Röportajlar

BURST APPEAL

Öncelikle ilk demo çıktığından beri arada bazı konserler dışında pek sesiniz çıkmıyor neler yapıyorsunuz?
Oral : Önce Selam Extreminal tayfası, bu aralar ilk full albüm kaydımızdaydık, kayıt sebebiyle birkaç aydır pek bir şey yapmadık, en son a new hope ve since yesterday ile konserdeydik, önümüzdeki cuma Dorock ta Decaying of Purity ile beraber İstanbul konserimiz var. Onun dışında albüm kaydına verdik kendimizi, benim atacağım vokallerin sonuna geldik, artık mixaj ı bekliyoruz, ondan sonra icraata devam…

”Pray Icon” nasıl bir tepki gördü sizin istediğiniz beklediğiniz gibimiydi?
Pray Icon demosunu biz, “insanların grubumuzun varlığından haberdar olmaları için” yaptık. Şahsen arkadaş ortamlarında gazlanıp ta hiç bir şey yapamayan gruplara gıcık olan birisi olarak, kurduğumuz grubun varlığını insanlara duyurmak istedik ve bu amaçla Pray Icon demosunu yaptık, bu süreçte pek çok şey beklediğimiz gibiydi, Ankara da pek çok konsere çıktık, bunun dışında İzmir’de çıktık, cuma günü İstanbul’dayız ve bundan sonra 20 Nisan da İTÜ’nün rock şenliklerinde çalacağız, belki bursa da çalarız yakın zaman içinde kim bilir ;), her şeyin ötesinde Pray Icon kaydının bizim için bir misyonu vardı ve kayıt bu misyonu yerine getirdi. Ben kayıt kalitesi, besteler gibi kriterlerin yanında bu demonun grubun varlığını insanlara tanıtabilme açısından değerli olduğunu düşünüyorum.

Yanılmıyorsam eğer, geçenlerde Bursa da konseriniz oldu ya da afişler benzediği için ben karıştırıyorum doğrumu?
Hayır bursa da konserimiz olmadı, Bursa’dan Suspect ile Ankara da bir konserimiz oldu, aynı afişte bizde vardık, Suspect’in çoklu konser afişiydi o, onun dışında Bursa’da çalmayı gerçekten çok isteriz, 2004te CideSphere de söylerken Bursa’ya gelmiştik, gerçekten süper bir konserdi, tadı hala damağımda vallahi ne yalan söyleyeyim…

O zaman hazır lafı açılmışken CideSphere’den neden ayrıldın?
CideSphere’den 2005 in ilk aylarında, beraber bir şeyler yapmamızın mümkün olmaması sebebiyle ayrıldım. Cide müzik tarzını korkunç bir hızla değiştirmişti ve o dönemde ben o kadar büyük bir değişime hazır değildim açıkçası. Bu süreçte hem benden, hem de diğer elemanlardan kaynaklanan bazı hatalar sebebiyle işler çıkılmaz bir noktaya gelmişti ve benle çalışmak istemediler. Bende bu durumdan mutlu oldum açıkçası, çünkü CideSphere o dönemler 2 elemanın grubuydu ve 2 kişi ne derse o oluyordu. O ortamda bende kendimi geliştirebilmek, en azından değiştirebilmek açısından hiç hazır değildim ve istekli değildim, zira zaman içinde CideSphere yeni bir albüm ortaya koyamadı, beni en çok üzen de bu oldu çünkü çok şey yapmak isteyip hiç bir şey yapamamak hiç hoş bir şey değil. Yıllar içinde pek çok emek verilip iyi bir yere gelen bir grubun kısa zaman içinde icraat yapamaz hale gelmesi üzücü, bence CideSphere ilk albümünden sonra müzikal değişim ve gelişimini insanlara daha sakin bir biçimde kabul ettirebilseydi her şey daha iyi olabilirdi. Ha bu arada halen gayet iyi arkadaşız ve birbirimize olan saygımızı hiç kaybetmedik, açıkçası CideSphere deki yıllarımı her zaman büyük bir zevkle yâd edeceğim.

O zaman anladığım kadarıyla şu an ki grubundan çok memnunsun.
Kesinlikle :). Çünkü Burst ü biz demokratik bir grup olarak kurduk. Gruptaki var olma sebebimiz “5 kişi beraber eğlenebilmek”, eğer para kazanmayacağınız bir işte eğlenemiyorsanız var olmanıza gerek yok, kendinize çile çektirmemelisiniz. Bu açıdan kendimi şanslı sayıyorum, bizler beraber muhabbet etmekten, arkadaş olmaktan mutluluk duyan kimseleriz. Ayrıca müzikal olarak ta Burst kendini yakın zaman içinde çok daha kaliteli bir noktaya taşıdı ve bunu da insanlarla paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Peki, konserleriniz nasıl geçiyor? Tepkiler nasıl?
Konserlerimiz her zaman eğlenceli geçer, Ankara da çok fazla konser verdik ve bunların içinde resmen zevk komasına girdiğimiz konserlerde oldu. Bazı konserlerde istediklerimizi yapamadığımız da oldu, ama seyircilerimize saygımız sonsuzdur ve bizim için zamanını, parasını harcamış birisi için bir tüm terimizi enerjimizi dökeriz. Bunun karşılığında da hep iyi tepkiler aldık, almaya da devam ediyoruz, kendimizi olabildiği kadar çok insana göstermek istiyoruz, olabildiği kadar çok insanla tanışmak, müziğimizi ve sahnemizi göstermek çok güzel bir şey, olaya bu açıdan bakıp, işimizi bu mantıkla yaptığımız için şu ana kadar hep iyi tepkiler aldık.

Konser için mutlaka cover parçalarınız vardır. Kimlerden çalıyorsunuz?
Cover bence konserlerde seyirciyi extradan hareketlendirici bir olay. Eskiden beri cover çalmayı söylemeyi çok severim, burst le bugüne kadar Slayer, Slipknot falan çaldık, Death çaldık cover olarak, onun dışında orjinal şeyler yapmayı da seviyoruz, mesela “Johny be good” veya “Satisfaction” gibi alakasız şarkıları lirik ve müzikleriyle deathmetal style a çekip konserde çalmışlığımız var hatta satisfaction’ı çaldığımızda insanların “noluyo lan nası” diyip kendini mosh pit e attığını görmüşlüğüm var, çok ilginç bir duygu, Johny bo Good ise bambaşka bir şey 250rpm de böğürerek ‘’Gore Johny Gore Gore Gore’’ diye şarkı söylemek inanılmaz eğlenceli. Fakat anlayışsız insanların “club şarkısı coverlıyolar bunlar” diyip sıvadığına şahit olduk, onlara tek diyebileceğim sahnede söylediğim gibi “kick your head then i will laugh untill i get my satisfaction” 🙂

Gerçekten de sizi izlemek isterim. 🙂
Bende Bursa’da söylemek isterim, olmadı başka bir yerde denk gelirsen sende bizim eğlencemize katıl, bazen işler nasıl gelişiyor neler oluyor bizlerde anlayamıyoruz “ORGANISE CHAOS !!!”

Konserlerde ‘’en iyi bunu çaldık!’’ dediğiniz bir parça var mı?
Cover olarak mı? Yoksa kendi şarkılarımızdan mı?
Her ikisinden de olabilir sizi en tatmin eden hangisiydi?
Cover olarak ‘’johny bo good’’ ve Slayer ‘dan ‘’stain of mind çalmak süperdi’’. Hala Slayer çalıyoruz aslında, saf enerjini veriyor şarkı insana. Hacettepe de geçen sene rock şenliklerinde hayırlısıyla ilk kanımızı bu şarkıda dökmüştük, onun dışında kendi şarkılarımızın hepsini seviyorum ben, hele ki yenileri söylemek çok havaya sokuyor beni.Net bir şarkı adı söyleyemem, ama full albümü dinledikten sonra senden cevap beklerim. Her şarkımızı seviyorum, hepsinde benim yüklediğim anılar ve fikirler var, benim için hepsi özel.

Peki, grubunuzun Sweedish death metal, Florida death metal ve hardcore öğelerinin birleştiği bir müzik tarzı icra ettiğini söylemişsiniz. Peki, sizi hiç dinlememiş olanlar için Burst Appeal tam olarak ne yapıyor?
Ben müziğimize sadece “Metal” demek istiyorum aslında. Çünkü her şey artık içiçe geçmiş durumda, ben 14 yıldır deathmetal dinliyorum ve kendi hayatımı death metal olmadan düşünemem, her elemanın farklı uçlarda müzik zevkleri var ve Burst bunların tam ortasında bir yere sahip. Evet, melodik müzik yazıyoruz bunu seviyoruz, ama aynı zamanda sevdiğimiz başka şeylerde var, ben müziğimizde Florida etkisi görmüyorum mesela ama, death metal etkisine sahip olduğumuz yadsınamaz, bizim amacımız kaliteli ve yüksek beyin fırtınası seviyesi ile hazırlanmış bir harman yaratmak, bizi en iyi bizi dinleyenler tanımlar, demo dan bu yana farklı şeyler oldu, insanlarla bunları da paylaşmak istiyoruz, zamanla kendimizi hep daha iyi şeyler yaparken görmek istiyoruz, bizim için tür gibi şeyler önemli değil, biz “yaptığı işi iyi yapan grup” olmak istiyoruz, kelimelere takılmanın anlamı olmamalı.En azından Burst için, çünkü biz 5 kişinin ortak noktasıyız.

Parçalarınızın söz içerikleri neler? Sözleri kim yazıyor?

Sözleri ben yazıyorum, “Pray Icon ” da sözler insanların kendini tanıyabilmesi, kendi kendilerine verdikleri zararları anlatan bireysel içerikli sözlerdi. Albümde ise bu konularda daha derinleşmekle beraber hayatımızı meşgul eden, dünyamızı da işgal eden pek çok konuyu da işliyoruz. Zaman kimseye aynı davranmıyor ve bizde farklı hislere farklı zamanlarda yoğunlaşarak nasibimizi alıyoruz fakat bizim için olay başlı başına söz yazman değil, ben şarkıların müzik dokusuna uygun, doğru yerlerde doğru partisyonları doğru desenleri yaratmaya çalışan biriyim, o sebepten kılı kırk yararım ve hiç bir şeyin aynı olmamasına çalışırım.

Peki hiç Türkçe parçalarınız var mı ya da düşünüyor musunuz?
Yok, yazmadık, zaman ne getirir bilemeyiz tabiî ki, sadece aptallar ve eşyalar fikir değiştirmez, bu zamanla olacak bir şey, fakat şu ana böle bir şey yapmadık. Ben Türkçenin köşeli harflerinin ve dilin yer yer sert yapısının şarkıları söylerken beni çok zorlayacağından zaman zaman çekinirim, bir kelimeyi kendi dilimde düzgün telaffuz edemeyeceksem hiç söylemeyeyim daha iyi.

Sence Türkçe parçaların riski var mı?

Sevilebilme ya da tutulma açısından bence yok, bizim İngilizce yazmamızın tek sebebi “Burst Appeal ı yurtdışı firmalarına tanıtabilmek” yoksa ben böyle bir risk görmüyorum. Tabi Türkçe sözlü pop-rock furyası ile ilgili konuşmuyorum, extreme piyasa için yapılabilecek bir şey bu, fakat grubun hedefleri ve kendini ilerde görmek istediği hayal etme noktası buradaki tavrı belirler bir nevi vizyonla alakalı bir durum bence.

Peki, son zamanlarda youtube gibi siteler için klipler çekiliyor, konser görüntüleri birleştiriliyor vs. bu tarz bir çalışmanız oldu mu?
Evet gitaristimizin hazırladığı bir kaç görüntümüz var, bunun dışında Hacettepe Rock şenliklerindeki performansımızdan görüntüler mevcut, fakat ben eski tarz klip geleneğini daha çok destekliyorum, şahsen güzel bir klip çalışması yapmak beni daha çok cezbeder.

Bana biraz albümden bahseder misin?
Yeni albümünüz ü Ankara da mars stüdyolarında kaydediyoruz, 9 şarkı kaydediyoruz ve süresi 40 dakika civarı olacak, demoya göre daha hızlı, daha melodik, daha sert, daha kaliteli bir çalışma oldu, demo dan da şarkılar koyduk ama bazı değişiklikler var, özellikle vokallerde ve nakarat partisyonlarında çok daha farklı ve değişik fikirler denedik sebebi grubun zaman içinde nasıl geliştiğini gösterebilmekti, ve tabii ki de daha iyi olabilme kaygısı idi, bu arada kayıt kalitesi olarak çok memnunuz, hayatım boyunca yaptığım en iyi kayıt diyeceğim, cidden harika oldu, insanlarla Burst Appeal’ın daha hızlı, daha melodik ve daha dolu dolu halini tanıştırmak için sabırsızlanıyorum, eğer demoyu beğendiysen bu şarkıları çok çok daha seveceğinden eminim ve herkes içinde böyle olacaktır çok daha nitelikle ve derin bir müzik, prodüksiyon olarak ta çok daha üst noktada, hatta tr de yapılmış en iyi birkaç prodüksiyondan birisi diyebilirim.

Evet, ben demoyu şahsen beğendim.
Kayıta girdiğimiz gün ile bugünkü nokta arasında bile çok fark var, o zaman sana tek diyebileceğim, “bu albümü 2 kat daha çok beğeneceksin”.

Grup haricinde neler yapıyorsunuz aranızda okuyan çalışan var mı?
Grup dışındaki hayattan 4 kişi öğrencilik işiyle iştigal ediyoruz :), Sarper askerden geldi işe girdi, ayrıldı, tekrar işe girecek, ben son sınıf son dönemimdeyim, diğer elemanlarda 2 3 yıl içinde okulu bitirirler diye umuyorum ahahaha, hariçten yaşamımız nasıl geçiyor diye soracak olursan; ben ve Sarper kainattaki en işsiz insanlar adına çalışan gizli bir zehirleme, geyikleme örgütünün üyeleriyiz. ahaha Onun dışında da sürekli beraber takılırız buluşuruz. Kız arkadaşlarımızla vakit geçiririz, kendi adıma olabildiği kadar eğlenmeye ve mutlu olmaya çalışan biriyim. Tabii ki haysiyetli olmak kaydıyla, birde yazın evlerimiz boşaldığından bir evde 1 ay boyunca 6 7 kişi beraber yaşama gibi bir durumumuz var ki, insanın en büyük düşmanı kendisi ve arkadaşlarıdır demek istiyorum. Her gün kısır yapıp akşamları çay içip yolda trafik kazası olunca tezahürat yapmak gibi milyar tane kötü huyumuz var.

Ben konserlerinizin eğlenceli geçmesinin bununla yakın alakası olduğunu düşünüyorum yanılmıyorum da sanırım?
Evet ahahah, kesinlikle konserlerin eğlenceli geçmesinin bununla alakası var. Bizler kesinlikle kasıntı insanlar değiliz ve konserlerde insanlarla eğlenmeyi seviyoruz, sonuçta burada bir “business” durumu yok ve parasını veren seyirci ile hiç bir şey almayan müzisyen in eğlenmesi gerektiğine inanıyorum. Tabii ki de konserlerde brutalite ve mosh pit e de çok önem veriyorum ama hepsinin bir arada olabilmesi de çok güzel bir şey.

Çocukluktan beri hayran olduğun idolüm dediğin bir grup var mı?
Benim hayatımda her zaman ezbere söyleyebileceğim 3 grup vardır “Death.Suffocation ve Hypocrisy” bu gruplar benim için çok özel ve önemliler, küçük bebeyken dinlediğim gruplar a da haya sonsuz saygılıyım ama karakterime, dünya görüşüme, insanlığıma etki eden en özel gruplar bunlar Chuck Schuldiner ve Peter Tagtgren ise idol elemanlarımdır bunlar dışında hayvanlar gibi sevdiğim en az 15 20 tane kült grubum vardır ama yeteri kadar kafa şişirdim sanırım hahaha.

Peki, dünyada ki extreme gruplara göre Türkiye deki extreme piyasasında size göre nasıl ve ne yöne doğru bir gelişme var, mesela son zamanlarda birçok death metal grubu çıktı piyasaya. Sizce bu işi hakkını vererek yapabilen yeterli sayıda grup var mı?
İşe death metal penceresinden bakarsak Türkiye bence dünya seviyesi ile denk durumda, bence daha çok grup çıkmalı ve çıkıyor da, Suicide ve Cenotaph ilk gruplardı bu işleri layığıyla yapan ve ardından yıllar içinde pek çok grup geldi ve geliyor. Müzikalite açısından olayı değerlendirirsek, çok iyi müzisyenler çıkıyor ve davulcularda çok iyi, dünyadaki deathgrind standardına yakın müziklere sahibiz. Yeterli mi?
Hayır. Olmamalı da.
Çünkü 5 10 grupla bu işler olmaz, Türkiye de alanında iyi iş yapan az sayıda grup var ve iyiye doğru giden bu süreçte daha çok grup bu yolda kendini iyi gruplar klasmanına çekmeli. Biz yıllardır bu işi yapan insanlar olarak Burst ü de bu noktaya çekmek istiyoruz ve son dönemde yaptığımız kayıt sürecinde bu seviyeye artık oturduğumuzu, en azından artık o yola tartışmasız biçimde adandığımızı düşünüyoruz. Tekrar diyorum; çok çalışıp çok iyi müzikler ve prodüksiyonlar yapmak lazım, bu sayı bence olumlu bir süreçte artışa devam ediyor ve edecek ama son bir şey ekliyim, gerçekçi olmak gerekirse, biz Avrupa da bu işin en üst seviyesinde uzun yıllar olamayız, ticari anlamda büyük gruplara sahip olmamız küresel dünya düzeninin gelişmesine ve sınırların küçülmesine bağlı.

Büyük festivaller konusunda ne düşünüyorsun, Türkiye de de yapılmaya çalışan bazı güzel festivaller var ama her seferinde sorunlarla karşılaşılıyor, sizce Türkiye yurt dışındakiler gibi büyük, güzel festivalleri görebilecek mi?
Bence görmeye başlamıştı da, Rock Republic bence bugüne kadar yapılmış en iyi festivaldir, onun dışında Rock The Nations hep kaliteli oldu, Ankara da Rock Station yıllardır devam ediyor, bu konuda söylenecek söz çok aslında, tr de bu işten para kazanılsa bu festivaller belli bir düzene oturacaktır. Birde deathmetal grubunun ardından power metal grubu çıkar konulu bir durumumuz var, Avrupa da ve ya Amerika da hayatta yan yana gelmeyecek gruplar burada alt alta üst üste çıkıyor.
Bizim müzikal çeşitlilikleri artık kanıksayıp belli gruplara belli alanlara yönelmemiz lazım.Artık Sick Of It All dan sonra Doro sahne almamalı yada Gorefest ten sonra Manowar… Ben bu tarz konser ve grup tercihlerini pek beğenmiyorum, 2000 de Wacken a gitmiştim ve orda bu işlerin ne kadar güzel kategorize edildiğini görmüştüm, her müziğin sahnesi vardı ve herkes sevdiği şeyi rahat rahat dinliyordu, bence burada da fest lerde gruplar aşırı alakasız ve geniş yelpazelerde seçilmemeli.

Son olarak Burst Appeal gelecekte ne yapacak?
Neyse bir an zehir bir cevap verecektim kendimi tuttum ahaha. Kendi adıma zevk alabildiğim, devam edebildiğim sürece müzik yapmak istiyorum, ilk albümümüzü kaydettik çok memnunuz ve 2. albüm içinde bazı materyaller birikmeye başladı, en azından 2. albümümüzü yapabilmek ilk amacımız olmalı. Bunun dışında olabildiği kadar çok konser vermek, insanlarla tanışmak ve güzel dostluklar kurmak istiyoruz, bunları yapabildiğimiz sürece zaten bu işten zevk almaya devam edeceğiz ve bu işe devam edeceğiz fikrindeyim. 25 yaşındayım ve okumayı bilmediğim dönemlerden beni 20 yıldır metal müzik dinliyorum ( ablamın kasetlerini gizlice dinlerdim ahaha) kendimi bu işi sevmiyor bi şekilde hayal edemiyorum. Biz ilerde işe girsek bile takım elbisemizin cebinde Morbid Angel cd si taşıyacak insanlarız, dolayısıyla şu an için yola devam edebileceğimizi söyleyebilirim, dediğim gibi, bu işten zevk almak, kendimizi motive edebilecek bir şeyler bulmamız lazım ve bu açıdan hiç bir sorunumuz yok.

Çok teşekkür ediyorum çok hoşuma gitti bu röportaj 🙂
Ben de çok teşekkür ederim çok zevk aldım bende, insanlarla fikirleri paylaşabilmek, yeni birilerini tanıyıp kendimizi anlatabilmek çok güzel, tekrar çok sağ ol. Bu arada rop. a koymak istediğim bir şey var son olarak eklersen sevinirim, “albüm çıktıktan sonrada albüm hakkındaki görüşlerinizi almak ve tekrar rop. Yapmak isterim, extreminal tayfasına, bursa tayfasına sonsuz selamlar saygılar, iskender is an immortal life style”.

Bize Katıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu