Röportajlar

BRUTALCORE

Öncelikle Merhaba,Grubunuz yıllardır Türk piyasasında yer etmişken,birden isim değişikliği yapmanızın sebepleri nelerdi ,sanırım bir takım kadro değişiklikleri yaşandı,bunları bize anlatır mısın ?
” Core ” olarak yurtdışında çok fazla grup var,bir de müzik türlerinin yanına da gelir cümle,tanım acısından,bu da dezavantajdır diye düşündük ayrıca evet, tür olarak da cidden köklü bir değişim söz konusu, bu 2 neden bir araya gelince grubun adı da değişti.Grubun ilk kurulduğu zamandan bu yana davulcu ve ben sabit kaldık gitarist ve bass gitarist değişti şu an ideal bir kadro ile çalışmalar sürüyor.

Değişim söz konusu olduğunu söyledin,bu ne tür bir değişim Konsept açısından mı yoksa müzikal alt yapı ve beste yapısı bakımından bir değişim mi ?
Her biri içinde. daha önce thrash metal diyebileceğimiz parçalar vardı ama mesela “disease” demosunda vokaller brutal idi, şimdi alt yapısı ve vokaller sabitlenmiş oldu yüzeysel bir tanımla death-grind diyebiliriz. İçerik olarak da fazla bir değişiklik yok esasen, yine bu yeni albümde terör,suikast,savaş ve şiddet söz konusu.

Eskiye dönücek olursak,”Anatomy….” ve “Disease” kayıtlarını bize yorumlamanı istesem,nasıl yorumlardın, Core neydi Brutalcore ne olacak ?
Anatomy of Abuses,bundan 7 sene evvel arkadaşımla evde bugüne oranla çok basit ve küçük çaplı bir pc de kayıtlarını yaptığımız proje grubunun sonucu çıkmış kayıttır. Ama ne var ki Ada müzik bunu bastı ve isin rengi değişti. Disease ise aslında tamamen benim haricimde, Ankara’daki davulcu ve gitarist arkadasın bestelerinin neticesi ben sadece vokallerde katkıda bulunabildim neticesinden de pek memnun değiliz ama gene de bizim şarkılarımız olan olmuş yapacak fazla bir şey yok. 3sene rötarla bunu bir distrodan dağıttırabildik.

Su andaki kadro,yeni site dizaynı ve ismi ile bu grup gaddarca kazıyan sıkı konser performansı olan bir grup olacak bundan eminim diğer şeyleri zaman gösterir.

İlk albümün dağıtım promosyonu sizi tatmin etmedi anlaşıldığı gibi,peki “disease” nin dağıtım ve satış durumu nasıl gidiyor,sanırım yeniden basıldı ?
Daha önceden sitemiz üzerinden dağıtımı biz gerçekleştirmeye çalıştık pek de alan olmadı açıkçası çünkü mp3 formatında baya bir download eden olmuş satın almalarını beklemiyorduk. şu ana kadar 2800 download olmuş sitede bu da yeterli bir rakam.. distrodan çıkan cdlerin akıbetini henüz sormadım yılbaşından sora bir rakam geçer ama elimize.

Konusu açılmışken soramadan edemeyeceğim,mp3 olayını destekliyor musun,bir çok grup bu yüzden bir çok internet sitesini dava ediyor ama sizler gibi underground gruplar daha çok internet üzerinden dağıtım ve daha çok insana ulaşma fırsatı buluyor..
Bu müzikleri dinleyen insanların yasları ve ülkedeki gelir düzeyi ortada, yabancı gruba ait bir albümün buradaki satıs fiyatları da ortada,insanlar bunu edinmek icin ellerinden geleni yapıyor ve yetersiz kalıyorsa yani satın alamıyorlarsa kimseye bir şey demeye hakkımız yok..Mesela ben de netten indiriyorum albümleri ve açıkçası bunları satın alamam pek çok kişi gibi.

Ama insanların imkanları varsa içki sinema vs gibi şeylerden kısıp en azından fanatikçe sevdiği takip ettiği grupların albümlerini de almaları şarttır yoksa ne plak şirketleri ne distrolar varlıklarını sürdüremez hale gelirler..

Ayrıca konserlerinde ücretleri bazen çok bazen de normal olarak tepki alıyor,yabancı grupların misafir olduğu konserlere gitmeyen ve buna komik bahaneler bulanları da anlamıyorum..Eskiden grup gelmiyor festival olmuyor diye mızmızlananlar konser olduğu gün veya saatlerde başka barlarda olabiliyor üzücü ve uyuz edici bir durum elbette ..

MP3 konusundan devam etmek istiyorum,sence Adsl’nin ülkemizde yaygınlaşması, popüler müziğe bir darbe vurdumu,gazetelerden okuduğum haberlere göre önceden 3milyon satan bir şahsiyet artık 200 bin satışı zor görüyormuş,neler söylemek istersin ?
Bence değişen bir şey yok,bizim takip ettiğimiz gruplar veya türleri zaten bu ülkede İstanbul,Ankara veya İzmir gibi yerlerde gayet cüzi rakamlarda satan çalışmalardı,pop müzik veya Türkçe rock müzik yapanlar ekseri albüm satışından değilde konser veya gece programlarından voleyi vurdukları için değişen bir şey yok. Dakka bası bir çok yerde oluyor konserleri zaten…

Yeniden Brutalcore’a dönecek olursak, yeni çalışmalar ne alemde,nasıl bir promosyon düşünüyorsunuz ?
Eğer bir aksilik çıkmazsa şubat ayı ortasında kapağı ve kaydın mix aşaması tamamlanmış olacak,elimizde 20ye yakın label ve distro adresi var yurtdışındaki bazı ülkelerden ki hiç birisi önemli veya majör firmalar değil, bunlara yollayıp asıl amacımıza ulaşmaktır derdimiz.Promo olarak ise zaten belli dergi veya fanzinler bunlara yollanır kritikler için. Bolca konser istiyoruz ama istediğimizle kalıyoruz festival veya konserlere çıkmak da pek kolay bir şey değil biraz cevre meselesi biraz sosyalleşme meselesi her ikisi de pek yok bu grupta..

Yanılmıyorsam geçtiğimiz mart ayında Kemancı’da bir konser verdiniz,peki o konser nasıl geçmişti,coverlarınız nelerdi ve tepkiler nasıldı ?
6 Mart da kemancı barda oldu konser, yanılmıyorsam 100küsür kişi vardı içeride. Biz ilk olarak sahne aldık 3 cover ile beraber 15 şarkı çaldık. Listede disease döneminden şarkılar ve 4 yeni beste vardı aradaki fark ise insanları şaşırtmış aldığım tek akılda kalan ve iyi tepki bu oldu. Ses düzeni ve tesisat vasattı açıkçası ama en azından oradaki insanlar farkı fark ettiler diyebilirim.Cover olarak ise 2 Cannibal Corpse ve 1 Dying Fetus cover i vardı arkadaşları böyle gaza gelmiş olarak görmek ve iyi performans göstermek güzel bir şey elbette.

Türkiyedeki son yıllarda sayısı artmaya başlayan web-zine enflasyonuna ne diyorsun Önüne gelen web-zine yapmaya başladı,sence bu iş bu kadar basit mi ?
Basit olmadığı içeriklerinin sığlığından da belli zaten. Net ortamlarında interaktif sayfa hazırlamanın kolaylaşmasını fırsat bilen insanlar iyi niyetle de olsa siteleri açıyorlar ama içerik çok gereksiz ve eski bilgilerle daha önemlisi bu isi senelerdir yapan belli bir çizgisi olan sitelerden aramakla doluyorsa durum çok vahim demektir..

Son sorular artık, ülkemizde gerçekleşen festivaller hakkında ne düşünüyorsun,yavaş yavaş büyük grupları görmeye başladık,sence gelecek yılki festivaller nasıl geçecek Balkanların ve Orta doğunun en büyük festivali burada olabilir mi? Umut var mı?
Buraya özellikle son zamanlarda gelen grupları ne yazık en ihtişamlı en parlak en verimli oldukları dönemden ortalama 10 sene sonra görebildik (Gorefest,Sodom gibi ) ama buna da şükretmek lazım.Bundan sonra organizasyonu yapan insanlardan şahsi beklentim aynı grupları defalarca getirmelerindense daha değişik türlerdeki gruplara da sahne vermeleridir.Balkanların en büyük festivalinden ziyade sağlam iyi bir ses düzeni ile konser izlemek buradaki seyircilerin de hakkı ben buna da razıyım ama genelde bu göz ardı edilen bie şey.

Yeniden B.C ye dönmek istiyorum,ülkemizde son dönemde Death Metal alanında bir çok albüme imza atıldı,sizde yurtiçi bir firma ile anlaşmayı düşünür müsünüz ?
Arkadaşlarım adına konuşmak istemiyorum direk olarak ama ben buna kesinlikle istemiyorum eğer grup kaydını tamamlar da yabancı bir firma ile anlaşamazsa parçaları sitemizden vermeyi düşünüyorum.

Son iki senede çıkan Türk Death Metal albümlerinden en beğendiğin hangisi ?
Consume – They Shall Suffer

Okuyucularımıza söylemek istediğin bir şey varsa son sözlerin olarak onu alalım…
Konser ve festivalleri elimizden geldiği kadar destekleyelim,ses düzeni veya çıkan gruplarla ilgili sorunları direk olarak sorumlulara iletmekten kaçınmayalım ki bu piyasa ( eğer varsa.. ) ancak bu şekilde iyi bir çizgi çizebilir,ayrıca beğendiğimiz Türk gruplarının albümlerini almaya azami özeni gösterelim..

Ayrıca grupla ilgili gelismeleriwww.brutalcore.com adresinden takip edebilirsiniz.

Çok teşekkür ederiz vakit ayırdığın için,Extreminal olarak kazımaya devam etmenizi diliyoruz…
Sagol, Extreminal webzine de bu röportaj için teşekkür ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu