Kritikler

Decaying Purity – Mass Extinction of the Providential Ones

Sevared Records – 2020 – Türkiye 

2005’de kurulan İstanbul/Kadiköy’lü Brutal Death Metal grubu Decaying Purity kariyerinin 4. Albümünü geçtiğimiz Mart ayında Amerikalı Sevared Records etiketi ile yayımladı.Grup 2008 albümleri  “Phases of Dimensional Torture” döneminden beri radarımda bu vesileyle grubun her albümde katlaranarak kalite, sound, tarz, çalım ve fikir anlamında büyümesine şahitlik etmiş oldum.

Albümde 9 vurucu beton gibi parça var toplam süre 32 dk. Albüm kapağı bir önceki albümde olduğu gibi Paolo Girardi yapmış  inanılmaz güzel bir çalışma olmuş müziğin karanlık ve saldırgan tavrını çok iyi yansıtmış. Albümün mixing ve mastering  işlerini bir önceki çalışmaları olan “Malignant Resurrection Of The Fallen Souls”da olduğu gibi Sound Damage (Ünsal Özata) yapmış ama bir önceki albüme göre bu albümde gitarlar daha ön planda davullar daha parlak ve vokaller de gitarların arasına yedirilmiş vahşi br uğultu gibi hissiliyor ve bu açıdan bakarsak grup kendine has bir sound oluşturmuş diyebiliriz. Prodüksüyon olarak kesinlikle dünya standardlarında bir iş olmuş.

Death metalde gitarlara yedirilmiş vokaller her zaman daha çok hoşuma gitmiştir, grubun sound anlamında bu kararı açıkçası benim çok hoşuma gitti. Albümdeki riff geçişleri ve riffler çok kuvvetli , gitarlar yer yer teknik ve prog. hisler veriyor .Şarkılarda hiç boşluk yok adeta sağlı sollu balyoz gibi suratımıza inen riff yağmuru  ve blast beat şimseği var. Albümde cool taramalı riff girişi ile  “Exhuming Ancient Species”, akılda kalıcı gitar riffleri ile “Eternal Wish of Death”  ve epik guttural vokaller eşliğinde teknik gitarla bezenmiş kapanış şarkısı “Arrival of the Merciless Destroyer” en çok dikkatimi çeken şarkılar oldu.

Grubu zaten takip edenler çoktan albümü edinip sömürmüştür ama grubu ilk defa duyanlar varsa koşarak grubun bandcamp sayfasından albümü almalarını tavsiye ederim.

Albümün Yazar Notu :
9/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu