Röportajlar

BLOODSHEDD

Yazarımız Miguel’in hemşerisi death metal grubu Bloodshed ile yaptığı röportaj için bizlere şöyle buyurmuş: Filipinlerin kuruyan metal piyasasında tüm çirkefliği ve tanrıları iğrendirecek vebası ile bizlere sunulan death metal parıltısı. Güçlü bir diskografileri var, nerdeyse klasik olmuş “Eye of the Pessimist”. Bu sene yine bizleri yerlerimizden oynatan “Spare No ONe” sadece yerel fanlara değil tüm dünyada ses getiren bir albüm oldu, bizde bu albümün havası ve yeni tadıyla grubun death metal ritualisti Bong Ecat ile grubun gelmişi-geçmişi hakkında onurlu bir sohbet gerçekleştirdik.

Selam Bloodshedd, yeni yılda işler yolunda mı?
Bong Ecat: “Spare no One” çıktıktan sonra küçük bir ara verdik ve konserlere çıktık, şu an albümün promosyonu ile uğraşıyoruz ve Haziran 2010’da Tower of Doom studio’da kaydedeceğimiz üçüncü albüm için yeni şarkılar hazırlıyoruz.

Yeni albümünüz “Spare No One” bir şaheser. Bunun için beste aşamasından kayda kadar ne kadar acı çektiniz, ter döktünüz?
Wow!!! İltifat için teşekkürler kardeşim!!! Müzik yapmak ve çalmak bizi bir adım ileriye götürüyor. Hala yaratıcıyız ve müzikle uğraşmaktan yorulmuyoruz. Uzun bir iş günü sonrasında müzik bizim için rahatlatıcı oluyor. Albümlerimiz bizi yansıtıyor; acı ve ter dökmek, hayatın zorlukları…

Müzik dışında günlük işleriniz var. İlk albümünüz “Eye of The Pessimist”i kaydederken sizin için bunlar sıkıntı oldu mu?
Zaman düzenlemesi grubumuzun altın kurallarından biridir ve albüm kayıtlarına zaman ayırmak hiç bir zaman başımızı ağrıtmadı. Her şey için her zaman yeterli zamanımız var. Grup içinde disipline önem verdiğimize inanıyoruz ve zaman bulmaya geldiğinde bu bizim için problem olmuyor. Çalışmak, iş, aile, kayıt hatta ölmek için bile zamanımız var! Hahahaha!

Cd’deki şarkılardan gerçekten etkilendim. “Time For You To Die” ve “Collective” 2008 yılında çaldığınız şarkılar olduğunu biliyorum. Albümde hangi besteleri yazmak ve tamamlamak sizin için en çok zamanınızı aldı?
Albümdeki her şarkının yazılması ve kaydedilmesi ortalama olarak 1 ayımızı aldı.

“Eye of The Pessimist” albümünüzle karşılaştırıldığında bir çok denemenin olduğunu fark ettim. Death metal olan tarzınıza Jazz’ı da katmak nereden esti?
Cynic, Dream Theater, Atheist gibi Jazz ve Metali birleştiren gruplardan etkilendik. Bunlar “Spare No One” albümünü hazırlarken bize yol gösterdiler.

“This House of Termites” mükemmel bir Jazz arızası. Bu parça ileride gelecek progresif şeylerin yada mükemmeliyetin bir işareti mi?
Daha önce de belirttiğim gibi, müzikal olarak etkilendiğimiz şeyler şarkılarımıza yansıyor. Bunun mükemmeliyet olduğunu söyleyemem çünkü biz müziği eğlenmek için yapıyoruz, bizim için pek zorlu olmuyor bu yüzden.

Fark ettim ki Jazz etkileşimli parçalar albümde çok başarılı. “Collective” adlı şarkı biraz, “Spare No One” biraz daha ve “This House of Termites” çılgınlık derecesinde. Bu kasıtlı bir ilerleme mi?
Sanırım kasıtlı yapıyoruz. Hahaha! Biz şarkıları nasıl hissediyorsak öyle yapıyoruz, sonra dinlerken yine öyle hissedersek kaydediyoruz.

Albümle ne kadar büyüdüğünüzü düşünüyorum, geçmişe bakınca bu gün hangisini daha çok seviyorsunuz “Eye of the Pessimist” yada “Spare No One”?
Bütün albümlerimizi seviyoruz kardeşim. Her albüm o dönem yaşadığımız sıkıntıları,problemleri, hissettiklerimizi ve zevklerimizi yansıtıyor.

Albümün en önemli özelliklerinden biri de Toots Book’un davulları. Davulunun akışkanlık ve becerisine bayıldım. Ne tarz bir çalışma rejimi uyguluyor? Nelerden etkileniyor, sanki sürekli davulun arkasında çalışan biri gibi…
Davul pad’inin arkasında!!! Hahahaha! Toots davul pad’i ile her gün çalışıyor. Davul çalmak için yaşıyor ve davul çalmak için ölebilir!!! O grubu götüren bir makine gibi.

Grup 1996’da kuruldu ve bir çok eleman eğişikliği yaşadı, sonunda Toots Book uzun süreli bir eleman olarak kaldı. Normalde sessiz bir adam. Grubun gelecek planları içinde Toots’un kararları ne şekilde etkili?
Toots her zaman sessiz ve mütevazi bir adam. Onun için daha fazla şey söyleyemem. Bloodshedd her zaman plan olmadan devam eden bir grup. Hahaha! Grubun olayı her zaman [extreme] müzik yapmak. Bu bizim tutkumuz ve bunu yapmaktan her zaman zevk alıyoruz.

Bike (“Buick” Vinas, lead gitrist) neden gruptan ayrıldı?
Bike gruptan ayrılmadı, hala Bloodshedd’in bir parçası. Diğer işleri ile çok meşgul olduğu için grupta performans elemanı olarak kalamadı.Hala arkadaş ve kardeşiz.

Ne kadar süre sonra Darwin gruba katıldı? Piyasada daha önce ne gibi işler yaptı?
Darwin,Anhura’da çalıyor ve yıllardır arkadaşız, yani onu Bloodshedd kadrosuna katmak çok zor olmadı.

Hala stüdyoya geri dönüp Darwin ile birlikte bir albüm daha kaydetmeyi düşünüyor musunuz? Yoksa “Spare No One” albümünün promosyonu ile uğraşmayı mı tercih edersiniz?
Şu an zaten “Spare No One” promosyonunu yapıyoruz ve aynı zamanda üçüncü albüm için yeni şarkılar hazırlıyoruz. Yeni albüm için şimdiden 10 şarkı oldu fakat hangilerini albüme koyacağımıza henüz karar vermiş değiliz.

Bu günlerde Bloodshedd sahne için deri kıyafetler ve sivri uçlu aksesuarlar kullanıyor. Aslında Jojo’nun görünümü Bloodshedd’in genel görünümünden biraz uzak. Sizi bu kadar tehlikeli görünmeye iten nedir?
Jojo’nun sahnede salak gibi görünmesini istemiyoruz, yada o öyle biz daha farklı olarak salak gibi görünmek de istemiyoruz. Hahaha!

Eric Perlas’ı (Tower of Doom Records’un sahibi) ne süredir tanıyorsunuz? İlk ne zaman tanıştınız? Hala beraber eğlenceli işler yapıyor musunuz?
Eric ve kardeşi Carlo’ya çok borçluyuz. Tower of Doom bizi her zaman destekledi ve takdir etti. Yaklaşık beş yıldır arkadaşız. Manila’da Mayric’in kulününde tanışmıştık.

The Siege Turnesi Tower of Doom’un ülke içinde düzenlediği ve bir çok grubu içine alan bir turne. Bu Filipin’in müzikal tarihinde eşsiz bir yere sahip. Bloodshedd’in yavaş yavaş bu piyasada kalıcı olmaya başladığını hissediyor musunuz?
Söyleyebileceğimiz tek şey Filipin’in müzik tarihinde başarılı olarak yer almaktan çok mutluyuz.

Filipin’de uluslar arası başarı sağlamış bir çok grup var, sadece Avrupa’daki benzerleri ile aynı imkanlara sahip değiller. Filipin’den okuyuculara tavsiye edebileceğiniz gruplar kimler?
Filipinometal.com‘dan bir çok grubu dinleyebilirler. Bir sürü var ve hepsini tavsiye ediyorum.

Grup yerel piyasada bir çok yerde boy gösteriyor. Müziğe yeni başladığınızda böyle bir şey aklınızdan geçer miydi?
Sadece hayallerimizi yaşamak istedik ve hayalimiz Filipin müzik tarihinin bir parçası olmaktı.

Grup ilk olarak Ekim 2009’da sahne aldı ve daha sonra bir çok müzik festivalinde… İmkan ve zamana sahip olduğunuz sürece grubu nereye götürmeyi planlıyorsunuz?
Yapabildiğimiz sürece çalacağız…

Hepiniz kendinizi müziğe adamış insanlarsınız, ekipmanlarınızı seviyor olmalısınız. Bloodshedd’in cephesinde ne gibi silahlar var?
Jojo (Books,vokalist) kendi Raon kablosuz mikrofon sistemini kullanıyor.Ben yedi telli Ibanez ve Zoom G2 kullanıyorum. Darwin yedi telli Ibanez ve Zoom G2R kullanıyor. MC (Santiago, basçı) beş telli perdesiz bass ve Zoom B2 kullanıyor. Toots kendi Gibraltar Double pedalını kullanıyor.

Daha iyi müzisyen olma yolunda etkilendiğiniz sanatçılar kimler?
Bloodshedd her zaman Death, Malevolent Creation, Morbid Angel gibi Tampa/Floridalı gruplardan, At The Gates Soilwork gibi klasik İsveçli gruplardan bir de Sodom ve Dew Scented gibi Alman gruplardan etkilenmiştir.

Vakit ayırdığınız için teşekkürler Bloodshedd…
Çok teşekkürler Miguel. Bizim için onur verici ve zevkliydi.

Reklam ver

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu