Kritikler

CYNIC ”Traced in Air”

Cynic Efsane bir grup, gerek 1993 yılında çıkardıkları ‘’Veil Of Maya albumunden bu güne tam 15 yıl boyunca başka bir album çıkarmamaları ve üstüne dağılmaları akabinde ise 2007’de tekrar bir araya gelmeleri,onları Gizli ve göz önünde olmayan efsane konumuna sokmuştur.Bu durumun tek artısı ise Cynic Elemanlarının tek tek yeni
gruplar/Oluşumlar yaratmaları (Aghora- Gordian Knot- Æon Spoke Portal..) yada hali hazırda birçok Efsane gruba (Death – Master -Pestilence – Atheist..) çalmaları ve onları etkilemeleridir .

Örneğin;Death – Human(1991) Albümü. ‘’Traced In Air’’ e dönersek; 27 Ekim 2008 Tarihinde yayınlanan Album Kadrosu:

-Paul Masvidal – Gitar/Vokal
-Sean Reinert – Bateri
-Sean Malone – Bas Gitar
-Tymon Kruidenier – Gitar/Vokal

Albumü Genel Tarz Olarak ; Progressive metal / Technical death metal / Jazz Etkileri / Elektronik – Atmosferik Olarak nitelendirebiliriz ama Cynic O kadar ekstrem Bir Müzik yaptığı için nitelendirmeler yer yer havada kalıyor.Sekiz Şarkıdan oluşan albüm,toplam 35 dakikalık çalma süresi ile Aşağıdaki Playlist’e göre sıralanmakta..

1.Nunc Fluens (Güzel bir intro girişi ile karşı karşıyayız.Birbirine karışmış clean efectli vokal ve gitar rifflerinin yanında aksak ve vurucu davul ,intronun sonuna doğru gelen şarkıyla süper bir geçiş yapacağını düşünürken ters köşeye yatıyoruz..)

2. The Space for This (Tam tersine yavaş arpejler eşliğinde şarkıya giriyoruz.Atmosferik bir ortam fakat Tarama gitarlar,Efektli Brütal ve şarkıdan yer yer ayrı giden seri davul ve sololar en can alıcı yerde
tekrar birleşiyor.Başarılı ve tipik Cynic Şarkısı.)

3. Evolutionary Sleeper (Albümün En sağlam Şarkılarından biri.Bu şarkı Albüm çıkmadan önce; Live at Hovefestivalen, Norway (2007) de, yeni albumden ilk defa çaldıkları 3 şarkıdan biri.Diğerleri: Integral Birth
ve Adam’s Murmur.Yine Cynic ‘in Alakasız bir arpej ile şarkıya girip akabinde Tarama gitarlar ve Davul ile Çoşturduğu Bomba şarkı.İnişli Çıkışlı,Atmosferik birazda elektronik katkılı , farklı riff ve sololar üzerine oturtulmuş yapısı ile albümde öne çıkan parçalardan.)

4. Integral Birth (Bence Albümün En iyi Şarkısı hatta En iyi Cynic şarkılarından biri.Süper gaz bir giriş,birbirinden kopuk yer yer ve nadir aynı notayı basan çift gitar ve bass atraksiyonları ,Davulun en vurucu ,Brütal vokalin en yoğun olduğu ve harmanladığı aşmış şarkı….)

5. The Unknown Guest (‘’Veil of Maya’’ dönemini oldukça hatırlatan son anda o albüme konmaktan vazgeçilmiş bu albüme nasip olmuş bir parça .Prograsif yapısı ve nakaratlardaki ayin benzeri vokalleri ile marjinalbir çalışma …)

6. Adam’s Murmur (Albumün en sağlam şarkılarından biri daha..Gitar Taramaları Tavan Yapmış,Davul Albumdeki en seri Cross ları atıyor.Bütün olarak En teknik parçalardan …)

7. King of Those Who Know (Albümün son ve en uzun şarkısı,önceki şarkıların harmanlanmış karışımı.Jazz vari davul ve gitar riff’leri ile albümün en Prograsif şarkısı)

8. Nunc Stans (Albümü bitiriyoruz….Davul ile bitişi hazırlayanelektronik yapısı fazla olan ve benim en vasat bulduğum şarkı…)Şarkıları kısaca böyle yorumlayabiliriz..

Akabinde ortaya çıkan sonuç ise‘’Veil of maya’’ ile aynı değeri verebileceğimiz hatta birkaç şarkısıyla onu geçmeye çalışan fakat genelde aynı değerde kalan bir albüm olmuş ‘’Traced In Air’’..Yıllar sonra sürpriz olarak karşımıza çıkan Cynic ve albümü ,türün dinleyicileri için başyapıt olarak yerini almıştır….

9/10
bertug

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu