Kritikler

Caelestia – Infernalia EP İncelemesi

Bağımsız EP – 2024 – Yunanistan

“Caelestia grubu, “Infernalia” başlıklı son EP’sini yayınlamaktan heyecan duyuyor! Dört parçadan oluşan bu ilgi çekici antoloji grup için cesur bir yeni döneme işaret ediyor.

Senfonik metal geçmişinden uzaklaşan “Infernalia”, melodik ve black metal pasajlarla bezenmiş, daha ekstrem ve gitar rifflerine dayalı modern death metal tarzını benimsiyor.” Grup kendini böyle ifade ederek promo packini bize ulaştırdı.

Yunan grup Caelestia’yı ilk defa dinleme şansına eriştim. Aslında tanıtımlarda ve başka dergilerin yorumlarında melodik death metal olarak aktarılmış. Evet, yine melodik death metal temellerini koruyan bir EP fakat melodik death metal denildiğinde aklıma daha çok İsveç’li gruplar geliyor.

Grubun 4 şarkılık EP’sinde, brutal tonlardan, black metal geçişlerine sahip şarkılar mevcut. Yani tam anlamıyla gothic, senfonik, melodik death metal diyemeyiz. (BKNZ Metal Archives)

Melodik death – black metal akışkanlığının yanı sıra başarılı sololar ve genel anlamda tercih edilen brutal vokal grubun müzikal anlamda çeşitlilik sevdiğini ortaya koyan doneler olarak dikkat çekiyor. Giriş şarkısı Siren biraz enerjiyi düşük başlatıyor, bence No Man’s Land seçilebilirdi. Çünkü albüme giriş bence çok önemli bir unsur.

Fantastik öğeleri kullandıkları belli olan bir albüm kapakları var, açıkçası başarılı bir tasarım ama ne ifade ediyor bir de kendilerinden dinlemek gerek. Sound kalitesi ortalama denebilir, beste yapısı ve şarkı trafikleri oldukça iyi, vokal gerçekten başarılı.. Tanıtımlarında belirttikleri senfonik öğeleri az kullanma durumunu oldukça beğendim, ama yine de Septic Flesh tadında geçişlere rastladım.

EP olarak başarılı, albümlerini merakla bekliyorum.

7/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu