Kritikler

CATAMENIA ”Cavalcade”

Massacre Records – 2010 – Finlandiya

Finlandiya’nın baş tacı Catamenia yine güzel ve kaliteli bir albüm piyasaya sürdü. Bu albümle pek çok şey değişti, tarzlarına ‘’melodik dark metal’’ diyebiliriz kesinlikle bu albüm olgunluk sürecinde olduklarını kanıtladı. Eskiden sert ve klasik black metal rifflerını kullanırlarken şimdi bu albümle yepyeni bir çığır açtılar.

Albümün ilk şarkısı ‘’Blood Trails ‘’ , Poisonblack ve Sentenced’tan tanıdığımız Ville Laihiala misafir sanatçı olarak gruba eşlik etti. Çok da iyi olmuş şarkı daha bi’ güzelleşmiş sanki =) müzik daha bi’ melodik, lead gitarlar hakim, clean vokaller zaten 2 albümdür daha bi’ ön planda dikkatimizi çekmişti. Çok da yerinde bi’ karar bence nokta atışı bi’ parça, bu albümün nabzını iyi ayarlamışlar.

‘’Cavalcade’’ Gelelim albüme isim veren şarkımıza aslında çok da güzel isim vermişler ‘’Süvari Alayı’’ kendimi savaşta gibi hissettim birden şarkıyı dinlerken klibi de güzel hoş olmuş Catamenia’da dikkat edilecek diğer bir detay artık yüz makyajı yapmıyorlar tarzları tamamen değişti ama yerinde bir karar oldu.Sağlam emin adımlarla yapıyorlar müziklerini evet black metal geçmişlerini görmezlikten gelemeyiz şuan daha melodik olması black metal’in kirli vokallerini artık eskisi gibi sık kullanmasalar da aralarda yine o black ruhundan vazgeçemedikleri de ortada. Bilirsiniz Catamenia albümleri zaten roman gibidir her albüm Fin tarihini yansıtır yapılan savaşlar şarkılarla bütünleşir.

‘’The Path That Lies Behind Me’’ orta karar bir girişle karşılıyor bizi, yalnız şarkılarda ne kadar bol riff kullanılmış sizde farkına varırsınız bu albüm benim için pek değerlidir yerlere göklere sığdıramam.

‘’Silence’’ albümün en damar şarkısı bence özellikle nakarat kısmındaki clean vokal beni bitiriyor çok dehşet bir parçadır. Kısacası bu 9.albüm çok şey değiştirmiş .

‘’Quantity of Sadness’’ eski albümlerdeki Catamenia geri dönmüş dercesine black rifflerine sıkça rastladığımız sert bir parça.

‘’Post Mortem’’, ‘’The Vulture’s Feast’’,’’A Callous Mind’’,’’ Reincarnation’’ albümün nokta atışlarından bu albüm pek çok şey değiştirdi derken şunu da kastettim; yer yer gothic metal öğeleri de eklenmiş, süslenmiş püslenmiş.

‘’Angry Again (MEGADETH cover)’’
‘’Farewell (SENTENCED cover) ‘’
Catamenia albümlerinin olmazsa olmazları coverlar Megadeth pek sever kendileri zaten coverlardan da benden tam not aldı Catamenia. Zaten cover albümü de yapmayı düşünüyorlarmış daha önceden yerel bir metal-barda cover parçalardan yer alan ev grubu gösterisi yapmışlar cover sevdası buradan geliyor galiba! 

Bu arada Türkiye’yle de bayağı bi’ ilgili Catamenia, Ari mesela 3-4 kez Türkiye’de tatil yapmış, doğayı ve insanlarını çok sevdiğini söylemiş röportajlarında.

6.5/10

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu