Röportajlar

DARGAARD

Merhaba Tharen,Türkiye’den selamlar…Uzun zaman sonra sizden haber alabilmek güzel.Umarım o tarafta her şey yolundadır..
Avusturya’dan karşılık olarak merhaba, burada her şey yolunda sağol.37 derecelik bir katliamdan sonra sonunda yağmurlu güzel bir hava var burada.

İlk olarak, Dargaard ne durumda şu anda? Sizden çok uzun süredir haber alamıyorduk.
Dargaard bir süredir buzun üstünde yatıyor.Zaman zaman bazı besteler yapıyorum ama Dominion III albümünün basılmasındaki problemler ve tabi ki tüm günümü alan işim yüzünden çok yoğun zaman geçiriyorum.Fakat şimdi Dargaard için tekrar müzik yapmaya başladım.Bazı şarkılar bitti bile.Diğerlerinin ise tek melodi evresinde hazır duruyor.Hala üzerinde çalışıyorum.

Peki Dargaard’ın geleceği için planlarınız neler? Basım için hazır bir materyal var mı?
Basım için hazır bir materyal yok şu anda. İnstrumental kısmından konuşmak gerekirse, memnun olacağım bir albümü yaratmak çok daha fazla zamanımı alacak.Ve öyle ki,vokal kısmını daha düşünmedik bile.

"Rise And Fall",yayınladığınız son albüm,2004 yılında çıkmıştı. Ve sonra 2 yıllık bir ara geldi,ve hala devam ediyor… Peki yeni albümün çıkışında gecikmenin en önemli faktörü neydi?Yada bu ara gerçekten bir gecikme miydi?
Eğer 3 albüm sonra yayınlanan "Rise and Fall" albümünün çıkış tarihini ve şimdiyi karşılaştıracak olursak, elimde hala bir albüm yok evet.Bu önemsiz bir gecikme denebilir.Fakat şu var ki,müzik yapmak için acele içinde değilim.Müziği çok daha fazla satmak yada çok daha canlı performans göstermek için yapmıyorum.Müziği rahat olduğumda yapıyorum.Bu üçleme sonrası içimde huzursuzluk yaşadım.Hep içimde dışarı çıkmak isteyen bir şeyler vardı.Fakat şimdi biraz daha huzurluyum.Bu kesinlikle yeni albümün çıkışını geciktiriyor.Bunların dışında tüm günümü alan stresli bir işim var.Eskisi gibi bunu müzik ile birlikte götürecek zamanım yok – yaşlanıyorum 🙂

Dargaard dünya çapında gerçekten iyi bir dağıtıma sahip.Tabi ki bunun,bağlı bulunduğunuz Napalm Records ile sıkı bir bağlantısı var.Peki bundan sonraki çıkacak olan albümlerde de bu anlaşma devam edecek mi?
Ehh – umarım..En azından şimdilik anlaşma bir yeni albüm için daha devam ediyor.

Biliyoruz ki sadece Dargaard müziği ile uğraşmıyorsunuz. Daha farklı projeleriniz var.Ama geçmişte de gördük ki,Dargaard ile diğer projeler aynı anda albüm yayınladı.Soru şu ki,Dargaard’ın biraz unutulduğunu düşünüyor musun?
Hmm, fanlar tarafından unutulmak mı?Bence değil.Hala Dargaard ile ilgilenen insanlar var mı diye Dargaard için bir Myspace profili açtım.Sadece "eski" fanlar değil,diyebilirim ki evet,hala ne yaptığımızla ilgilenen insanlar var.

Diğer gruplarınız demişken,sanırım şu aralar "Domininon III" ile baya yoğunsunuz….
Hayır, çok fazla değil,"Dominion III" ün bir sonraki albümü için tüm müziği bitirdim ve 3 parçalık bir de demo kaydettim ve belirli şirketlere yolladım.Fakat henüz hiçbirinden cevap gelmedi – Hmm,dinleyicilerden birçok iyi tepki aldım,bu yüzden müzik kötü olamaz haha!
Gerçekten bu sene veya gelecek sene içinde albümü tamamlamaya çalışacağım ve albümü kendim çıkaracağım. Şirketlere ve grup kontratlarına lanet olsun…

Diğer projeleri oluşturmakta en önemli etken nedir? Yani bu gruplar, Dargaard ile uyuşmayan melodiler ile mi besleniyor?Bu böyle mi yoksa daha farklı mı işliyor?
Evet, Dargaard’ın ilk zamanlarında müziğinde daha farklı sesler yakaladım. Fakat hep şu his vardı bende, bu sesler Dargaard’da vermek istediğim ile uyuşmuyordu.
Bu yüzden tamamen elektronik tabanlı bir grup için ilham aldım ve Dominion III doğmuş oldu.

4 muhteşem albüm yaptıktan sonra Dargaard fanları kesinlikle daha fazlasını bekliyor. Eğer ilerde bir materyal olacaksa, sence ne kadar güçlü olacak? Dargaard’ın başarısı devam edecek diyebilir miyiz?
Her albüm çıkarttığımızda, basın "yeni albüm bir önceki albümden daha başarılı oldu" diye yazdı. Fakat bazı fanlar hala "Eternity Rites" albümünün yeni albümlerden daha iyi olduğunu düşünüyor.Bana göre,şu anda çalıştığım albüm en iyi albümümüz diyebilirim,çünkü her zaman yeni bir şeyler yapmak heyecan veriyor.Diğer türlü uğraşmayı bırakırdım ve başka bir şeyler yapardım.

Sanırım bu çok genel bir fikir olsa gerek ki ne zaman Tharen ismini görsek bir yerlerde,hemen Elizabeth ismini de arıyoruz.Umarım bu birliktelik çok uzun yıllar daha devam eder.Peki birbirinizle çalışmak nasıl bir duygu?
Bazen çok zor zamanlarımız oldu hehehe, fakat genellikle çok iyi gidiyor.Elizabeth biraz her şeyin en iyisinin olmasını isteyen biri,benim de Dargaard’ın müziğinin olması gerektiği gibi kesin bir vizyonum var.

Geçmişte Abigor,Graumahd,Antichrisis vs. gibi biçok grubun albümlerinde her ikiniz de yer aldınız.Peki sizi yine böyle farklı bir çalışma içinde görecek miyiz?
Hmm, son olarak Astriaal´ın "Renecant Misanthropy" isimli şarkısına vokal ve Nocternity´nin "Times Of Mist" isimli şarkısına söz yazdım. Bunların haricinde Amestigon’da hala devam ediyorum.Yeni bir çalışma odamız var ve yeni bir şeyler yapmayı planlıyoruz fakat zaman gösterecek.Genellikle başkalarının grubuna burnumu pek sokmam.Elizabeth ise akustik gitar,stringler vs içeren ve koro vokalleriyle güçlenen kendi solo projesi ile uğraşıyor.O da pek diğer projelere karışmıyor.

Bence, müzisyen olarak, hala dünya metal piyasasıyla ilgileniyor olmalısınız. Çoğu grup,çok daha fazla para kazanmak amacıyla veya popülerite için yolunu değiştiriyor.Son zamanlarda bunun sıkça örneğini gördük.Peki bu değişimden Dargaard nasıl etkileniyor? Ne düşünüyorsun?
Biz etkilenmeyeceğiz, daha önce de söylediğim gibi bir işim var. Bu çok iyi bir neden. Bu,sana yapmak istediğin müziği yapma özgürlüğünü veriyor.

Avusturya iyi bir piyasaya sahip bence. Birçok büyük grup barındıran bir yer.Bunlardan biri olarak ne hissediyorsun?
Pek bir fikrim yok Açıkçası, hala Summoning’ten Michael ve Richard ile irtibat içindeyim.Fakat hepsi bu.Özel bir şey hissetmiyorum bu konuda.

İyi bilinen bir grup olarak,underground ve amatör gruplardan kritik için birçok mail ve posta alıyor olmalısınız.Peki underground gruplara tepkiniz nasıl?
Hmm,ben hala Dargaard’ı underground olarak görüyorum.Bu yüzden benim fikrimi sormak ve fikir almak için Dargaard bir yol değil.Ama birileri bana müziğini yollarsa ne düşündüğümü söylerim.Bu yolda iyi bir potansiyele sahip birçok güzel müzik de duyuyorum.

Son olarak….
Sanırım yok.

Tamam o zaman,sorularımı yanıtladığın için teşekkür ederim,çok güzel bir sohbetti.Başarılar.
Bu röportajı yaptığın için ben de teşekkür ediyorum.Görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu