Röportajlar

DEADNIGHT

Amerika’lı thrash/black metal projesi Deadnight’tan Mike ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik…

Merhabalar, Amerikalı bir metal müzisyeni olarak Amerika’da ki piyasayı nasıl buluyorsun ve Deadnight bu piyasanın neresinde ?
Mike :
Aslına bakarsan Amerika’da "metal" kavramı giderek kayboluyor benim için halen extreme müzik dediğimizde aklıma gelen ilk tarz "metal"oluyor. Deadnight ‘ı thrash metal etkili black metal olarak tanımlayabilirim.

İlk albümünüz "Messenger of Death" in ardından yeni EP olarak "Riders of the black wind" i yayınladınız, 3 yıllık aradan sonra Deadnight grubu tekrardan atağa geçti, bizi yeni bir tam zamanlı albüm mü bekliyor ve gruptan beklentileriniz neler ?
Evet, 3 yılın ardından yeni EP’mizi yayınladık. Yeni albümümüzün kayıtlarına 2012 Ocak ayı içerisinde başlıyoruz tahminimce bahar sonu gibi bitmiş ve çıkmış olur. Deadnight benim müzikal dışa vurumum.Bu müziği yapmaktan bıkıncaya ve tüm ihtiyaçlarımı başka türlü karşılayabileceğim bir seviyeye gelene kadar bırakmayacağım bir tutkudur. Deadnight çok sıklık ile konser veren bir gruptan ziyade benim için daha çok bir stüdyo projesidir.

"Riders of the black wind"  EP’nizi ile tarzınızı blackened thrash metal diye tanımlıyorsunuz ve bol miktarda thrash metal rifine rastlamamız mümkün,tarz olarak klasik usbm denilen tarzın dışarısında olmanız oradaki gruplar tarafından benimsenmeniz gibi bir sıkıntı yaşıyor mu, örneğin bugüne kadar kimlerle birlikte çaldınız ?
Aslında Deadnight’ın amacı kritik yazan kişilere zorluk çıkarmaktır, herkes dinlediği müziği bir kalıba indirgemek ister. Dünyanın bir çok noktasından iyi geri dönüşler aldık ve çok klas insanlarla tanıştık. Buda doğru yolda olduğumuzu gösteriyor. Chicago’da bir çok grupla çaldık SSWG Ve Kommandant gibi o yüzden burada yadırgandığımız söylenemez.

Terminate isimli Death Metal grubunda da John ve Jim birlikte takılıyorlar,iki grubun birlikte konser vermesi gibi bir plan var mı ,ufak bir turne yoksa biraz daha tanınmayı mı bekliyorsunuz? Hangi grup şu an için daha ön planda sizler açısından ?
Jim Terminate ‘in davullarına geçmesine kadar dediğin şey gayet olası bir şeydi fakat Jim’in davulları almasından sonra aynı gün iki grup ile birlikte çalmak oldukça zor olur. Deadnight’ın bir turne gibi düşüncesi yok, Terminate Jim’in grubu ve ona odaklanıyor, Deadnight ise benim temel projem ve böyle devam edecek gibi …

Aldığınız eleştirilere bakılırsa oldukça iyi bir reaksiyon almışsınız, dinleyici ile aranız nasıl, internet ortamında herhangi bir iletişim kuruyor musunuz, tepkiler, övgüler ya da sövgüler var mı ?
Evet bunları elde edebilmek için çok uğraştık ve dünyanın bir çok yerinde belli kontaklarımız var.

Son yıllarda old school tarza bir geri dönüş olması grupların yeni bir şey üretememesinden mi kaynaklanıyor yoksa köklere dönüş mü başladı?
Aslına bakarsanız iki şekilde de denilebilir.Çoğu grup hala 20 sene öncesinin riflerini çalıp kendilerinmiş gibi lanse etmeye devam ediyor. Bizim gibi gruplar ise köklerine saygılı kalıp yeni şeyler üreterek devam ediyor…

2006 yılındaki demonuz ile 2011 yılındaki EP’niz arasında sizce temel farklıklar veya mantalite değişimleri var mı ?
Mantalitemizde herhangi bir değişim olamaz sadece müziksel evrimimiz ve kabiliyetimiz değişebilir.

Gelelim grubun düşünce yapısına, sözlerde kullandığınız genel düşünce yapısı nelerdir? Satanizm, okült temalar ya da anti-din vb. ? En çok ilgilendiğiniz tema/lar hangileri ?
Din karşıtlığı !

Son olarak internet aleminin gruplara getirdiği faydalar ve zararlar sence nelerdir,mesela mp3 download ediyor musun? Eğer satın alıyorsan; en son aldığın CD hangisi ?
Bence internet grupların kendilerini tanıtması için çok iyi bir araç çünkü müzik bir sanattır asla bir iş sektörü değildir. Bu nedenle internetin firmaları maddi açıdan zarara sokması güzel bir şey bence müzik para için yapılmamalıdır.

Vaktin için teşekkür ederiz,okuyucularımıza aktarmak istediklerini rica edebilir miyim?
Röportaj için teşekkür ederim. Deadnight’a göz atın…
www.Deadnight.net
www.facebook.com/deadnightofficial

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu