmış gibi gözüküyor.

Önceki kayıtlarda yapmış oldukları hataları tekrarlamamışlar. Üzerine daha sıkı  çalışarak bu albümü yaratmışlar. Albümün soundu kulağa oldukça güzel geliyor. Her bir enstrüman tertemiz duyuluyor, dengeler gayet yeterli seviyede ayarlanmış. Evet bir çok şey kulağa hoş geliyor fakat değinmek istediğim bir nokta var ki o da vokal. Grubun vokalistliğini üstlenen Oktay Demirci’nin vokallerinin biraz daha pişmesi gerektiğini düşünüyorum. Evet şarkıdaki vokal kullanımı oldukça doğru ama ses olarak daha tok/brutal bir kullanım şarkılardaki vuruculuğu bir kaç seviye arttıracağı kanaatindeyim.

Kingdom sekiz parçadan oluşuyor ve 35 dakikalık süresiyle başlangıcından sonuna kadar akıcı, kah gaza getiren riffler, kah vokalin yerinde giren screamleri kendileri açısından çıtayı yükselttiklerinin gösteriyor. Desecrate  sound olarak MDM türünün agresif, sert tarafında duruyor ve MDM dinleyicisi olup da istediğiniz bir çok şeyi alabileceğiniz bir albüm Kingdom. Albümde dikkatimi çeken ve ön plana çıkan parçalar; Narcissus, Chaos ve Shadows Witch oldu. Albüm Wormholedeath etiketiyle dijital platformlarda yerini almış durumda. Bu ivmeyle devam ederlerse her geçen gün daha da yüksek seviyelere ulaşabileceklerini kanısındayım..

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu