Röportajlar

COFFINS

Japonya’lı Doom/Sludge Death Metal grubu Coffins’in gitar-vokali Uchino ile grubu,doom/death metal,yaşam,metal piyasası,gruplar vs. hakkında konuşmaya çalıştık,kendisi ingilizcesinin çok iyi olmadığını söyledi buna rağmen keyifli bir sohbet gerçekleştirdik,umarım sizde okurken keyif alırsınız!Ama küçük bir hatırlatma yapalım bazı sorularımızı tam olarak anlayamamış gözüküyor!

Merhaba Uchino ,Coffins grubu ile şu aralar neler yapmaktasınız ?Sanırım Maryland Death Fest için özel hazırlıklarınız olmalı ?
U:
Merhaba, evet hazırlıklara başladık,yeni davulcumuz “Ryo” gruba dahil oldu. Maryland Death Fest için provaları hızlandırdık çünkü birbirimize uyum sağlama konusunda çok çalışmamız gerekiyor.Çünkü eleman değişiklikleri yüzünden prova rutinimiz çok bozuldu.Kuşkusuz bu kaybı geri almalıyız,hehe!

İnternetteki kayıtlara göre 1996 yılında kurulmuşsunuz fakat ilk demonuzu yanılmıyorsam 2000 yılında kayıt etmişsiniz,bu süre içerisinde neler yaşandı ?
2000 yılındaki demomuz resmi bir ürün değildi,sadece provada kayıt edip arkadaşlarımıza göndermiştik.2000 yılının başlarında soundumuz doom/sludge rock yani daha hafifti denebilir.Bu gruptan önce önemsiz birkaç grupta daha çalmıştık.2003’e kadar bir şey yaptık diyemeyiz.Tarzımızı değişti 2003’ten beri doom/death metal çalıyoruz. (Diskografiye bakabilirsiniz)

1000 tane kopyası basılan “Sacrifice to Evil Spirit” isimli bir kayıdınız var,bu kayıttaki Venom coverı kimin fikriydi?
Venom Cover’ı benim fikrimdi.Diğerlerinin ne seçtiğini pek umursamadım.Bu gruptaki parça seçimini genellikle ben yaparım .Geçen sene Amerikalı firma “Torture Garden” ,Venom coverımız ile birlikte konser kayıtlarımızdan oluşan bir EP plak yayınladı.

İlk debut ürününüz “Morturary in Darkness” dinleyici karşısına çıktınız ilk albüm ,tepkilerden bahsedebilir misin?
Mükemmeldi, bu kadarını beklemiyordum.Çok uzak ülkelerden fanlar edindik.Ama doğrusunu söylemek gerekirse Japon müzik severler tarafından kabul görmedi.Çünkü ne çaldığımızı anlayabilecek fazla grup ve dinleyici bulunmuyor. Son zamanlarda biraz daha gelişti gibi ,hehe.!

Müziğinizde bunalım etkisi oldukça fazla görünüyor müziğinizi etkileyen şeyler nelerdir ayrıca klasik doom metalden fanı olduğunuz gruplar hangileridir?
KIŞ!!!Grubu etkileyen en önemli etken kıştır.Klasik gruplardan örnek aldığımız ; Saint Vitus,Melvins,Candlemass,Pentagram(USA),Cathedral,Eyehategod,Buzzcoven bunları sayabilirim.

Çok sayıda split albüme imza attınız,özellikle ilk splitleriniz türdaş gruplar ile olurken son splitlerinizde farklı türlerdeki gruplarla çıkarmışsınız. xxx maniak gibi goregrind grubu vs var. kendi türünüzden uzak türlerle split yapmanızın özel bir nedeni var mı?
Özel bir nedeni yok, seçiciyiz denebilir ama bir o kadar da meşgulüz.Şu aralar gelen tüm teklifleri alıyoruz,iyi bir split partneri seçemedik.

Japon Extreme Metal belgeselinde yer aldığınızı okudum,bu belgeselden herhangi bir davet mi geldi yoksa bir araştırmacı bu konuda sizi mi uygun gördü ?
Hayır,davet gelmedi,ben filmde olmamız için görüşmüştüm ve röportajımız yer aldı.Ama işler yolunda gitmedi,filmi çeken prodüktör satışı gerçekleştiremeyip görüntüleri Youtube a yükledi.Belki prodüktör dvd yi çıkarmak için hala görüşüyordur. Bence bizi bu projede çok fazla kişi bilmiyor.

Sizin daha çok underground camia da söz sahibi olduğunuzu biliyorum,Japonya ‘da özellikle dinlediğim grupların çizgileri gerçekten old school çizgide ve trendy grup hiç duymadım,Japon metal severler bu işe gerçekten önem veriyor olmalılar?
Söz sahibi mi ? Kesinlikle değil,biz piyasayı bitiren bir grubuz,hehe.Çok fazla old school çizgide grup var,haklısın.Ama doom/death olarak soruyorsan eğer şu gruplara bakmalısın Anatomia/Butcher ABC/Zombie Ritual/Defiled etc… Doom: Corrupted/Church Of Misery/Eternal Elysium/Garadama … (sorumuzun büyük bir bölümünü anlamamış ve farklı bir cevap vermiş/Cenk)

DOT(.)isimli slugde metal yapan bir grubun var ondan biraz bahsede bilirmisin?
Sadece sıradan bir slugde grubu,bir özelliği yok.Gruptan ayrıldıktan sonra hiç takip etmedim,fazla bilgim yok.

Grubun gelecekte nasıl bir yerde olmasını istiyorsun,daha fazla doom metal mi,daha fazla death metal mi ?
Biz grup olarak iki tarzın ortasındayız,gelecekte de bu doğrultuda işler yapacağız.Demek istediğim doom/death stili!!!Yeni albümüz daha güçlü bir sludge özellikli doom /death metal albümü olacak. Kısacası büyük bir değişiklik olmayacak,umarız!

Liriksel etkileşiminizden biraz bahsedecek olursak,Coffins bizlere neler anlatıyor?Kisişel olarak ölüm,yaşam ve din hakkındaki düşüncelerini bize aktarır mısın?
Tüm şarkı sözleri bana aittir,etkileşimlerim filmler,sanat,çizgi filmler ve sosyal çevrenin getirdikleri.Gerçek yaşamda olan şeyler düşündüklerinizden daha ağır gelebilir.(Evet bir sorumuzu daha anlamamış olduğunu tespit ediyoruz/Cenk)

Din olgusu Japon halkına nasıl etki eder,kendi gözlemlerinle bize biraz Japon insanının dine bakış açısından bahsedebilirmisin?
Japon din kültürü biraz kaotiktir,karmaşıktır.Detayda bir çok din vardır bunlar yeni dinler ve kült olarak algılanan geçmişten gelen dinlerdir.Gençler arasında atheism çok yaygınlaşmaya başladı,bunun nedeni günlük yaşamın giderek değişmesi diyebilirim fakat Japonya çoğunlukla bir Budizm ülkesidir.

Avrupa’ya gelmeyi düşünüyormusunuz ,en çok şu festivalde yer almalıyız dediğin bir festival varmı?
Her zaman avrupa turnesi istemişizdir.Özellikle Roadburn ve Obscene festivallerinde çıkmak isteriz,tabiki her festivale açığız.

EXTREMINAL.COM okuyucalarına iletmek istediklerin var mı ?
Görüşmek üzere,kötü İngilizcem için çok özür dilerim,hehe. Bizim hakkımızda bilgilere www.coffins.jp yada www.myspace.com/intothecoffin ‘den ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu