Kritikler

CRIONICS”Neuthrone”

Polonya-2007-Candlelight Records

Polonya’dan çıkan bir başka black/death grubu Crionics. Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. 1997’de kurulmuş, ilk senelerde daha çok melodic black türünü benimsemiş fakat daha sonra vokalin de değişmesiyle türünü biraz değiştirmiştir. Önceki demo ve ep’leri bir kenara bırakırsak, karşımıza 3 albüm çıkmakta. Yazımı bu üç albümden son iki albümü karşılaştırarak devam etmek istiyorum.
Polonya ekstrem metali takip edenler bilir mutlaka, Crionics ülkesinde Hate, Behemoth, Decapitated, Vader, Lost Soul, Sceptic gibi gruplarla beraber ismi anılan bir grup. Genellikle black/death akımından birçok güzel örnek çıkarmış olan ülke, Crionics’in “Neuthrone”’uyla çıtayı daha da yükseltmiş gözüküyor.
Albüm bana kalırsa Armageddon’s Evolution (2004)’ın devamı niteliğinde. Bu düşüncemi sağlamış olan en büyük faktör kuşkusuz Darkside’ın yani davulcumuzun değişmeyen kusursuz performansı. Bazı underground sitelerde rastladığım üzere, Crionics’in hiç orijinalitesinin olmadığı hatta hiçbir elemanın yaratıcılık üzerine bir çaba harcamadığı yazılmış, çizilmiş. Herkesin düşüncesi tabi farklı olabilir, bu grubun eksikleri de olabilir ama olumlu eleştirilerimi yapmadan geçemeyeceğim.
Dinlemiş olanlar Armageddon’s Evolution’ın vokallerinin scream olduğunu hatırlayacaklar. Şimdiki kardeşimiz scream yerine brutal vokali seçiyor. Ama bildiğimiz Nile’ın brutallerinden değil bu. Albümün intro’sunda synth tercih edilmiş. Black/death gruplarına synth’in yakıştığını söylemem doğru olacaktır. Albümün giriş parçası “New Pantheon” alışılagelmiş black/death gruplarının gaz girişlerine sahne olmakta. Vokaller albümde vasat kalsa da, bu noksanlığı davullar kapatmış gözüküyor. Zaten Crionics’in davul performansı diğer enstrümanlardan daha üst düzeyde. Onun için Darkside’ı kutlamak gerek. Çoğu şarkıda, özellikle benim favorim “Arrival 2033” parçasında blast’lar havada uçuşuyor.
Armegeddon’s Evolution’un melodic black havasının, araya death öğelerinin de karışmasıyla Neuthrone albümü ortaya çıkıyor. Parçaların aralarına synth etkilerinin yerleştirilmesi, vokalin üst düzey bir performans gösterememesi ama davulcunun kendini çok iyi belli etmesi albüm hakkında söyleyebileceğim son sözler. Çok iyi bir albüm olmasa da Polonya metali tutkunları için vazgeçilmez bir eser olacağı kesin.

6,5/10.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu