Röportajlar

DEGRADATION

Degradation, Chicago’nun bağrından kopmuş metal/thrash grubu, eski usül raw’ın eski usül thrash ile birleştiği bağımlılık yaratan şarkılar. Degradation, güçlü canlı performans kalitesi, kayıt kalitesi ve yüksek enerjili sahne şovlarıyla heavy metal piyasasında çıtayı bir seviye daha yukarı çekti. Alex ile grubun ortaya çıkışı, yeni albümleri ve günümüz metal piyasasıyla ilgili görüşlerine ilişkin bir röportaj şansı yakaladım!

Röportajı kabul ettiğiniz için teşekkürler! İşler nasıl?
Alex:
Hey, işler çok iyi!

Degradation’un bir araya geliş hikayesini anlatır mısınız?
Tabii! Degradation 2000/2001 yıllarında başladı, Mike ve ben, Jimmy Weasel ismindeki arkadaştan gitar dersleri alıyorduk ve o zamana kadar tanışmışlığımız yoktu, Jimmy derse geç kaldığı bir gün dersi kaçırmamak için etrafta dolanıyordum, o sırada Mike kendi ders saati için geldi ve karşılaştık. En sonunda Jimmy gelebildi ve “İkinizde aynı tür müzikle ilgileniyorsunuz, neden ikili ders almıyorsunuz ki?” dedi. Ben Metallica ile Mike’da Pantera’nın bir şarkısıyla ilgileniyordu, bende tamam dedim, Pantera’nın o şarkısını ben de seviyordum, öğrenmenin sakıncası olmazdı, ve birlikte derse başladık. O sırada ben kendi grubundan yeni atılmıştım, bu yüzden Jimmy, Mike ile haberleşmemizi ve birlikte çalışmamız gerektiğini önerdi, o günden beri beraber takılıyoruz. Ağabeyim Joe o sırada birkaç farklı grupta yer alıyordu, o benim her zaman birlikte çalmak istediğim havalı ağabeyimdi, yaptığımız şarkıları fikirlerini almak için ona gösterirdik. En sonunda birlikte çaldığı arkadaşlarından ayrılınca bizimle takılmak isteyip istemeyeceğini sorduk. En başlarda bundan pek emin değildi fakat bir kez beraber takıldıktan sonra bu güne kadar hep beraber çaldık. Şimdi gruba dördüncü olarak bir basçı düşünüyoruz, nasıl olur bilmiyorum fakat her şeyden çok bir basçıya ihtiyacımız var. Eskiden birlikte olduğumuz bir basçımız vardı fakat işinde çok da ciddi değildi, ayrılması ortak görüşümüz gibi bir şey oldu. O sırada bir çok konserimiz vardı, bakalım nasıl olacak kafasıyla solist olmaya karar verdim, herkes de beğendi, ondan beridir de ben söylüyorum.

Çok iyiymiş, albüme tepkiler nasıl?
Gerçekten muhteşem; aldığımız her eleştiri çok iyi oldu. Biri hariç, tam olarak geri dönüş sayılmaz, Facebook sayfamızda birinin yorumu, şöyleydi “Kendi yaptığım bir bardak çay gibi güzel değil fakat devam edin iyi gidiyor”. Ki aslında güzel sayılır, dürüst ve duymak istediğim türden. O yorumdan sonraki son çalışmamızda, aldığımız en iyi eleştiri olduğuna karar verdik. Bu yüzden kendisine teşekkür ederiz.

Her neyse, muhteşem bir albüm. Müziğin arkasında fazlaca yürek ve ruh katılmış olduğunu söyleyebilirsiniz.
Kaydın içine koymayı en çok arzuladığım şey bu. Enerjimiz ve yüreğimiz. Bizim için çok iyi bir kayıt oldu ve bu yüzden çok şanslıyız.

Sizi henüz dinlememiş insanlar için yaptığınız işi nasıl tanımlarsınız?
Zekice yapılmış bir kayıt. Hızlı olacak kadar hızlı değil. Enstrümanlarımızı kaydetmeden önce kendimizi geliştirmek için çok zaman harcadık. Örneğin ben, durdum ve nasıl solist olunur buna çalıştım, nefesimi nasıl kontrol edeceğimi öğrendim. Lead gitarımız Mike, geçtiğimiz yılı gitar çalışmakla geçirdi. Bass’ları çalan arkadaş Mike Feldman zaten muhteşem bir bass’çı. Muhtemelen birlikte iş yaptıklarım arasında en iyisi. Ağabeyim kendisini davula verdi. Bunların hepsi harika bir kaydın reçetesi. Klişe rifflerin zekice kullanımı sonucu akan müzik, kırılan kemikleri hatırlatıyor, bunu seviyorum.

Anlıyorum. Yani prodüksiyonun gerisinde anlatmaya değer güzel bir hikaye var, biraz bahsetmek ister misiniz?
Tabii , ne demek. Kayıt ve mix işini EP albümümüzü yaptığımız Progression Productions’dan Jonathan Clarity yaptı. Ne kadar iyi bir ruhu ve kulağı olduğunu göstererek, yüreğini ve ruhunu katarak muhteşem bir iş çıkardı. Mastering kısmı da güzel bir hikaye, aslında iki kişi tarafından yapıldı. İlki Flemming Rasmussen, eski Metallica kayıtlarının hepsini yapan adam. Muhteşem iyi biri, bir yıldır onunla bu konuda konuşuyoruz, bu süre zarfında her şeyi yoluna koymaya çalıştık. Bu konuda ileride çok iyi planlarımız vardı. Demek istiyorum ki, şimdi herkes eski Metallica kayıtlarını sever, bende bu kayıtların arkasındaki isimden işinin kalitesiyle bize yardımcı olabileceğini düşündüm. Böylelikle ona kaydımızı gönderdik, bir geri geldi ki, tam anlamıyla kulağa çöplük gibi geliyordu. Tam anlamıyla korkunçtu, umuyorum ki bunu duyuyordur, umuyorum ki herkes bunu duyuyordur. Sonuçları Jonathan’a gösterdim, herkes, herkesin anneleri ve onlar da bunu onun yaptığına inanamadı. Herhalde yanında çalışan biri yapmıştır falan dediler. Sonra işleri düzeltebilmek için saygılı bir şekilde ona bazı önerilerde bulunduk. Üzerinde biraz daha çalıştı ve tekrar geri gönderdi, sonuç yine korkunçtu! Ne yapacağımızı bilemedik; hepsini çöpe atamazdık. Bu işe para harcamıştık ve başka bir B planımız yoktu. Neyse ki Jonathan’ın bir arkadaşı da oradaydı, Dan Precision, dinlediği şeyi Flemming’in yaptığına o da inanamadı. Bizim kaydımızı çok beğendi ve master işini kendi yapmayı teklif etti. Bize şarkımıza neler yapabileceğini gösteren bir örnek gönderdi, tam anlamıyla bir öncekinden gece ve gündüz gibi farklıydı. Muhteşem bir tını. Dan Precision birlikte çalışması oldukça kolay ve iyi biri. Omuzlarımızdan çok büyük bir yük kalkmış gibi hissettik, daha mutlu olamazdım. Bütün sanatsal çalışmalar da sevgili seksi kız arkadaşım Heather Gaffney tarafından yapıldı ve fantastik bir iş çıkardı.

Albümün ilham kaynakları neler?
Ağabeyimin yardım ettiği bir kaç tanesi hariç albümün sözlerini ben yazdım. Sözler genellikle hayatta karşıma çıkan sorunlarla ilgili. Eski ilişkiler veya şimdiki sorunlar. Çoğu şarkı cennet veya cehennem ile ilgili sorular içeriyor, hayat ve hayatın beni nereye götüreceği ile ilgili. Albümde pek çok şeyi bir arada topladım ve geri dönüşlerden oldukça memnunum.

Degradation’u önümüzdeki bir kaç yıl içinde nerelerde görüyorsunuz?
Evet, sürekli sahne şovu yapmaya çalışıyoruz ve görünüşe göre her seferinde bir öncekinden daha güzel ve daha büyük organizasyonlar oluyor. Bir kaç yıla ciddi bir kayıt veya prodüksiyon şirketiyle birlikte bir sonraki albümün hazırlığı içinde olacağımızı düşünüyorum. Yaşamak için yaptığım işin bu olmasını istiyorum. İstediğim her şey bu, çalmak ve tadını çıkarmak.

Çok iyi. Peki günümüz metal piyasasıyla ilgili düşünceleriniz neler?
Metal piyasası çok enteresan, ortada bir sürü yapabildiği her şeyi yapmaya çalışan ve piyasayı kemiren çocuklar var. Ki bu iyi bir şey, metal piyasası patlama yaşıyor. Bunu söylemeyi sevmiyorum ama bu çocuklar çok da fazla konuya hakim değiller. Yapılması gereken şeyin piyasada daha yukarıda olanların onların ellerinden tutması gerektiği olduğunu düşünüyorum. Kısacası piyasa oldukça canlı ve büyümeye devam ediyor.

Kesinlikle katılıyorum. Son bir kaç yılda sizi neler etkiledi?
Hmmm… kesinlikle Big Four. Hiç şüphesiz Testament, Megadeth ve Metallica’nın bizde büyük etkisi var. Fakat İsveçli, The Haunted ve The Crown isimlerinde iki grup var ki bu ikisi gerçekten bizi çok etkiledi. Onları seviyoruz. Fakat sadece metal dinlemiyoruz. Geniş bir yelpazeye yayılan bir müzik zevkimiz var. Blues’dan jazz’a klasik müzikten klasik rock’a kadar.

Bu çok iyi, müziğe oldukça yardımcı olduğu gibi yaratıcı düşünme üzerine de yardımı oluyordur.
Kesinlikle. Sevdiğimiz her şeyi müziğimizde kullanıyoruz.

Yaz için planlarınız neler? Her hangi bir gösteri olacak mı yada yeni şarkılar?
Çalabildiğimiz kadar çok organizasyonda çalmaya çalışıyoruz fakat çalacağımız yerleri de zekice seçiyoruz, kendimizi de hayranlarımızı da yakmak istemeyiz. Eyalet içi organizasyonlarda yer almaya çalışıyoruz fakat ülke çapında turne yapan gruplarla iş yapmaya da açığız. Death Angel, Bonded by Blood ve birkaç tanesiyle daha irtibat halindeyiz. T-Shirt’lerle uğraşıyoruz; yeni bir banner yaptırdık. İşler bu ara baya yoğun, ve heyecan verici. Bu şekilde devam edersek bize şans tanımak isteyen insanlar tarafından fark edilebileceğimizi düşünüyoruz.

Çok doğru, hayranlar için son sözler?
Gösterilere gelmeye devam edin. Kayıtlarımızı satın almaya devam edin ve LÜTFEN indirmeyin. Piyasayı hayatta tutun, farlı tarzlar deneyin. Eğlenin ve hayatınızı yaşayın. Bizimle partilere gelin, çok eğleneceksiniz, garanti ediyorum!

Çeviri : Welder

Caragdur Photography

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu