Kritikler

Decoy – Re-Selection EP İncelemesi

Bağımsız EP – 2024 – ABD

2017’nin yazında müzik sahnesine damgasını vuran DECOY, metodik bir şekilde patlayıcılardan oluşan bir barut fıçısına dönüştü. Hatebreed, Converge, Vein ve All Shall Perish gibi ağır toplardan ilham alan DECOY, sizi etkileyeceğe benziyor

Decoy grubunu ilk defa dinliyorum. Aslında çok fazla dinlediğim ve hakim olduğum bir tarz değiller fakat oldukça extreme bir tür icra ettikleri için tercih ettim. Grup ABD Louisiana’dan bizlere ulaşıyor. Ve çaldıkları tarz metal-hardcore karışımı ve yer yer grindcore a kaçan bir extreme metal/core. Louisiana metal/hardcore sahnesinin köklü sound’una sadık kalan DECOY, vahşi vokalleri, agresif uyumsuz gitarları ve vurucu alt uçlarıyla ortaya çıkıyor.

Oldukça enerjisi yüksek bir tür olan Metalcore-Hardcore janrası kendi başına incelenmesi ve irdelenmesi gereken bir tür, ben bu türde çok fazla grup takip etmiyorum. Hatebreed, Terror, Sick of it All, Heaven Shall Burn(belki) diyebilirim.

Grubun extreme türde hırçın vokal kullanmasının yanı sıra metalcore gruplarında alıştığımız clean tonda vokallerde kullanması biraz olayın sertliğini düşürmüş. Bir dönem ülkemzide hardcore scene oldukça aktifti, mesela eski Radical Noise, Antisilence, Somethings Wrong falan iyilerdi, ama belki takip etmediğimden belki de gerçekten, bu türü çok fazla dinlenen bir tür olarak görmüyorum.

Tekrar gruba dönecek olursak, 3 şarkılık bu başarılı EP’de yukarıda saydığım tüm elementleri bulabilirsiniz. Kesinlikle hiç bir şekilde sıkıcı değil, özellikle brutal tonda kullandığı vokaller çok iyi, gitar tonlarını sevdim, davul keskinliği etkileyici…

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu