Kritikler

DAMMERFARBEN ”Herbstpfad”

Northern Silence Productions – 2012 – Almanya

Dammerfarben 2. albümüyle karşımızda. Ara vermeden 2. senesinde yeni bir albüm yapmış olmaları bir noktada yüreğimizi rahatlatır nitelikte; nedeni ise; ilk albümünde ciddi anlamda dinlenebilirliği yakalamış ender gruplar genelde hemen dağılma periyoduna girer. Genel anlamda sevindirici bir albüm diyebilirim. (aklıma December Moon geliyor; aniden dağılışlarıyla..)

Dammerfarben bu albümde de yakın bir arkadaşımın dediği gibi 90’ların melodilerini askıdan alıp tekrar işlemişler. Hepimizin, özellikle 90’lı yılları metal müziğinde her daim şah gibi tuttuğu açık; bilhassa Black ve Death gruplarını. Bu bağlamda Dammerfarben ilk ve ikinci albümünde bunu başarmakta. Albüm genel anlamda düşük ritimlere yoğunlaşmış; ilk albümdeki Black metal riffleri bu albümde daha çok Doom/Black aksanında ilerliyor. Nostarion grubun beyni olduğunu vokallerinle bize tüm albüm boyunca hissettirmekte.Ama yine de dipnot olarak düşmek istediğim husus Nachtgarm’ın artık DarkFuneral’ın vokali olduğunu öğrendiğimden beri Dammerfarben adına büyük bir kayıp olduğunu sürekli düşünmüşümdür.

Albümün ismi İngilizceye Autumn Path(sonbahar yolu) şeklinde çevrilmiş; bayan vokalin (bayan demeyi sevmem!) albüme kattığı hava eski In Flames parçalarını da anımsatmıyor değil. Tüm bunlara rağmen albüm gereken akıcılığa sahip diyemeyiz; zaman zaman uzayan ve tekrarlanan riffler dikkati dağıtıcı nitelikte. Dammerfarben ilk albümden bir adım uzaklaşılmış olsa da önümüzdeki ‘mevsim’ açısından kesinlikle dinlenmeyi hak ediyor.

7/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu