Kritikler

Decrepid – Endless Sea of Graves Albüm Kritiği

Xtreem Music – 2020 – Birleşik Krallık 

Death metalin anavatanı olmasa da kendine has atmosferiyle ona her daim fahri bir baba gibi yön verip ve anne gibi beslemiş olan topraklardır İngiliz diyarları. İncelememizin konusu ise bu topraklardan çıkan Decrepid’in üçüncü albümü olan “Endless Sea of Graves”. İlk albümleri  Devoted to Death’in çiğliğiyle ,ikinci albüm Osseous Empire’ın oturaklı saldırganlığını, nice doom/death grubuna ev sahipliği yapmış bu topraklardan eksik olmayan karanlık atmosferle harmanlayıp ideal karışımıyla sofralarımıza sunan Endless Sea of Graves’te bakalım bizim için başka nasıl detaylar mevcut.

Albüm enteresan bir introyla açılıyor. Gereksiz samplelarla uzayan introlardan sıkılıp ileri al tuşuna eli erken gidenler bu defa o tuşu bu kadar rahat kullanamayacaklar. Bunun asıl  nedeni ise intronun dinleyiciyi  albüme yavaş yavaş sokan, canlı çalar kurgusu; teknik nedeni ise zaten ilk parçaya entegre olması, yani o tuşa basınca güzelim ilk parçanın da  uçup gidecek olması. Güzel başlayan albüm kendine has atmosferi içinde zerre sıkmadan akıyor, Phobos Descent’in girişindeki, Plagued by Mortality’nin 3:08’indeki gibi atraksiyonlarla dinleyicinin mutluluk dozunu yer yer zirveye oturtuyor. Per Maleficium’un solosunu, özellikle alttaki ritm değişiklikleriyle uyumunu da bu çok mutlu anlara ekleyebiliriz. Albümün sonunda ise bir bölüm sonu canavarı bizi bekliyor. Albümün introsuna benzer bir doom atmosferini yavaş yavaş zerk edip sonra acımasızlaşan, 5:31’deki bas oyunları ve sonrasındaki solo gibi hareketlerle coştukça coşan , 14 dakikalık bir death metal ziyafeti ile  sofradan memnun kalkmamızı adeta garanti altına alıyor.

Bir not da kapak için. Polonyalı dev sanatçı merhum Zdzisław Beksiński’nin elinden çıkma bu çalışma mükemmel detaylara sahip olduğundan olsa gerek, grup isabetli bir hareketle albümün adını kapağa koyma gereği duymamış, ‘mezarların akışını’ kesmemiş. Yine de albümün ismi itibariyle bir Dan Seagrave çalışması da olabilirdi heheh.

Neyse, işitseliyle görseliyle albüm leziz efendim, tüm death metalseverlere şimdiden afiyet olsun.

8,5/10  (Sabuncu)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu