Kritikler

CRAGATASKA ”Utanç”

Self-released – 2010 – Türkiye – Ankara

Cragataska, Secropiagor vokalisti olan Kerem Güravşar’ın solo projesi, tarz olarak Depresif Black/Dark/Doom Bileşimi -diyebiliriz. Karanlığın hakim olduğu albüm şarkılarında genellikle ağıt şeklinde brutal ve screamler duymaktayız. Parçaların tamamında ölüm teması var ve Cragataska, 17 Ağustos 1999 depreminin insanlara atığı yarayı anlatmayı hedef koydu . Hatta İlk albümü Ağustos 17 ile dinleyenlerine ulaştı. Bu çalışmayı yüreği hala enkaz içinde atan insanlara ithaf ettiğini söyledi. Yeni albümü Utanç‘ta vokal ve tüm enstrümanlarıda kendisi üstlendi , klavye çalma görevi Sheltersiege grubundanda tanıdığımız Dorukcan Yıldız tarafından gerçekleştirildi.

Parçalar insanı derinden etkiliyor , depressive black metal gruplarından diğer farkı da parçaların Türkçe sözlü olması.. Bu tarz icra edenler için , Türkçe olmaz diyenlere de tokat gibi bir cevap olmuş Cragataska. Açılış parçası ‘’ Zehir Öğünleri ‘’ oldukça etkileyici olmuş baştaki ney sesi mesela beni rahatsız etmedi baya uyumlu, ağıt gibi bir başlangıcı var yavaş tempo devam eden parça daha sonra vokalin araya girmesiyle acıyı içimizde hissetmememiz mümkün değil. Ayrıca Kerem’in vokali de dinleyenleri etkisi altına alıyor resmen çok etkileyici bir sese sahip, brutal ve screamlerle süslü ağıtları, kendine has tarzı, taklitçilikten uzak oluşu, onu birçok depressive black metal yapan grup arasında parlamasına sebep oluyor.

2 numaralı parça ‘’ Mutluluğun Yanılsaması ‘’ başlangıç kısmı tüyler ürpertici klavye girişi ve sonrasındaki ağıt brutaller inanılmaz bir uyum var. Elveda Yokuşu ve armagan melodileri ruhuna işlemişçesine delirtebilir insanı. Ve son nokta atışı parçamız Utanç, derinden ve diplerden gelen sesler bir o kadarda yalın ve sade anlatmış hikayesini. Bence müzikte tek önemli şey, dinleyicinin içine işlemek ve bunu da başarabiliyor Cragataska …

Kendine has tarzıyla Türkiye’de tek olarak gördüğüm Cragataska grubunu ve Utanç albümünü dinleyip dinlettirmenizi istiyorum !….

9/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu