Kritikler

DEMILICH ”Nespithe”

Xtreem Music – 2009 – Finlandiya

Bu kritiğimde “Demilich” grubunun “Nespithe” albümünü konu edineceğim. Grup teknik death metal denilen olayı icra etmekte.1993 yılında çıkardıkları bu albüm ile cryptopsy’e atalık etmiş deseler herhalde yalan olmaz. Grup 1990 yılında kurulmuş. Kurulduğunda 1991 yılında 2 adet demo, 1992 yılında 2 adet demo yayınlamışlar. 1993 yılında Nespithe albümü çıkarmışlar ve dağılmışlar. Avulsed’in baş elemanı Dave Rotten bi daha basalım şu albümü demiş. 2009 yılında yeniden sürülmüş piyasaya.

Albümün müzikal yapısına bakarak teknik ve karanlık bir müzik ortaya çıkarmaya uğraşmışlar diyebiliriz. Davullar teknik müzik anlayışından dolayı çok komplike ve karmaşık şekilde çalıyor. Fakat bu karışıklığı günümüz teknik death metalcileri origin, spawn of possession vb grupların teknikliğine benzetmeyelim. Bu albümdeki bahsi geçen tekniklik anlayışı aşırı gaz ve hızlı bir yapıya sahip bir tekniklik anlayışı değil. Davulcu kişi teknik çalmaya baya bi’ teknik çalıyor. Ataklar, yer yer blastlar, çift kroslar çok yerinde. Fakat albümde karanlık bir atmosfer oluşturmaya çalıştıkları için müzik yavaş bir hızda seyir ediyor. Bu yüzden ben bu albüme yavaş teknik death metal demeyi daha çok tercih ediyorum. Ağır tempoda en az gorguts taki teknik yapı kadarda teknik bir şekilde çalıyorlar. Davulcuda bu duruma çok güzel ayak uyduruyor.

Gitaristler kişi öyle riffler bulmuş ki hem o teknikliği hissettirebilirken hemde o karanlık havayı verebiliyor. Gerek gitar tonları, gerek riffler, gerekse oluşturulmak istenen karanlık atmosfer öyle bir ayarlanmış ki tam istenilen hedefe ulaşılmış. Bu albüm kritiğini okuyanlar şaşırabilir. Teknik death metal olduğunu görüp dinleyince çok fazla gaza geliriz gibi bir düşünce oluşabilir kafalarında. Fakat hiçte öyle bir grup değil bu. Gayet karanlık ve yavaş ve gayette teknik ve karmaşık çalan bir grup. Gitaristler sanırım bu iş için baya bir uğraşmışlardır. Vokalist kişi 93 yıllarındaki muhtemelen en extreme guttural vokalleri icra ediyor. Fakat vokalistin guttural vokali bildiğimiz guttural vokaller gibi değil. Guttural vokal denildiğinde akla derin,güçlü,yıkıcı,iğrenç bir ses gelir. Fakat vokalistin vokali bilindik guttural vokallerin aksine çok derin ve iğrenç olmakla birlikte güçlü yada yıkıcı değil. Dinlerken vokalin guttural vokal yaptığını anlıyorsunuz ama çok güçsüz bir ses gibi geliyor. Vokalist kişi aslında guttural vokal yapmıyor; guttural konuşuyor denilebilir. Vokalist konuşarak guttural vokal yapıyor desek yaptığı işi tam anlamıyla anlatmış olabiliriz. Zaman zaman vokalistin böyle konuşma edasında bir vokal yapmasından dolayı mı müzik bu kadar yavaş acaba diye düşündüğümde oldu. Fakat kendileri yaptıkları müziği yaparken vokalin yapısından dolayı mı yoksa bilinçli olarak mı böyle yavaş bir teknik death yapmayı planlamışlar tam net bir şey söyleyemiyorum. Fakat hem karanlık hem teknik death metal olsun isteyenler için tam olması gereken albüm işte budur.

Albümde söz olarak mezar konsepti seçilmiş. Albüm kapağı farklı labellerde farklı şekillerde çıkmış. Fakat kapaklar konsepte uygun olarak çizilmiş. Albüm kapaklarının çizerleri hakkında bir bilgiye ulaşamadım. Fakat kimler çizdiyse hepside güzel çizmişler.

Bu albüm günümüz teknik death metalini muhtemelen baya çok etkilemiştir. Fakat günümüz teknik death metal anlayışından son derece farklı bir anlayış ile yapılmış bir teknik death metal albümü olmuş. Bu albüm Hem old school death metalin mantığı hem de teknik death metalin mantığı bir araya getirilerek oluşturulmuş. Bu yüzden bir çok teknik deathcinin sevmeyeceği bir albüm olduğu gibi bir çok old school deathcininde sevmeyeceği bir albüm olmak durumunda. Bu yüzden herkesin çok bayılacağı, çok seveceği bir albüm olmamakla birlikte, böyle 2 farklı death metal anlayışını bu kadar güzel bir şekilde harmanlayabildikleri için çok orjinal, benzerine az rastlanır bir albüm. Vokal,müzik,harmanlanan anlayışlar,albüm kapakları ve konsept olarak ele aldığımda 10 üzerinden 9 alırlar.

9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu