Röportajlar

DAGOR DAGORATH

İsrail’de son aylarda adını duyurmaya başlamış Extreme Metal grubu Dagor Dagorath ile Filipinli arkadaşımız Miguel’in gerçekleştirmiş olduğu eğlenceli sohbet sizlerle…

Selam Dagor Dagorath elemanları Israil’de hayat nasıl gidiyor?
Bizler çok iyiyiz ,biraz sıcak gibi hava,Filipin’de nasıl?
"Berbat " – Miguel

Alman firma Twilight Vertrieb tarafından ilk albümünüz "Yetzer Ha’ra " dağıtıldı,nasıl anlaşma ve iletişim sağladınız?
Zaten onlarla iletişimdeydik ,bizimle ilgilendiler (Ne salak bir cevap/Cenk )

Cehaletimi mazur gör ama "Yetzer Ha’ra" ne demek?
"Judaizmde "yetzer ha ra" birinin tanrı için yapılan iyiliklerin şeytan için bozulması eğilimi anlamına gelmektedir."

Bu albüm uluslararası dağıtılmaya başlandı,grubun turne ve promosyon çalışmaları ne alemde?
Promosyon çalışmalarını bilemem bu firmanın işi,turne için henüz hazır değiliz.Daha çok yeni parçalarla meşgul durumdayız.

Geçen yıl Türkiye’nin İsrail ile ortak askeri ilişkilerini iptal ettiğini biliyorum. Ama sizler hala Türkiye’de, imkan sağlanırsa konsere çıkacak mısınız?
Evet, konsere gitmek bizim için problem değil. Fakat henüz ordan teklif gelmedi. Bahsettiğiniz konu bizimle ilgili değil, politika ile pek ilgilenmiyoruz.

2008 ve 2009 da kayıtlarınıza ağırlık vermişsiniz,finansal açıdan zorluklar studyo da harcadığınız zamanları azalttı mı ?
Aslında finansal açıdan zorlandık diyemeyiz fakat zorlandığımız konusunda haklısın, albümü grubun 3 asıl üyesi ile birlikte kayıt ettik ve bu gerçekten zaman aldı,en iyisini yapmayı istedik.4-5 yer değiştirdik,mastering ve miksaj kısmı can alıcı bölümdü. Ama sonuçları görebilirsin

Hala yeni gitarist arıyor gibisiniz ?
Bize bir gitarist yetmiyor,heheh,şakası bir yana Vorog ritim ve lead gitarları çalabiliyor fakat zorlanmaya başlamıştı,bunu değiştirmek istedik.

100’de 100 tatmin oldunuz mu peki ,sonuçlar nasıl? Şunu da eklemek istiyorum,kapak tasarımı çok iyi
Evet, sonuçlardan memnunuz,en iyisini yaptığımızı düşünüyoruz,tasarım işine Seth bakıyor,bence iyi iş çıkardı.Durmadan aklımıza yeni şeyler geliyor,fikirlerimiz değişebiliyor her zaman yeni materyal üretme taraftarıyız bu sayede ne kadar iyi çalabildiğini bu doğrultuda gelişim gösterdiğimizi fark edebiliyoruz."

"The hell in heaven" " heaven in hell" gibi birbirine benzeyen parça isimleriniz var,neler oluyor? Parçayı yazarken fikirleriniz mi karıştı ?
Bu bir konsept olduğu için birbirini tamamladığını düşünüyorum,lirikleri okursan ana düşünceyi anlarsın.

Immortal gibi sadece 3 kişisiniz. Black metal dışında sizin için ortak olan başka neler var?
Umarım bundan başka ortak bir şeyimiz yoktur. Hahaha!

Larion ve Molot neden sadece session eleman olarak geçiyor? Grup hakkında söz sahibi değiller mi?
Onlar çok yeni oldukları için geçici eleman olarak tanımladık. Ama grup hakkında tabi ki söz sahibiler grubun temel taşları Vorog, Mizgir ve benim. (Getman Azech)

Yeni yeni konserlere çıkıyorsunuz fakat biliyoruz ki İsrail metal piyasasında black metal seyircisi çok fazla yok ,seyircileri tatmin edecek konser alanları varmı ? Yoksa organizatörleriniz yabancı gruplarla çok mu meşguller?
Seyirci gerçekten az ama ilk konserimiz kalabalıktı.Bir kaç metal bar var ama genelde rock gruplarını tercih ediyorlar.Organizatörler yerel konserlerde yabancı grupların altlarına genelde buralı grupları tercih ediyorlar.

Hepinizin askerliğini yaptığını farz ediyorum. Ordudayken en azından müzik dinlemeye zamanınız var mıydı?
Ben askere gitmedim, ama Vorog (gitar), Mizgir (bass), ve Molot (davul) gittiler. Dinleyebildiklerini ve müzik tekniklerini geliştirdiklerini de biliyorum.

İsrail’de güzel bir günü nerede geçirmeyi tercih edersin: suyun pırıltısı ile birlikte bikinili kızları mı seyretmek istersiniz yoksa stüdyoda semfonik black metali mi tercih edersiniz?
İkisi de değil, burda yazı sevmiyorum, benim için çok sıcak. Burada iyi stüdyolar yok ve bu nedenle de gelecek albümü yurt dışında bir yerde yapmayı planlıyoruz.

Saçma sapan bir partiye katılıp ateşli sopalarla dans ettin mi?
Hayır, bu benim tarzım değil. Hehehe…

Ben Filipinliyim. Başka bir Filipinli tanıdığınız var mı? Bu arada hangi şehirde yaşıyorsunuz?
Ben ülkenin kuzeyindedim, burda bir sürü Filipinli var. Daha önce birisi ile beraber çalışmıştım, çok iyi ve eğlenceli biriydi.

Grubun geçmişine göz atalım,extreme metal dinlemeden önce ilk aşkın diyebileceğin gruplar nelerdi?
İlk dinledigim grup Metallica idi ama şu hallerini hiç sevmiyorum.Üzücü olan beni daha önceden Ozzy,Iron Maiden,Pantera gibi gruplarla tanıştırmadılar,bunlar müziğin kralları hala dinlerim.

Grubu yeni kurdunuz sayılır fakat grubu kurana kadar bağımsız bir müzisyen olarak piyasada kalmayı nasıl başardınız?
Ben,Vorog ve Mizgir 8 yıldır birlikte çalıyoruz.Larion ve Molot gruba yeni dahil oldular, başlangıçta Mizgirin de yardımlarıyla beste yapmaya başlamıştım (Sanırım istediğimiz cevap bu değil/Cenk)

Dürüst olmak gerekirse Black metalin gölgesinde gizemli bir şeyler yada büyü biliyor musunuz?
Gerçekten hayır. Biz insan gücüne ve ruhuna inanıyoruz. Gizemli temalar bizim konumuz değil. Dagor Dagorath’ta bu konuda bir cümle bile bulamazsınız.

Grupta hanginiz iyi bir arşivcidir?
Mizgir ama bu aralar pek CD alamıyor, gruba çok para harcamaya başladı. Gruba harcadığımız paraları geri alamadığımız için CD satın alacak durumumuz yok.Ama takas yaptığımız kişiler oluyor,bu sayede sevdiğim grupları edinebiliyorum. (Güzel yöntem devam et/Cenk)

Röportaj için teşekkürler,Extreminal için eklemek istediklerin?
Ben teşekkür ederim,tüm filipinli extreme metal severlere selamlar, myspace’imizi ziyaret edin ve cd’mizi edinin, umarım bir gün oralarda çalabiliriz. (Biri Miguel’e sitenin Türkiye’de olduğunu hatırlatmalı :)/Cenk ) (E hadi ben ekliyim, Türk extreme metal sevenlere selamlar ahahaha/Goremented)

Çeviri : Cenk A.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu