Röportajlar

COUNTER IGNITION

Okuyucu, bir webzine’de yayınlanan en taşaklı röportaj karşısında saygıyla eğil. Ciddiyim. Counter Ignition en iyisidir. Bu demek ki söyleyecek çok şeyleri var ve bunlar hem acımasız hem de eğlenceli. Bu nadir olayda, bugün Counter Ignition’ın modern Trash Metal’ini çalan beş ağzı bozuk Sırp’tan ikisi ile her şeyden konuşacağız. Counter Ignition konserlerinden, baterist olayından. Söz veriyorum böyle bir şey duymadınız.

Selam Counter Ignition, Sırbistan’da neler oluyor?
Mladen: Boktan şeyler!
Aleksandar: Konuşturma bizi!

İsminizi nasıl buldunuz? Daha önemlisi gruptaki insanlar birbirlerini nasıl buldular ve Counter Ignition oluştu?
M:
Bu biraz karışık. İsmimizi bir garajda bulduk! İsim biraz bu eski Çek motosikletleri ile ilgiliydi. Kontağı ters yöne çevirip aleti 5 geri vitesli hale getirebiliyordun. Buna “Kontrapalienie” denir ki İngilizce “Counter Ignition” anlamına gelir.
A: Bizim görevimiz dünyayı tersine çevirmek! Bu yüzden adımız “Counter Ignition”.
M: Daha önemlisi grubun diğer üyeleri daha önce farklı iki grupta çalmışlardı. Ambush ve Strikeback. Bu gruplar dağıdıktan sonra devam etmek isteyen arkadaşlar Counter Ignition’ı oluşturdular.

Çocukken de müzik yapmak mı isterdiniz yoksa hayatınıza Metal’in girmesi ile aniden gelişen bir şey mi?
A:
Aslında evet. Ben ilk şarkımı 5 yaşındayken yazdım ve üçüncü sınıftayken ilk Rock grubumu kurdum, yani en azından kurmaya çalıştım. Hakikaten gerçek bu! Hahahaha! Metal daha sonra geldi. Aslında Trash’ten çok Punk’tı. Ama ilk duyduğumda işte budur dedim.
M: Aslında her zaman müzik yapmak istiyorduk ama hayatımıza metal girince işler daha da sarpa sardı.
Şimdi Demo’nuz çıktı Kayıt için bütçeyi ve stüdyo’yu nereden buldunuz?
A: Stüdyoyu kendimiz kurduk. Bu yüzden maliyeti sadece fiziksel ve ruhsal sağlığımız oldu.
M: Bütçemiz ya da stüdyomuz yoktu. Biz de bütün ekipmanı bir odaya doldurduk ve olmayanları da kendimiz yaptık. Ve Demo’yu çıkardık ve bu da kısa sürede parasız olarak yapabileceğimiz en iyi Demoydu.

Seanslar nasıldı? Kimse stüdyoda osurdu mu? Çok alkol var mıydı yoksa hepiniz ayık ve odaklanmış mıydınız?
A:
Evet, öyleydik. Başka delice işler de oldu ama ne yazık ki hepsini burada anlatamam. Stüdyo da beraber oldukça rahattık. Aslında davul ve bas parçaları sandığınız şeyler Maxa’nın osuruklarıydı.
M: Seanslar genelde Pazar günleriydi çünkü Cuma günleri ayıktık cumartesileri ölesiye içiyorduk. Pazar günü ayılmaya çalışıyorduk. Bazen bateristimiz elinde bagetleri tutamadığı için kayıt yapamıyorduk. Ayrıca kayıttan önce bir hafta kadar seks yapmasına da izin vermiyorduk ki istediğimiz gibi davul çalabilecek kadar abaza olsun bu aynı boksörleri eğitmek gibi, hahaha!

Şarkı yazmaya gelince bütün ekip katılır mı yoksa bir kişinin başının altından mı çıkar?
M:
Çoğu materyal ikimiz tarafından yazıldı. Biz şarkının temellerini ortaya koyarız sonra ekip toplanarak aranjman ve fikirlerini paylaşır.
A: Genelde benim ya da Mladen’in riffleri ile başlar sonra diğerleri onu alıp ileri taşır. Hepsini beraber yaparız, hatta basit davul ritimlerini bile. Bu 1.0 sürümüne kadar böyle devam eder. Sonra Maxa gelip davul ve aranjmanla ilgili fikirlerini söyler ve bu böyle devam eder. 5.6 sürümüne civarına kadar zaman zaman herkes gelip kendi fikirlerini söyler.

Counter Ignition’ın müziklerin temelleri hangi grupların müziklerine dayanıyor?
A:
Bizi etkileyen pek çok grup oldu. Eski Trash gruplarından Metallica, Megadeth, Slayer, Testament, Sepultura, Kreator, Exodus, Anthrax’dan 90 lardan Machine Head, ve Pantera ya da modern Metalcore adına Hatebreed, Lamb of God ve Bury Your Dead. Bununla beraber Hardcore ve Trash/Hardcore bileşiminden bizi etkileyenler oldu örneğin, Agnostic Front, Madball, Pro-Pain, Biohazard, DRI, Stormtroopers of Death, RAtos de Porao gibi. Progressive Metal’den mesela Dream Theater ve Symphony X, hatta bazı Sırp Rock/Ethno gruplarını da sayabiliriz. Kısacası dinlediğimiz her şey.

Hala kendinizi Metalcore olarak tanımlamanız iyi bir şey mi? Elitist Black Metal hayranlarının sizden nefret etmesinden korkmuyor musunuz?
A:
Evet, metalcore son dönemde çok popüler oldu ve bütün emo’ların da bunu dinliyor, havasının söndüğünün biz de farkındayız. Ancak biz “old school” ya da doğru olmak gibi boktan şeyleri düşünmek için çok yaşlıyız. Biz çocukken, kendi şehrimizde Metal âlemine girerken bunların hiçbir önemi yoktu. Eğer ağır ve distrotion gitarlı müzikleri seviyorsanız ama hakikaten seviyorsanız bu yer altı âleminin bir parçasıydınız o kadar. Bizim için hala bu böyle. Biz Thrash çalarız ve yaptığımız müzik 20 sene önceki ile aynı ki bu hala bugün insanların yaptığından daha iyi. Biz türümüzü ileri götürmek istiyoruz.
M: Biz kesinlikle onların nefret etmesini umarız.

Şarkılarınız nasıl? Atreyu gibi bir kız tarafından kalpleri kırılmış çocukları için mi? Yoksa temaları daha mı olgun?
M:
Temalar çeşitli. Genellikle hayatla ilgili, Sırbistan’daki hayatla, her yerdeki hayatla..
A: Eğer kırık kalpleri Mosh Pit’te delirmelerini sağlayacaksa bu onlar için evet, haha! Eskiden biz, Max Cavalera tipi “ onu s.keyim, buna sıçayım” tipi sözlerden yanaydık. Ama zamanla senin deyişinle daha olgun sözler yazmaya başladık, içimizdeki öfkeyi, hiddeti politik ve filozofik bakış açımızı günlük derlerimizi ve etrafımızda olup biteni yazar olduk.

Counter Ignition’ın bir numaralı hayranları olmaya başladı mı? Şimdiye kadar en iyi tepkiyi kim verdi?
A:
Her çaldığımızda daha fazla insan izlemeye geliyor. Geçen iki ayda 100cd sattık ya da dağıttık dolayısı ile bence hayran sayımız az ama artıyor bence önemli olan da bu. Ben hayran değince tabi müziğimizle eğlenen,hoplayan zıplayan, kafa sallayna insanları kastediyorum. Bu insanların çoğunu tanıyoruz. Bazıları önceden arkadaşımız bazıları da gösteri de tanışıp gösteri sonrası beraber takıldığımız insanlar. Biz hala gerçek hayranları olan bir grup değiliz…

Counter Ignition’a olan bağlılığınızın cebinizde hasarı var mı meteliğe kurşun attırıyor mu? Yoksa masraflarınızı karşılayabileceğiniz başka işleriniz var mı?
M:
Zaten Sırbistan’da normal yaşantı her gün cebi deliyor. Her şeyi bırak yaşamını sürdürmek zaten cepteki en büyük delik. Hepimiz deli gibi çalışıyoruz ki sevdiğimiz müziği yapabilelim.
A: Maxa grubu geçindirmek için jigololuk yapıyor kalan herkeste onun pezevenkliğini!

Bugünlerde ne sıklıkla prova yapabiliyorsunuz? Ekip sıkça toplanıp 5 saatlik bir çalışma yapabiliyor mu yoksa hepiniz müsait olduğunda mı toplanıyorsunuz?
M:
Eğer şanslıysak haftada bir ya da iki kere
A: O kadar prova yapmıyoruz, hiç beş saatlik bir prova yaptığımızı hatırlamıyorum. Arada sırada iki saatlik bir çalışma oluyor o kadar. Biz profesyoneliz! Çok provaya ihtiyacımız yok çünkü bizde hareket var! (hayır, ibne değiliz.) Neredeyse birbirimizin aklını okur durumdayız, hemen anlaşabiliyoruz o yüzden.

Neden Sırplar kendi metallerini severmiş gibi duruyorlar? Yunanistan’dan fanatik Iced Earth hayranlarıyla yarışıyor musunuz?
A:
Sırplar Einstein’ın görelilik teorisi gibiler yani anlaşılması çok zor. Gerçekten bilemiyorum. Herkes kendi sevebildikleri ya da aralarında bağ kurabildikleri şeyleri seviyorlar bu özellikle iyi bir grupsa.

Aranızda hiç Biomechanical hayranı olan var mı?
M:
Ben onları hiç duymadım!
A: myspace’te onları dinlemiştim. En azından ilginç bir grup diyebilirim.

İlgileneceğimizi düşündüğünüz başka Sırp gruplar var mı?
M:
Hayır.
A: Hepsi berbat!

Özellikle Komünist dönemin sonrasında hiç müzikte hele de metalde bir kısıtlama oldu mu? Hiçbiriniz 90’ların başındaki karmaşıklığı gördü mü ya da metal âlemine olan etkilerini?
M:
Bugün demokrasi var ve hiçbir kısıtlama yok. Hepimiz istediğimiz gibi hayatımızı sürdürebiliyoruz ve bundan gayet tatmin oluyoruz. Aslında neden metal müzik yapıyoruz bilmiyorum. (Bunu söylerken kafamıza silah dayanmış bir demokrasi polisi yok.)
A: Ayrıca buraya demokrasi getiren kişilere de minnettarız çünkü bunun bizim için ne kadar iyi olduğu ile ilgili bir fikrimiz yoktu.

Dünya’nın size yakın taraflarında çok Açıkhava festivali oluyor mu?
A:
Hala buralarda pek çok Sırp ve birkaç dünya çağında ünlü grubun katıldığı bizim de çıkış yapabileceğimiz büyük açıkhava festivalleri yok. Birkaç sene önce Slayer geldi onun haricinde bir şey yok. Testament, Obituary, Rage, Destruction ve diğer büyük gruplarla beraber “Legacy Fest” adında çok güzel bir festival düzenledik gerçi açık havada değildi ama gene de güzeldi.

Kaç gösteriye çıkmışsınızdır Counter Ignition olarak? Nasıl bir yer ve kalabalık sizin müziğinize uyar? Çok tepiniyor mu insanlar?
A:
Son demo kaydından beri 4 ayda 10 gösteriye çıktık. Her zaman daha fazla çalmak istiyorsunuz ama bu da bizim gibi bir grup için yeterli çünkü bu demodan önce pek çalamıyorduk. Çünkü insanlar sadece sizin müziğinizi dinlemişse sizi arıyor. Genelde küçük yerlerdi ama kalabalık iyiydi ve bu tür müzikten hoşlanıyorlardı. Eski metalhead, metalcore, hardcore tayfasını ve hatta punkçıları görmek mümkündü. Hepsi tepiniyor, kafa sallıyor ve zıplıyorlardı.

Hiçbir grup üyeniz “Clubbing” yapmaya gitti mi?
A:
Eski basçımız severdi biz de onu gruptan attık. Hahaha!

Röportaj için teşekkürler. Bizim için bazı Sırpça küfürler söyler misiniz? Mesela Sırpça am nasıl denir?
M:
Kurac, picka, govno, sisa! (Aynı sırayla sik, am, bok ve meme)
A: Am sanırım “kurya”,”drolia”, “fuksa” olabilir sanırım.
A ve M: Biz de teşekkür ederiz hem bu röportaj hem de bizi desteklediğiniz için, şerefe!!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu