Röportajlar

DECEMBERANCE

Merhabalar,röportajların klasik girişlerinden birini yaparak sizden grubunuzun geçmişi hakkında kısa bir bilgi vermenizi istiyorum?
Decemberance Eylül 1997 de kuruldu.İlk kadromuz ile “Decembrance” isimli demomuzu 1998 başlarında kayıt ettik.Yunan dergilerden iyi eleştiriler aldık,98-99 yıllarında bir çok konserde boy gösterdik.2 inci demomuz Just a Blackclad 2001 yılında çıkabildi.Bu demonun ardından bir çok konserde daha çaldık Marduk,Candlemass,Kaamos gibi bilindik gruplarla çalmak oldukça keyifliydi.2004 yılına geldiğimizde bir promo CD olan “Time ” ı kayıt ettik.

Yıllar içerisinde bir çok grup elemanı değiştirmiş olmanız gelişiminize ne gibi etkiler yaptı?
Hangi eleman girerse girsin kendi müzikal birikimini de doğal olarak gruba ekliyor, anlarsın işte ,grubun elemanları değiştikçe veya müzikal zevkleri geliştikçe buda doğru orantıda gruba gelişim olarak etki yapıyor.

Bir çok demo kayıt etmenize rağmen hala bir firma ile anlaşamadınız,doom metal grupları çok kolay firma buluyor,sizin için ne gibi zorluklar oldu ?
Hiç bir firma demo grubu ile ilgilenmez.Firmalar genelde albüm kaydı isterler,bunun tarz ile alakası çok fazla değil..

Hangi gruplar sizi en çok etkiliyor?
Çok fazla ,saymak gerekirse,Death Metal ve Doom Metal gruplarından Black Metal gruplarına 70ler rock gruplarına kadar ,ama özellikle şu gruplar bizi bizden alır : , M.D.B., Morbid Angel, Pink Floyd, Darkthrone… Liste uzar gider..

Genellikle parçalarınız oldukça uzun ,hatta bazıları 15 dakikayı buluyor,izleyiciyi yorduğunu düşünmüyor musunuz?
Şarkının gelişimi ile alakasız, sadece hisler ve nereye alıp götürdüğü ile alakalı bir durum…

Bazı parçalarınızın radyoda çalınması size yardımcı olmaz mı ? Yani parçalarınız genellikle uzun,daha kısa parçalarınız olursa radyoların sizi bir gün çalacağına inanıyor musun ?
Gelecek albüm için 1 adet bu düşünceye uygun parça kayıt ettik.5 dakika hehehe… Ama radyoda çalması çok önemli değil,bizim ne çaldığımız önemli..

Grubunuz nasıl kabul gördü,genel olarak gelen yorumlar ne doğrultudaydı?
Hmm,geri dönüş baya destekleyici ve coşturucu oldu ( doom metal nasıl coşturucu olabilir) Yorumlar bizim umduğumuzun çok uzağında olmadı …

Parçalarınızın genel temaları neler,neler etkiliyor?
Yeni albümümüz konsept olacak,lirikler insanın 24 saatinde yaşamış olduğu mücadele ve bağımlılık ile alakalı olacak, liriklerin yapısı sizi bir King Diamond albümündeki gibi “düşündürmemeli”. Her parçanın kendine ait müziksel ve liriksel bir yapısı var,ama hikaye budur,gerçek olmayabilir ama duygular her zaman müziği kamçılar.

Parçaları yazarken sizi hangi fikirler kaplıyor?
Biri riffleri masaya koyar, ve gelişim başlar.Bazen stüdyolar bunu destekler ve parçalar ortaya çıkmış olur.

Lirikler kime ait,müziği yazıp tüm elemanların onayını nasıl alıyor ?
Lirikler genellikle Yiannis’e ait, bazen parçalar yazılmadan önce bazen yazıldıktan sonra besteleniyor. Biz takım çalışmasını seviyoruz.

Bilindik bir grup olmanın en iyi yolu sizce nedir, konser mi, internet mi, albüm yapmak mı ?
Tabii ki izleyiciye ulaşmanın en doğru ve mantıklı yolu konser performansıdır.Şu günlerde internet bunun yerini aldı…

Yunanistan piyasası hakkında neler düşünüyorsun ?
Fazla Doom grubu bulunmuyor.Ciddi gruplar arasında Shattered Hope, Hedon Cries, Crownnest beyendiklerim…

Ya uluslar arası piyasadaki grupları nasıl buluyorsun?
Doom metal grupların başlangıç aşamasında her zaman “yer altı” oluyor ama genelde profesyonellik ve “aynılık” piyasalaşmaya yol açıyor, amatör düşünceler gerçekliğini yitiriyor,umarım biz onlardan biri olmayız.

Röportaj için teşekkürler ,iyi şanslar…
Desteğin için sağol…

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu