Röportajlar

CENOTAPH

Cenotaph ile son albumleri ”PSEUDO VERMINAL CADAVERIUM” ve müzikleri üzerine yapılmış bir roportaj…

Selam, bu sıralar neler yapıyorsunuz?
Selam su sıralar albümün Turkiye’deki dağıtımı ve promosyonu üzerinde çalışmaktayız,ayrıca yeni parçalar yazmakla ve yaz aylarının tadını çıkartmakla meşgulüz. ve 2004 yazı için planlanmakta olan 3 haftalık usa turu için hazırlanıyoruz.

Son albümden memnun musunuz?
Evet

Albüm soundunun biraz catchy ve bestelerin diğer albümlerden daha farklı bir komplikasyona sahip olduğunu düşünüyorum bu değişim neye bağlıydı? Sanki biraz daha Amerikan Death-Grind gruplarına benzemişsiniz.
Dediğin gibi daha çok catchy riffleri ve teknik Cenotaph stilini birleştirdik bu albümde,parçaların hepsi akıcı ve çarpıcı bence ,puked da cok fazla tekniğe inmiştik fakat bu albümle puked albümünde yaptıklarımızı tekrarlamak ve kendimizi kopyalamak istemiyorduk o yüzden parça yazımı stilinde biraz değişiklikler yaptık,tabi ki puked un ardından 5 sene gibi bir zaman geçmişti ve bu süreçte grupta çok koklu değişiklikler oldu 2 eleman gruptan ayrıldı gerçekten zor günlerdi bunlar Cenotaph için fakat yeni elemanlar gruba çabuk adapte oldular ve eski çizgiyi bozmadan ve hatta update ederek bu yeni albümdeki parçaları oluşturduk.Amerikan death-grind gruplarına benzetmen doğru çünkü bu gruplardan çok fazla etkileniyoruz ve en çok dinlediğimiz gruplar genelde usa’lı deathgrind grupları yani zaman içerisinde ne dinliyorsak bu yaptığımız müziği de büyük ölçüde etkilemekte.

Albümü ne kadar sürede ve nerede kaydettiniz ?
Albümü bu sefer Ankara da zoo sound da kayıt ettik ve albümün mastering’ı Almanya”da mega wimp studiosunda yapıldı..bu albümün kayıtları oldukça zamanımızı aldı,kayıtlara ocak 2003 de başlandı,tabi ki davulcumuzun İstanbul ve Ankara da yasadığından çok zor oldu ayrıca bende Avusturya’da yasadığımdan oldukça zamanımızı aldı kayıtlar,mart ayında bitti kayıtlar bunu ilk burada söylüyorum yaptığımız ilk kayıt stüdyoda silindi!!!biri kasıtlı olarak veya benzer bir şekilde ilk yaptığımız kaydı sildi ve tüm gitar + bass + vokal kayıtları yok oldu tabici onca emek boşa gitmiş oldu ardından her şeyi yeniden kayıt etmek zorunda kaldık 2.kez ve tekrardan 2.sefer vokal kayıtları için tekrar Türkiye ye geldim ,en fazla davul kayıtları ve davul tonlaması zamanımızı aldı tabi ki çünkü istediğimiz davul tonuna ulaşabilmek için çok uğraştık,ardından diğer aletleri kayıt ettik

Kayda girmeden önce ve beste aşamanızda aklınızda neler vardı ? Ve bunları tam olarak albüme yansıtabildiniz mi?
Kayıtlara girmeden beste aşaması yaklaşık 2 sene kadar surdu bu sure içerisinde parçaların kayıtta nasıl olacağına her şeyi ile karar verildi,biz ve parçalar tam hazır olmadan kayda zaten girmeyiz ,2 sene gibi bir ön çalışmanın ardından kayda girdik ve sonuçtan memnunuz.

Voluptuously Minced’daki gibi elektro davul mu kullandınız yoksa drum machine’mi? Belki de kayıttan kaynaklana bir şey ama bana drum machine gibi geldi.
Dediğim gibi davul normal akustik davul,drum machine falan değil,drum machine asla kullanmayız cenotaph da çünkü davulcumuz drum machine den daha iyi..davul tonlaması ve kayıtları yaklaşık 1 aydan fazla zamanımızı aldı,çünkü yaptığımız müzikte davulun ve davulcunun kalitesi çok önemli ,yani eğer kotu bir davulcun varsa deathgrind yapamazsın ve hiç bir şansın olmaz.drum machine kendine güvenemeyen davulcuların kullandığı bir olaydır dediğim gibi bizim bu tur bir şeye hiç bir zaman ihtiyacımız yok davulcumuz goremaster albümdeki performansından oldukça memnunuz.bence kendisi su an Türkiye’deki en iyi davulcu bu tarzda.

Sanırım gitarlar ve vokal kayıtlarında doğal sound ve kayıt sistemleri kullanmayı seviyorsunuz. Bunun nedeni nedir?
Albümde dinleyen bir kimse bizi ayni şekilde canlı konserde seyrettiğinde de ayni doğallığı bulabilir yani albümde nasılsa konserde de o şekildeyiz o yüzden doğallıktan yanayız kayıtları sade bir biçimde yapıyoruz..albümdeki vokal nasıl geliyorsa konserde de ayni şekilde gelir seyirciye,o yüzden zaten albüm kapağına no vocal effects diye yazıyoruz ,çünkü piyasada birçok grup var albümde abartıp konsere çıktığında sıçan…bu nedenle albümde neysek konserde de aynisiyiz..konserlerimize gelip seyredenler bunu biliyorlar…

Bu sefer neden Hammer Rec. değil de USA’dan bir firma? Yeni firmanız United Guttural Rec.’ dan memnun musunuz, bununla birlikte bu anlaşma nasıl oldu?
Hammer dan ayrılmamızın birçok nedeni var burada hepsini açıklamak istemiyorum,öncelikli nedenlerden birisi son dönemlerde anlaştıkları ve çalıştıkları stil bize ters düştü ve priority grubu cenotaph olmasına rağmen başka gruplara daha fazla ağırlık verildi bu yüzden ayrıldık hammer’dan,bizim istediğimiz tek türde yoğunlaşmış death metal veya deathgrind da yoğunlaşmış bir firmaydı ve united guttural records da bizim için doğru adresti,bize sundukları şartlar ve kontrat çok daha destekleyici ve olumluydu bu sebeple united la anlaştık.fakat hammer la olan ilişkilerimizi kopartmadık ilk 2 albüm için yaptıklarından memnunuz ve su ana kadar yaptıklarımıza karşılıklı saygı duyuyoruz…united guttural records cenotaph i ilk albümlerinden beri yakından takip eden bir firmaydı ve puked albümünün usa daki başarısından kendilerinin de haberi vardı ve yeni albüm için bize anlaşma teklif ettiler ,anlaşma teklifinden bulunan başka firmalarda oldu fakat united in bize sunduklarını en olumlu bulduk ayrıca deathgrind müziğin en büyük pazarı usa da ve united cenotaph i çok daha fazla bir kitleye ulaştıracak olmasından united guttural la anlaştık.

Diğer elemanlar (Bülent, Cem, Coşkun) neden gruptan ayrıldı ? Grupta kurucu üye olarak bir tek sen kaldın yeni elemanlar eskilere göre daha genç görünüyor (Bir tanesi senin kardeşin) albüm kaydında ve beste konusunda da pek bozuntuya verilmemiş. Albüme ne kadar katkıları oldu? Ve kimdir bu insanlar, daha önce neler yapmışlar ?
Bülent ve Coşkun kişisel problemlerden dolayı ayrıldılar gruptan,çok fazla ayrıntıya girmek istemiyorum bu konuda çünkü perde arkasında olan çok şey var fanların bilmediği ve bu tur sorunlar grup içinde kalacak her zaman,tabi ki kurucu üye olarak ben kaldım tek ve eskilerden goremaster(cem ayrılmadı bu yeni ismi).gruba yeni eleman alimi konusunda yine oldukça secici davrandık çünkü cenotaph stilini ve soundunu bozacak veya olumsuz etkileyecek kimseyi gruba almayız ,basar ve cihan cenotaph paf takımından gruba gelmiş kimselerdir,kardeşim olduğu için kendisi ve yıllardır cenotaph ı takip ettiği için ve iyi bir gitarist olduğu için doğru kişiydi ayrıca cihan da die hard bir cenotaph fani olduğu için ve çok yetenekli bir gitarist olduğu için gruba alındılar tabi ki her elemanı almadan çok fazla üzerinde düşünüp denemeler provalar yaptık..albümde çalan bir diğer gitarist de cenker corroded grubundan gelmekte ve self torture grubunda da gitar çalmakta kendisinin de büyük desteği oldu fakat su an sadece session bir stüdyo elemanı grup için ve grubun asil kadrosunda değil,son kadromuz
Batu: bassvokal
Goremaster(cem):davul
Cihan: gitar
Başar : gitar

Neden Voluptuously Minced’daki bir şarkıyı (Different Dimensional Pervertation) yeni albümde tekrar çaldınız ?
Çünkü voluptuously minced deki parçalardan hala çalarken zevk alıyoruz ve” different “sevdiğimiz bir parçaydı albümdeki versiyonu update edilmiş yeni bir versiyonu birkaç eklenmiş yeni riff var parçada, ayrıca voluptuously minced in ilk baskısı tamamen tükenmiş durumda(su günlerde yeni kapak design i ile yeniden yayınlanacak) ve yurt dışındaki fanlara ilk zamanlarımızdan bir parça hediye etmek istedik albümde ve yeniden kayıt ettik o parçayı yeni haliyle ve daha iyi bir sound la..

İlk albüm daha çok Gore-Death biraz da grind mixi gibiydi, ikinci albümde Death metal fazla yoktu, daha çok Gore-Grindcore’du ve daha teknik şeyler vardı, son albümünüz Amerikan Death-Grind gibi ve ilk albümü andırıyor bence, bunu neye bağlıyorsunuz?
Dediğim gibi zaman içerisinde dinlediklerimiz grup üstünde büyük influence…o anki ruh halimiz o dönemlerde yaptığımız parçaları yansıtıyor,her albümün kendine has bir havası ve tadı var yapıldıkları zamana gore hepsinin bizim için çok büyük anlamı ve değeri var…cenotaph bizim hayatimizin bir parçası olmuş durumda ve her albüm hayatimizin bir kesiti bizim için..

Şarkı sözlerini ne kadar umursuyorsun ? Grupta şarkı sözlerini kim yazıyor? Bence bu kadar brutal ve hızlı bestelerde dinleyicilerin çoğu şarkı sözlerini okumuyor.Bence gore hikayeleri Grind-Death olayında eğlencelidir ve müziğin havasına sokar, ama dediğim gibi durum böyle.
Şarkı sözlerinin okunup okunmaması pek umurumuzda değil biz yinede cd kapağının içine basıyoruz sözleri takip etmek isteyen olursa,çünkü çok fazla fan var sözlerle ilgilenen.sözler tamamen kendi fantezi dünyamızda yarattığımız şeyler ve murder in mind…ciddiye alınıp alınmamasını hiç umursamıyoruz,herhangi bir mesaj yok sözlerde,sözler cenotaph tarafından yazılmakta bu konuda ayrıntı vermek istemiyorum kimin yazdığını kişisel olarak.

Şarkı sözü yazarken daha çok seni neler etkiler? Hayatı gore olarak mı anlatırsın yoksa sadece eğlencelik snuff mı?
Parça sözleri tamamen kişisel fanteziler ve hayatla yakından uzaktan hiç bir ilgisi yok,sadece kendi kafamızda canlandırdığımız hasta dünyada olup bitenler.

Türkiyeden bir Death-Grind grubu olduğunuz için merak ediyorum, albümleriniz yurt içi ve dışında ne kadar sattı? En çok satanı hangisiydi ?
Kesin satış rakamını bilmiyorum fakat puked en fazla satan albümümüz arkasından volup geliyor yeni albümümüz çok yeni çıkmasına rağmen fanlar gereken ilgiyi göstermekte ve sanıyorum son albüm “pseudo..” bu ilk 2 albümün satış rakamını 2 ye katlayacak su an durum bunu gösteriyor..

Fuck Off listteki Jash’ın Fucklanma nedeni neydi ? Acı verecek bir Rip-Off’lanma olayı mı ki ne? Hehe !..
Fuck listesine girmesine neden olan cok fazla geyik var,öncelikle yaptığımız müziğe değil hangi ülkeden geldiğimiz için aşağılamaya kalktı,Turkiye’den bu tur müzik yapan grup olamaz diyerek aşağılamaya kalktı ama albümlerimiz yüzüne yumruk seklinde indi ayrıca jash denen bu herif Ermenistandan bu herseyi açıklıyor sanıyorum,kıskançlık krizine girdi yaptığı web sayfasında müziğimize bok atamayacağı için geldiğimiz ülkeye laf atmaya hakaret etmeye kalktı ve altın harflerle fuck listesine girdi (o.çocuğu)…kimseyi Türkiye ve Cenotaph’ı küçük düşürücü şekilde konuşturmayız bu dünyada ağzının payını veririz herkesin kimsenin şüphesi olmasın bu konuda…..biz dışarıda Turkiye extrem metal piyasasını temsil eden tek grubuz ve dışarıda en çok tanınan grup Cenotaph dır bunun aksini iddia eden yalan söylüyordur..

Son olarak bize ve okuyucu biraderlere söylemek istediğin bir şeyler var mı?
Bu röportaj ve desteğin için sağ ol ,yeni albümümüz “pseudo verminal cadaverium” çıktı ve katliam devam etmekte…albümü alıp dinleyin başka söze gerek yok…
www.cenotaph.cjb.net
www.geocities.com/drainprod
www.unitedguttural.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu