Röportajlar

CEREMONIAL CASTINGS

Ceremonial Castings 1996’sının sonbaharında, hala mevcut üyeler Jake Superchi (Lord Serpent) ve kardeşi Nick Superchi (OldNick) tarafından kuruldu. Ceremonial Castings’ın şarkı sözlerinin genel teması kara büyü, cadılık ve ritüelleri üzerine kurulu.

Washington(ABD) eyaletinin karanlık ormanları arasındaki Battle Ground kasabasından, görkemli ve büyülü kaosun muhteşem ürününün çıkmasına şaşmamalı. Lord Serpent ile son albümleri ve ilerideki projeleri ve turne planları ile ilgili röportaj şansını yakaladık!

Öncelikle röportaj için teşekkür ederim, işler nasıl?
Lord Serpent:
İşler gayet iyi, şu aralar yedi aydan beri yapacağımız ilk çıkış için hazırlanıyoruz. O gece için pek çok yeni şey hazırladık, ve bir live performans albümü kayıt edeceğiz..

Ceremonial castings bir araya nasıl geldi?
O sıralar içinde bulunduğum diğer grubun sona ermesiyle. Grupta daha farklı şeyler yazıyordum, kardeşimle bir araya gelmemizle Ceremonial Castings ortaya çıkmış oldu.

Müziğinizi nasıl tanımlarsınız?
Müziğimi hayatım, kalbim, ruhum, amacım, vizyonum, inançlarım vs. olarak tanımlayabilirim… Beni oluşturan her şey müziğimde var ve müziğimin her kısmı da beni ben yapan şeyler. O benim her parçamı kontrol ediyor. Eğer bana müzik türü olarak hangi etiketi taşıdığını soruyorsanız tabii ki "Deathphonic Black Metal" veya "Bewitching Black Metal" olarak tanımlayabilirim. Deathphonic, symphonic & death metal’in bir ürünü. Bewitching zaten yaptığımız bir şey, diğerlerine göre olmasa da… bize göre öyle. Aslında etiketçi veya türcü birisi değilim, müzik neyse o, diğer insanların bizi ne şekilde etiketlediklerinden de emin değilim.

Sözlerinizi yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?
Şarkı sözleri deneyimlerden, rüyalardan, vizyonlardan, inançlardan ve insan duygularından esinlenilerek yazılıyor. O an ne yazmakta olduğuma göre değişir. Farklı şarkılar veya farklı albümler için farklı ilham kaynakları buldum. Ayrıca yaşamın döngüsü ilhamın ayarlarını da değiştiriyor. Açıkçası, pek çoğu kendi içimden gelen şeyler.

“Beast in Black”, bootlegs ve b-sides’ın bir tür derlenmiş hali, bunu yapmanıza vesile olan şey nedir?
Talihsiz bir düşüş yaşadık, bu bizim çıkış takvimimizin gerisinde kalmamıza neden oldu. Bir sonraki FL albümümüzün gerisindeyken ve hazır geciktirmişken, aradaki kayıp süreyi bizden bir şeyler bekleyen fanlarımız için değerlendirmeye karar verdik. Elimizde bir kaç tane kullanmadığımız materyal vardı, piyasaya sürülmemiş çalışmalar ve bunun gibi şeyler. Ölümlü akıllarımızla düşündük ki, bunları meydana çıkarmak insanlara biz hala yaşıyoruz ve iyiyiz demenin güzel bir yolu olacaktı.

Albümde neyin iyi neyin iyi olmadığına nasıl karar veriyorsunuz?
Zaten üzerinde tartışacak çok da fazla materyalimiz yok. Bu yüzden karar vermek kolay oluyor. Elimizde olan her şeyi alıp bir araya getiriyoruz.

Nathaniel Hawthorne (Amerikalı gavür bi’ yazar hangi kitabı dünya klasiklerinde deseniz bilmem/Welder) ile akraba olduğunuzu nasıl öğrendiniz?
Her zaman biliyorduk. Massachusetts’de büyüdük ve ailemizin Judge John Hathorne’lardan olduğunu biliyoruz, o da Nathaniel Hawthorne ile dede torun oluyor, daha sonra Nathaniel Hawthorne sülalesinin yaptıklarından (Ne yaptılarsa artık?/Welder) çok utanıp soyadına w harfini eklettiriyor. Ananemizin kızlık soyadı da Hawthorne, onlar da Nathaniel’e dayanan sülaleden. Sanırım yazarlık yeteneğimi aldığım yer burası. Ama maalesef onun yeteneğiyle mukayese edilecek kadar dahi yetenekli olduğumu düşünmüyorum.

Yeni albüm için çalışmalar var mı?
"March Of The Deathcult" adında yeni bir albümün kayıt aşamasındayız. Bu albüm önceki demolarımızdan "Midnight Deathcult Phenomena" & "Universal Funeral March" 7 seçilmiş şarkının yeniden kayıt ve düzenlenmesinden oluşuyor. Ayrıca yeniden düzenlenmiş demolar, albüm kapağı ve bir de enstrümantal şarkı olacak. Midnight Deathcul Phenomena bir de orkestra versiyonu olacağını düşünüyorum.
Bu albüm basıldıktan sonra aslında şimdiden kaydına başladığımız bir FL albüm ve bir split için çalışmaya koyuluyoruz. Ayrıca iki tane daha yazılmış FL albümümüz hazır ve kaydedileceği günü bekliyor. Ebelemeç oynuyor gibiyiz.

Grup elemanlarınızın şu an yer aldığı başka yan projeler var mı yoksa Ceremonial Castings’e mi yoğunlaşmış durumdasınız?
Hepimizin başka projeleri var, ve hepsi de hepimiz için yan proje. Davulcumuzun kendi adını taşıyan ve her zaman üstünde çalıştığı bir projesi var. Nick ve ben de bazı yan projelere sahibiz, fakat şu an odaklandığımız CC.

Yakınlarda konser var mı?
Bu ay, Mayıs’ın 21’inde Portland’da Nunslaughter ile birlikte eş-ana grup olarak her yıl yapılan "Northwestern Black Circle Festival"’de yer alacağız. Bir saatlik performansımızda bir çok insanın “klasikler” olarak tanımladığı şarkıları, bu yılın sonları da ya da gelecek yılın başlarında yayımlamayı düşündüğümüz “live DVD/Albüm” için çalacağız. Bunlardan sonra yeni açılan Exhumed/Macabre(Ağustos) ve Kampfar/Vried(Eylül) için destek konserlerinde yer alacağız. Son olarak bunlardan sonra ekim ve kasım ayları arası mini bir batı sahili turu yapmayı düşünüyoruz.

Beraber sahne almayı sevdiğiniz gruplar hangileri?
Yıllar yılı birlikte çaldığımız için çok şanslı olduğumuz gruplar isminde bir kilometrelik bir liste hazırlayabilirim. İçlerinden iki tanesi benim için çok önemlidir Mayhem ve Watain. Enthroned/Destroyer 666 ile bir kaç gösteri yaptık ve çok onlar da çok eğlenceliydi. Ve Goatwhore ile de patlama tadında performanslarımız oldu. Bunlar 15 yıllık müzik deneyimimde tanıştığım en iyi ve şekilli insanlardı.

Grup olarak yaşadığınız en güzel dakikalar nelerdi?
En güzel dakikalar olarak ne söyleyeceğim konusunda emin değilim. "Salem 1692"’nin yaradılış süreci bizim için çok anlam ifade ediyor. Çok sık geriye bakıp neler yaptık ya da neleri tamamladık diyen biri değilim. Sürekli ileri bakar ve geleceği planlarım.

Gelecek planlarınız neler?
Pek çok şey planlandı, bazıları daha yakın vadeli. En çok heyecanlandığım başka bir konsept albüm. "Salem 1692" ile benzer yapıda. Bu albümün konsepti büyük Cthulhu ile ilgili olacak. Cthulhu temasını işleyen pek çok sanatçı/grup gördük fakat bütün bunların gerisindeki mitleri ve efsaneleri ciddi anlamda işleyen bir grup olduğuna inanmıyorum, biz ise bu işe memnuniyetle girişeceğiz. Albümün müzikal çalışması tamamlandı. Önümüzde pek çok materyal var ve maalesef beklemek zorundalar. Aklımda çıkışı için bir tarih var, size fikir vermesi açısından bir buçuk yıl civarı sonra diyelim.

Hayranlarınız için son olarak her hangi bir söz?
Etrafta bizi destekleyen bütün hayranlarımız için aklıma gelen tek bir söz var, teşekkürler! Ayrıca bize zaman ayırdığın ve hayranlarımıza son gelişmeleri aktardığın için sana da çok teşekkürler Kate. Bütün bunlar için minnettarız!

Çeviri : Welder

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu