Röportajlar

DECAYING PURITY

Bana grubun oluşum ve gelişim sürecinden biraz bahseder misin?
Tabi. Dp 2005 sonlarında ben ve onur tarfından oluşturuldu. İkimiz daha önceleri Brutalcore adlı grupta beraberdik zaten. Brutalcore dan sonra beraber devam etme kararı aldık ve dp ye hayat verdik. Zamanla bazı elaman değişiklikleri oldu. Grup 2006 yazından sonra belini ancak doğrultabildi. bass a Malik vokal e de Serkan ın dahil olması ile ideal kadro oturtulmuş oldu.

Peki ideal kadroyu oluşturduktan sonra şimdiye kadar neler yaptınız?
Malik ile Serkan gruba dahil olmadan önce onur la ben yine her hafta düzenli çalışıyorduk. Parçalar yazıyor, üzerlerinde oynuyorduk. Elemanlar geldikten sonra tabi bu daha bi oturaklı hal aldı. Haftalık olağan provalarımızdan birini kaydetmek istedik ve kaydettik. Nabız ölçme açısından myspace hesabımıza koyduk parçalarımızı ve gayet olumlu tepkiler aldık birçok yerden. Yeni parçalar yapmaya ve albüm için çalışmaya devam ettik ve bazı organizasyonlarda yer aldık.

O zaman hazır lafı açılmışken bir split albüm durumu vardı o ne oldu?
O iş patladı diyeyim kısaca hehe. USA Texas dan Rigor Mortis Records adlı bi label bizimle irtibata geçti ve Fecal Corpse ve Blast Perversion adlı gruplar ile bir split albümde yer alıp almayacağımızı sordular. bizde parçaları değerlendirmek açısından kabul ettik.Split in mart,nisan gibi çıkacağında bahsedilmişti ama daha sonra label dan hiç bir ses soluk çıkmadı. Bizde çok üzerinde durmadık.

Kendi albümünüzün çalışmaları ne durumda?
Gayet disiplinli bir şekilde periyodik olarak çalışıyoruz. herşey gayet olumlu ilerliyor. Bir terslik çıkmaz ise eylül ün ilk haftası kayıda girmeyi planlıyoruz.

12 ağustostaki konseriniz nasıl geçti?
Gayet eğlenceli idi. mart dan beri bir organizasyonda yer almıyorduk ve teklif geldiğinde hazır albüm öncesi iyi motivasyon olacağını düşündük ve kabul etik. Gayet sarsıcı geçti gördüğümüz kadarı ile albüme girecek tüm parçalara yer verdik ve gelen kitlenin tepkisi gayet olumlu yönde idi.

Konserleriniz tam olarak nasıl geçiyor?
Valla genelde sahneden sahne önüne baktığımda gayet iyi anlayabiliyorum nasıl geçtiğini, gayet cinnet geçiyor diyebilirim. Tarzın müdavimi adam gayet tehlikeli olabiliyor sahne önünde

Sizi Bursa da izlemiştim bence de tatmin edici performansınız var
Teşekkür ederiz. her zaman bir öncekinden daha geçmesi için çalışıyoruz.

Şu zamana kadar aldığınız kötü eleştiriler oldu mu?
Hmmm… Ben pek duymadım kulağıma pek kötü bir şey gelmedi. sadece şu 3 parçayı ne diye demo,split formatında değerlendirmediniz diye küfür yiyoruz arada yakın çevreden?

Parça oluşumunda nelerden etkileniyorsunuz? Bulunduğunuz çevrenin buna ne gibi katkıları oluyor?
Bulunduğum çevrenin pek etkisi olduğunu söyleyemem. ehh esinlediğimiz tek şey Death Metalin kendisi diyebilirim. İlave edecek pek bişi yok. death metal ile ilk tanıştığımızdan bu zaman kadar geçen süre içerisinde tükettiğimiz bir dolu death metal ürünü esin kaynağını oluşturmakta bana göre

Bir parçanın oluşumu ne kadar zamanınızı alıyor?
İdeal kadro oluşturulmadan önce grupta parçaları onur ve ben Yapıyorduk. Kendi fikirlerimizi ortaya koyup üzerlerinde çalışıyorduk.Ancak kadro tamamlandığından beri tüm parçaları söz- müzik aynı anda Düşünerek bir konsepte uymaya çalışarak yapıyoruz. Bu değişiyor tam bir süre veremem.

Sizi bilmeyenler için soracak olursak grubunuzu nasıl ifade edersiniz?
Hızlı, saldırgan, olabildiğince brutal

Konserlerde yaşadığınız aksilikler oldu mu?
12 ağustos konserinde daha ilk parçaya girdiğimizde twin pedalın zinciri infilak etti… Tek pedal idare etmişiz meğer ama onur sağ olsun bunu pek hissettirmedi… Bunun dışında pek bir sorun yaşamadık sanırım.

Sizce konserler mi önemli yoksa bir kayıt yapıp ürün sunmak mı?
İkisi de gayet önemli bana kalırsa. Ama kayıt elbette daha ağır basıyor. iyi bir performans ile cidden akılda kalıcı konserler geçirebilirsin, ileride hatırlanırsın. Ama ortaya koyacağın kayıtlı bir ürünün hem grup elemanları hem dinleyici açısından hazzı hiç bi şeye değişilmez bence. Üzerinde iyi çalışıp, hem müzikal kalitesi hem sunumu gayet sağlam ürünler ortaya koymaya çalışmak çok daha faydalı bir durum bana kalırsa.

Grup olarak en büyük hedefiniz nedir? İleride kendinizi nasıl bir platformda görmek istiyorsunuz?
Şuan için ilk albümüzü anlımızın akı ile bitirip promosyonu, altyapısı sağlam bir label ile anlaşmak dışında çokta büyük bir hedefimiz yok en azından ilerisi için kendi adıma beklentim grubun sürekliliği ve daha sıkı çalışıp sağlam işler ortaya koyması.

Türkiye deki extreme piyasasına bakış açınız nasıl? Sizce nasıl gelişmeler var?
Olumlu yönde ilerliyor bahsettiğin piyasa gayet iyi işler çıkıyor son zamanlarda piyasaya.ama ne yazık ki açıkça söylemeliyim bu bahsettiğim kaliteli işler sadece Ankara dan geliyor şuan için. Benim extreme metal piyasasından kastım şuan için Ankara’da var olan bir kaç gruptan öteye gidemiyor açıkçası. Ha Ketum faktörü var bide unutmayalım.

Beğendiğin yerli grupları sorayım o zaman..
Decimation,cenotaph,self torture,corroded(rip),suicide,ketum. Diyebilirim şuan için kısaca.

Türkiye’de death-grind tarzının son dönemde bu kadar yaygınlaşmasının sebebi sence nedir?
Bilemiyorum. Evet, fazlaca popülaritesini arttırdı bu apaçık ortada. Ama bana şu son birkaç yılda death-grind değilde "death-grindçılık"trend oldu gibime geliyor.

Peki, bunlar bir yana grup elemanları sosyal hayatında neler yapar?
Birlikte çalmadığımız zamanlarda yine beraber sıkça vakit geçirmeye çalışıyoruz. Tüm elemanların özel hayatı bayağı bir yoğun diyebilirim ama yinede bu yoğunluk içerisinde birlikte olabilecek zaman yaratabiliyoruz

Son olarak ne söylemek istersin sizi dinleyenlere?
Gerçekten kaliteli olduğuna inandığınız grupları destekleyin.

Tekrar teşekkürler vakit ayırdığın için
Grubum adına ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu