Röportajlar

DAWNGUARD

Merhaba Dawnguard ‘’ Vanguard’’ isimli ilk albümünüz için tebrikler, bizlere biraz albümden ve kayıt sürecinden bahseder misiniz?
Selamlar. Teşekkür ederiz. “Vanguard” bizim içimizden geleni dışarı vurduğumuz bir albüm oldu diyebiliriz. Birçok nedenden dolayı çıkması ertelenmiş olsa da yorulmadan, bıkmadan çalışarak sona erdirdiğimiz için mutluyuz. Kayıt sürecine başladığımızda stüdyosunun kapılarını sonuna kadar açan Yiğit Ünal Yıldırım’a ve prodüktör koltuğunda oturan Semhan Aydın’a teşekkür ederiz. Onlarla beraber eğlenceli ve keyifli bir şekilde kayıtlarımızı tamamlamış olduk. Ve tabii ki Rıdvan Şoray’a albüm kapağı için ayrıca teşekkürler.

Dawnguard aslında Extreme Metal çevrelerinde bilinen bir grup, daha evvel iki single yayınlamış ve birçok konser vermiştiniz, peki albümle birlikte sizleri nerelerde izleyeceğiz ve konserlerinizde bizleri bekleyen sürprizler var mı?
Öncelikle 19 Kasım Pazar günü Taksim Dorock Heavy Metal Club’ da albümümüzün tanıtım konseri olacak. Sonrası için henüz kesinleşmese de birçok konser planımız var.

Müziğinizi Melodik Death Metal olarak tanımlıyorsunuz, peki Ülkemizdeki diğer Melodik death metal gruplarını nasıl buluyorsunuz ve genel hatlarıyla, diğer türleride genel şekliyle kaplarsak Türk Metal camiasındaki grupları nasıl buluyorsunuz?
Sevdiğimiz, başarılı bulduğumuz birçok grup var. Abilerimizin isimlerini zikretmeye gerek bile yok aslında. Daha genç jenerasyondan da severek takip ettiğimiz başarılı arkadaşlarımız da var. Kurulan grupların sayısı arttıkça ülkemizdeki metal ağının genişlemesi mutluluk verici. Tabi ilerleyen zamanlarda daha iyi olmaması için hiçbir neden yok.

Vanguard 9 şarkılık bir çalışma ve albüm bütün platformlarda, peki cd olarak yayınlanacak mı?
Evet. Kısa bir süre sonra CD olarak da yayınlayacağız

Albümde şarkıları hazırlarken nelerden etkilendiniz ve şarkı sözlerinizde nelerden bahsediyorsunuz?
Açıkçası besteleri yaparken içimizden nasıl geldiyse öyle yaptık. Melodilerin bize hissettirdiklerinden memnun kaldığımız zaman ‘Tamam bu olur’ dedik. Ve ortaya çıkanları düzenledik. Şarkı sözleri ise bazen yaşanmışlıklardan yola çıkılarak yazıldı, bazen ise toplumsal bir duruma karşı verilen bir tepki olarak. Her zaman birileri tarafından kamçılandık ve bu yara izlerimiz şarkılara evrildi.

Albüme gelen tepkiler nasıl ve ne yönde?
Genel olarak olumlu tepkiler aldık. Özellikle yurt dışından gelen dinleyici tepkisi bizi çok mutlu etti. Açıkçası beklemiyorduk diyebiliriz. 🙂

Dawnguard çok başarılı bir albüm yayınladı , peki bundan sonrası için planlarınız neler, örneğin yurtdışı planlarınız vs var mı?
Türkiye’de birkaç şehirde konser yapma planımız var. Her Türk grup gibi dünyaya açılma hedefimiz var tabi ki. Bunun için de gerekli girişimleri yapmaktayız.

Dawnguard olarak ülkemizden ve dünyadan hangi isimleri en çok beğeniyorsunuz?
Biraz önce söylediğim gibi beğendiğimiz birçok grup var. İsim verecek olursak akla ilk gelenler Soul Sacrifice, Sabhankra, Pitch Black Process, Furtherial, Black Tooth isimlerini sayabiliriz. Dünyada ise In Flames, Amon Amarth, Arch Enemy, Children Of Bodom vb.

Ülkemizde yaşanan olaylar nedeniyle yabancı gruplar artık ülkemize çok fazla gelmiyor ve bu yıl dolayısıyla yerli rock ve metal gruplarından oluşan festivaller öne çıktı, bunları nasıl değerlendiriyorsunuz?
Festivallerde yerli grupların çıkarılması konusunda geç bile kalındı aslında. Kendi müzisyenine de gerekli özveriyi göstermeli insanlar. Ancak maalesef dinleyici kitlesi yerli grup olan festivallere de pek katılım göstermiyor. Asıl üzücü olan kısım bu. Temel olarak bu işi yapanların amacı "müziği satmak" olduğundan, talebe göre hareket ediliyor. Yani burada yerli gruplara daha çok sahne verilmesi vs. olayların gidişatını dinleyiciler belirliyor.

Extreminal olarak bu keyifli röportaj için size çok teşekkür ediyoruz. Son olarak sevenlerinize neler söylemek istersiniz?
Bizi dinlediğiniz için teşekkür ederiz 🙂 Yeni konserlerle birlikte olacağız. İlk günden beri desteklerini esirgemedikleri için teşekkürler. “Vanguard” bitti. Ama Dawnguard yeni başlıyor. Görüşmek üzere. Müzikle kalın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu