Kritikler

Bütcher – 666 Goats Carry My Chariot | Albüm İncelemesi

Bütcher yaptıkları 666 Goats Carry My Chariot isimli albümleriyle gerçekten 2020'nin başlarında ortalığı fena dağıtmıştı. Albüm İncelemesi Extreminal'de

Osmose Productions – 2020 – Belçika

2020’nin en iyi albümleri listemde bir kaç tane Belçikalı grup var, bunları youtube kanalımızdaki videodan takip edebilirsiniz.Belçika sanırım Enthroned dışında çok fazla büyük bir grup çıkaramamıştır, fakat Bütcher yaptıkları 666 Goats Carry My Chariot isimli albümleriyle gerçekten 2020’nin başlarında ortalığı fena dağıtmıştı. 31 Ocak’ta albüm piyasaya çıktı fakat albüm çıkmadan önce video klipleriyle dikkatleri üzerine çekmiş,sosyal medyada çok iyi tepkiler almışlardı. (Bknz : Iron Bitch)

2017 yılındaki Bestial Fükkin’ Warmachine isimli ilk albümlerini çok fazla hatırlamıyorum. Dinlememiş olabilirim. Fakat 666 Goats Carry My Chariot tam benlik bir iş.. Özellikle speed/thrash/heavy akımı ile black metal hızı birbirine karışmışsa gerçekten kendimi kaybedebiliyorum. R Hellshrieker kirli vokalinin yanı sıra, zaman zaman üst perdelere çıktığı speed metal vokalleri gerçekten harika…Vokal yapan biri olarak özellikle dinlediğim gruplarda vokal performansları ilk dikkatimi çeken temel unsurlardan biri oluyor, R Hellshrieker‘e gerçekten hayranlığımı bu kritikte belirtmeden geçemeyeceğim.

Albümü genel olarak dinlerken, black/thrash yada black/speed metal tanımlaması çok basit kaçacağını düşünüyorum.Bazı riflerde Iron Maiden, bazı riflerde King Diamond etkileşimleri hissettim.Tabii bu tarza yakın olabilecek ve okuyanların mutlaka duyduğu Whipstriker,Vulture,Deathhammer,Nifelheim,Aura Noir(biraz sert kaçar),Nocturnal,Bewitcher gibi gruplarda olduğunu unutmamak gerekir.

Albümde klip şarkısı ve giriş şarkısı Iron Bitch gerçekten harekete geçirici ve akılda kalıcı rifleriyle ilk öveceğim şarkı olacak. Metallström/Face the Bütcher ‘da gerçekten tam bir 80ler şarkısı…

“In alleyways so dark
The whore’s my only mark
Here comes the Metalstorm – face the Bütcher
An Iron Fükk she kneels
A gag on cock and Steele
Here comes the Metalstorm – face the Bütcher”

Albüm Iron Bitch,45 RPM Metal ve Metallström ile oldukça hızlı girerken Sentinels of Dethe ve 666 Goats Carry of My Chariot ile o alevli atmosferi biraz düşürüyor. (En azından bana öyle geldi) Viking Funeral ile tekrar tempoyu toplayan grup Brazen Serpent ve Exaltation of Sulphur ile bu speed/black metal şöleninin sonuna geldiğimizin haberini veriyor. Total olarak 37 dakika civarı bir albümü bize sunan Bütcher ,gerçekten yılın en iyi albümlerinden birine “bence” imzasını atmış. EEE yıl uzun,yıl iğrenç, yıl konsersiz ,etkinliksiz devam ederken, Butcher‘in albümünün üzerinden sanki yıllar geçmiş gibi gelmişti fakat sadece 11 ay geçmiş.. Kritiği kapatırken yine sade bir kapak ,anlamını tam araştıramadım fakat Roma atlı arabalarına benzettiğim bir imaj var,eğer röportaj yapma ihtimalim doğarsa, kapağın hikayesini soracağım!

8/10

Not: 2020’nin en iyilerini paylaştığımız videomuza buradan ulaşabilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu