Röportajlar

CRYPTOPSY

None So Live konser albümü yayınlana kadar geçen son 4 seneden beri Cryptopsy den hiç ses seda çıkmıyordu.Son stüdyo albümleri yayınlanmadan önce grubun davulcusu
meşgul adam Flo yu boş bir anında yakalıyıp bir kaç soru sorayım dedim,o da cevapladı.

7 yıl sonra,eski vokalistiniz Lord Worm gruba geri döndü.bu nasıl oldu ve ne düşünüyorsun?
Lord Worm a eskiden yaptığı gibi grub için şarkı sözü yazmak isteyip istemediğini sordum.Aynı konuşmada Lord gruba geri dönmek istediğini ima etti ve gerçekten baya uzun süren bir tartışmadan sonra onun gruba dönmesinin bizim için memnuniyet verici bir durum olduğu konusunda onu ikna edebildim.Böylece dönmeye karar verdi ve şu an Cyrptopsy için herşey yolunda gidiyor.

Micheal Di Salvo nun gruptan ayrılmasının nedeni ne?Lord Worm un geri dönmesiyle mi alakalı?
Mike ın şu an grupta olmamasının nedeni Lordun dönmesiyle pek alakalı bir durum değil.Biliyosun Lord, Mike gittikten sonra gruba dahil oldu.Mike’ın turnelere daha fazla zaman ayırmasını engelleyen bazı problemleri vardı,o kadar.Biz de grubu yavaşlamasına izin veremezdik.

Verdiğiniz canlı showlardan oluşan bir dvd yayınlayacaktınız.Ne zaman piyasaya verilecek?
Evet,bu dvd farklı showların farklı bölümlerinden oluşan bir dvd olacak.Konser görüntülerini piyasaya vermek bizim için önemli çünkü onun için bir talep var ve göstermek içinde çok şeye sahibiz.Bu dvd muhtemelen gelecek yıl bir ara yayınlanacak.

Gorguts dan Dan Mongrain şu aralar sizinle takılıyor.Bu durum hakkında bilgi verirmisin?
Dan şu an bizimle turluyor ve gelecek albümde de bizimle yeralacak.O gerçekten çok iyi bir gitarist ve iyi bir herif.

Sizin son ABD turnesi neden ertelendi?Şu sıralar o turneye devam edeceksiniz herhalde.
Hayır,erteleme değil,Aralık ayı için olan o tur iptal edildi çünkü tur şirketi güvenilir değildi ve bizde iptal ettik.Şu an çok daha profesyonel birisiyle çalışıyoruz ve yeni albüm olmamasına rağmen bu tur için olan talep çok büyük.Bu yıl Kanada da oldukça iyi işler çıkardık ve ABD de mümkün olduğunca herşey iyi olmalı.

Şu sıralar Cryptopsy Kanada ve ABD de sık sık turluyor.Yeni albümü hazırlamak için nasıl zaman ayırıyorsunuz?
Gerçekten çok ama çok çalışıyoruz.Şubat ayınınsonundan önce albüm kaydını tamamlamak için uğraşıyoruz.Turlar ve konserler haricinde sürekli stüdyoda çalışıyoruz.Nasıl olacağını bekleyip göreceğiz.

Son albümünüz None So Live hakkında ne düşünüyorsun? Memnunmusunuz?
Evvet!Bir konser albümü için onun gerçekten iyi bir iş çıkardığını düşünüyorum.Bu albüm için daha fazla promosyon ve destek görmeyi dilerdik.None So Live için herşeyi ama herşeyi biz yapmak zorunda kaldık.

Şu hepimizin beklediği son stüdyo albümü ne zaman yayınlanacak?
İlkbahar sonu ya da yaz başında yayınlanacak,bunun için hazır olun.

Tüm albümlerinizde prodüktör olarak Pierre Remilland ile çalıştınız.Yeni albüm için yeni birisini düşünüyor musunuz?
Evet,bir değişiklik düşünüyoruz.Yeni albüm için bu seferlik Pierre ile çalışacağımıza inanmıyorum.Başka alternatif isimlere sahibiz ve yeni şeyler denemek istiyoruz.

Martin Lacroix in None So Live deki vokal performansı hakkında yorumların neler?
Martin,Lord Worm ve Mike ın vokallerini taklit etmek ve bunu konserlerde uygulama konusunda gerçekten iyi bir iş çıkardı.O iyi bir vokalist ama biz yeni albüm için lirik yazımına ve lirikal konsepte daha fazla ihtiyaç duyuyoruz.Bu nedenle son albümde Lord’la çalışmak istedik.

Cryptopsy herzaman bir line up problemine sahip.Bunun nedeni hakkında bir fikrin var mı?
Çoğu grubun bu probleme sahip olduğunu düşünüyorum.Eğer bir müzisyen yaptığı müziğin insanları cesaretlendirmediğini düşünüyorsa,ona bir şey ifade etmiyorsa ya da hayatın diğer dallarında bir şeyler denemek isterse ,müzik yapmaya devam edemez.Diğer nedenler ise kontrolümüz dışında olanlardır.

Kanada ve ABD dışında çok fazla tura çıkamıyorsunuz.Bunun nedeni ne?
Diğer ülkelerdeki menajerler bu sene bizim gidebileceğimizden önce bizi tura çıkarmak istediler.Genelde verilen tarihlerle bizimkiler farklıydı ve farklı yerlerde ve Avrupada konserler
veremedik.Nereye gideceğimiz ve ne zaman tura çıkacağımız grubun karar verebileceği bir şey değil,bu işlerle uğraşan insanlar var ve bundan onlar sorumlu.Bunu belirtmemin nedeni bunun sorumluluğunun gruba ait olduğunu düşünen insanlar olması.

Sen şu sıralar bir davul eğitim video su ile uğraşıyorsun.Nasıl gidiyor?Onu ne zaman yayınlayacaksın?
Evet şu an onun geliştirilmesiyle uğraşıyorum ve henüz tamamlanmadı ama 2005 in başlarında büyük ihtimalle tamamlanmış olacak.Bu videonun diğer davulcular için iyi bir kaynak olacağını umuyorum.Senin de bildiğin gibi farklı şeyler ile uğraşmak için şu sıralar çok meşgulüm.

Teknik bir müzik çalıyorsunuz.Bu sizin trademark’ınız mı sizce?
Evet teknik bir müzik çalıyoruz ve hergün bunu dahada geliştirmeye çalışıyoruz.Bu bizim yapmak istediğimiz ve yapmaya çalıştığımız birşey olduğu için muhtemelen bu bizim trademarkımız diyebilirim.

Firmanız Century Media ile sorunlarınız olduğunu duymuştum.Herhangibir çözüm ya da firma değişikliği var mı?
Biz sadece Century Media ABD ile olan kontratımızı yenilemeye ihtiyaç duymuştuk.Bunu yapamanın zamanı gelmişti.Bundan başka da bir problem aramızda yaşanmadı.Ve hayır,herhangibir label değişikliği yok.

Kanada metal piyasası hakkında ne düşünüyorsun?
Scene gerçekten çok iyi.Örnek verirsem bizim yaşadığımız yerolan Montreal dünyada metal müzik için en iyi yerlerden biri.Tonlarca show oluyor ve tüm bu show larda tonlarca insan yer alıyor,bu gerçekten muhteşem.

Kanadalıların extrem ve brutal müziği diğer piyasalardakine göre daha çok sevdiğini düşünüyorum.Sen ne dersin?
Gerçekten hiçbir fikrim yok.Ama sanırım bu insanın suya ihtiyaç duyması,su içmesi kadar doğal birşey biz Kanadalılar için.

Siz Blasphemy… ve None So Vile da çok brutal çalıyordunuz ve sonra Whisper…da brutal ve hızlı olduğu kadar komplex ve teknik şarkılar yaratmaya başladınız.Bu değişimin nedeni neydi?
Müzik bize göre bir evrimdir.Her şarkı ve her albüm için farklı şeyler denemek istiyoruz.Biz müzisyen olarak olgunuz ve teknik olayı bizim için kolay bir olgu.Teknik şarkılar çalıyoruz ama bunun trademark ımız olduğunu düşünmemize rağmen üstüne çok düşmek istemiyoruz ve teknik müziği müzikal olarak olduğu kadar besteleri brutal tutmak istiyoruz.

Bana göre, siz And Then You Will Beg albümünde sound’unuz ve beste yapılarınızda bazı radikal değişiklikleryaptınız ve bu albüm müzik piyasasını baya bir etkiledi.Neden böyle bir değişikliğe gittiniz?
Söylediğin değişiklik aslında müzikal gelişimdir.Sound çalan müzisyenlerle birlikte gelişir.Yeni albüm de diğerlerine göre farklı yani daha da gelişmiş olacak.Bize hangi sound iyi gelirse
onu deneriz.Eğer yaptığımız albüm ve müzik insanları etkilerse biz gerçekten mutlu oluruz.Umuyorum ki buyeni albümümüz daha etkileyici olacak.

Yayınlanacak bu son albümünüzden neler beklemeliyiz?Albümün background undaki asıl fikirler neler?
Sana çok fazla bişey söyleyemem,sadece albüm gerçekten iyi fikirlere sahip ve daha önce hiç yapmadığımız ve denemediğimiz pek çok yeni element ve fikirler var.Liriklerin yön verdiği konsept bir albüm olacak.Gelişime ve daha fazla hisse sahip.

Röportaj için teşekkürler,son sözlerini alıyım.
Desteğin için teşekkürler.Umarım gelecek Avrupa turnesinde görüşürüz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu