Röportajlar

BESTIA

Merhaba Andres,son zamanlarda Bestia cephesinde ne var ne yok?
Selam!Urt ile yaptığımız split cd çıktı ve biz şimdi ikinci albümümüzün şarkıları üzerinde çalışıyoruz. Kötü haber ise şu;grup da şu an 2 üye tek var,fakat grubun arkasındaki ana güç ben olduğum için,bu asla grubu durdurmaz.

Öncelikle grubunuzun başlangıcındaki yaşadığı zorluklar hakkında konuşmak istiyorum,bir çok eleman değişikliği yaşamışsınız,ama ardından konserler ve 2 adet promo cd ile bir den Estonya da metal müzik gündemine oturmuşsunuz,2002 yılında bu başarıyı bekliyor muydunuz?
Ben sürekli başka gruplara katılmamış müzisyenleri arıyorum, belki bu bir hata …bilmiyorum aslında. Zamanla gerçek ilgileri keşfediyorlar ve bizi terk ediyorlar, ya da tembellikten dolayı kovuluyorlar, hehe:). Başarı dediğin şey sadece sıkı çalışmanın sonucudur. Daha iyi yapılabilir bir çok şey var, fakat hiç bir şeyden pişman değilim.

Bu başarılı çıkışın ardından “Hallutsinatsioon” isimli ilk debut albümünüzü ünlü alman firma Perverted Taste’den yayınladığınız,teklif onlardan mı geldi yoksa siz her grup gibi promo mu yolladınız,anlaşma dönemi nasıl gerçekleşti?
Çok sayıda firmaya pek çok promo’lar yolladım ve bunlardan bazıları albümümüzü çıkartacaklarına söz verdiler, fakat onlar bu konuda pek ciddi değillerdi. Perverted Taste nasıl olduysa bizi buldu, onlara promo yollamadım, belki de başka bir yolla elde ettiler. Onların sayesinde, albümümüz dünya çapında piyasada mevcut, bunu bir çok ülkedeki,bir çok distro’da gördüm.

Bilindiği üzere P.T oldukça büyük bir firma,onlar sayesinde dünyanın bir çok ülkesinde Bestia grubunun ismi duyuldu,ama ben kişisel olarak grubunuzu 2002 yılında mp3.com isimli sayfada rastgele gezerken bulmuştum…Sizce internet sayesinde daha çabuk yayıldığınızı düşünüyor musun?
İnternet grubunuzu tanıtmak için çok iyi ve ucuz bir olanaktır. Öteki taraftan bu şans çok büyük bir grup kitlesi tarafından kullanılıyor, bu yüzden grubunuzun sunumunu çok iyi yapmak için kendi hayal gücünüzü kullanmak zorundasınız, yada profesyonel tasarımcılar vb gibi.. kişilerin yardımını almak zorundasınız. Bazı ilgi çekici olmayan ıvır zıvır ve çirkin resimleri online sunmak pek ilgi çekici olmaz, insanlar zaten sayfandan çabucak çıkarlar.

Grup elemanlarınızın sitenizde verdiği bilgilere dayanarak şu soruyu soracağım,grubunuzdaki her elemanın hemen hemen farklı müzik tarzlarına aşina olduğu belirtilmiş,bunun Bestia ya olan artıları ve eksileri nelerdir?
Değişik müzikal zevkleri olan üyelere sahip bir grubunun olması bir yandan iyidir, bu müziğe daha çok çeşitlilik katar. Fakat bu yok edici olabilir, çünkü birileri terk edebilir, özellikle müzik oldukça brutal’ken ve o daha çok melodik şeylerden hoşlanırken. Dizilim her zaman Bestia’nın problemi olmuştur, Yetenekli müzisyenler olan,birebir aynı seslerden ve fikirlerden hoşlanan insanları bulmak kolay değil.

Genel olarak müziğinize baktığımda başlangıçta daha çiğ bir müzikal alt yapınız varmış,ama git gide melodikleşme ve çeşitlileşme yaşanmış ama son demonuzda yine bir değişim söz konusu, kişisel olarak grubunu “şu tarz” diyebileceğin bir tanımlama olabilir mi?
İlk albümümüz de klavyeler kullandık, ama şimdi onlar çıkarıldı ve müziğin tekrar daha çiğ gelmesinin sebebi bu. Her zaman şarkıya bazı değişik elementler katmaktan zevk aldım, yani kesin olarak söylemek gerekirse,aslında yapmaya çalıştığım şey tarz değil.

Liriklerinizin tamamı Estonyaca,bunun özel bir nedeni var mı,ama internette araştırdığımızda ingilizce versionları bulunmakta,ayrıca cd kitapcığınızda runelar ile yazılmış,bunun özel sebepleri grubun duruşu açısından nelerdir?
Bestia olarak doğru olanın kendi ana dilimzde şarkı söylemek olduğunu hissediyorum. Bana doğru gibi görünüyor ve doğru gibi geliyor. Şu an da solist olduğum ve liriklerin bir çoğunu ben yazdığım için, ideolojik yanı benim için daha önemli oldu. Bana ingilizce olmayan şarkılarla uluslararası kariyer yapamayacağımız söylenildi. Fakat ben gerçekten uluslararası bir rock yıldızı olmayı umursamıyorum, çünkü bizim müziğimiz zaten herkesin zevkine göre yapılmadı. Eğer doğru insanlara ulaşırsa ve ruhlarında iz bırakırsa mutlu olurum,binlerce ve onbinlerce kopyaya gerek yok. Liriklerin diğer ülkelerdeki metal kitleleri için anlaşılabilir olması için, her zaman ingilizce lirikleride bulundururum.
“Õiglaste tulek” ‘in broşüründe standart bilgisayar fontlarını kullanmak istemedim ve bütün metinleri elimle yazdım. O gerçek runelar alfabesi değil, o runelar stilinde sıradan harfler, insanların çoğu runelar alfabesini anlamadığı için.

Yani geçmişe bağlı ve ırkçı olmayan bir vatanseverlik mi söz konusu yoksa,anti Hıristiyanlık tabanlı eski pagan inanışları mı ?
Ben her insanın kendi köklerini ve kültürünü bilmesi ve saygı duyması gerektiğine inanıyorum. Bugünün medyasının ”Vatansever” kelimesini ırkçı , nazi, faşist yada benzeri yapması saçma,ben ırkçı olmadan, vatan sever olmanın mümkün olduğuna inanıyorum. Vatan sever olmak kötü değil.
Pagan inancı Hıristiyanlıktan daha evvelki zamanlara dayanıyor, yani ben Hıristiyanların,paganların anti-Hıristiyan olduğundan daha çok anti-pagan olduklarına inanıyorum, hehe:). Şu anki gibi modern çağlarda bile, Hıristiyanlar düzenli toplum insanlarının fikirleriyle paganistlere paranın gücü ve dalavere ile ayrımcılık yapıyorlar.

Genel olarak mitolojik ve doğa içerikli lirikleriniz var,sizce grubunuz Black Metal olarak adlandırılmalı mı yoksa,yanlızca müzikal olarak black metal tınıları mı var diyebiliriz?
Müzikal olarak black metal tarzı, ama ideolojik olarak değil. Pagan metal olarak adlandırmak, müzikal yanını açıklamak için iyi bir tanım olur. Pagan black metal yada pagan black/death metal,bunun en iyi tanımlama olduğunu düşünüyorum. Eğer birinin daha iyi fikri varsa,lütfen bana söylesin.

Skyforger, Let Me Dream, Archgoat, Enochian Crescent gibi gruplarla aynı sahneyi paylaşmışsınız, bu gruplardan en çok sizi etkileyen hangisiydi?
Bu konserler yıllar önece olduğu için çok hatırlamıyorum, anımsayayım, sadece cd’dekinden daha brutal gibi geldikleri için. Skyforger ve Enochian Crescent sahnede çok iyiler ve ayrıca gruplarına cok enerji ve kaynak koyan ilginç kişilerdir de.

Konserlerinizde özel sahne şovlarınız olduğu söyleniyor,bunlardan en ilgincini bizlerle paylaşır mısın?
En uç konserimiz ilk seferkiydi, kabloyu ve malzemeleri diğer bar’dan ödünç aldığım zaman.Şimdiye kadar 41 konser yaptık ve tuhaf olarak adlandırılabilecek bir şey hatırlamıyorum, fakat hepsi eğlenceliydi. şimdi sadece ikimiz gruptayız ve yakın zamanda hiçbir konser olacak gibi görünmüyor. Fakat ben tekrar azami güçle bazı vahşi şovlar yapacağımız zamanı bekliyorum.

Yurtdışında hangi ülkelerde konser verdiniz,en etkileyicisi neydi ayrıca keşke olmasaydı dediğin olaylar yaşadınız mı?
Bazı konserleri komşularımızda yaptık, Finlandiya ve Litvanya. En iyi hatıralar Litvanya’dakiler, insanlar bizimle gerçekten çok dostane oldukları için. En son Kilkim Zaibu ‘da bir açıkhava festivalinde çaldık ve ben bireysel olarak bu olaydan çok hoşlandım. Aslında Finlandiya’da iyiydi, fakat orada farklı tarzda bir durum vardı, orda çok konserler olduğu için biz onlar için başka bir gruptuk. Bu yönde daha çok tanıtım gerekiyor, anahtar kelime bu.

Dark Funeral in alt grubu olacaktınız fakat bu gerçekleşmedi,ters giden neydi?
Bu konserden bir yada iki hafta önce, onların ekipmanlarına polis tarafından Peru’da el konuldu. Bu yüzden Baltık ülkelerindeki iki konserlerini de iptal etmek zorunda kaldılar.

Kişisel bir kaç soru ve Bestia’nın gelecek planlarıyla son vermek istiyorum,daha önce Pluribus Impar isimli bir doom metal grubun olmuş,o grupta ters giden neydi niçin dağıldı?

Onların davulcuları yoktu ve ben onlara arkadaş olarak yardım etmeye karar verdim ve bu şekilde de gitti birkaç sene. Tamamen amatörceydi ve bazı denemelerden sonra herkesin farklı merakları olduğu için sessizce ayrıldık, ve bunu için zamanımız olmadı. Kendi grubumu kurmak istediğim zaman, sonun gelmesi çok yakındı. hala iyi ilişkilere sahibiz ve PI solisti Bestia için bazı metinler yazdı ve gitarist kayıt döneminde bize yardımcı oldu.

Ayrıca hala davul çalmak ile ilgileniyor musun yoksa o zamanlarda mı kaldı? Çok yetenekli olduğunu söylemeliyim,eğer Bestia ile işler ter giderse ileride,tek başıma bir şeyler yapmayı düşünür müsün?
Bestia insanların kendi fikirlerimi gerçekleştirmemde yardım ettikleri, benim solo projem miş gibi geliyor, çünkü konserler zorlu bir oyun tarzı hehehe..:)
Gerçekten davul çalmaktan hoşlanıyorum, hala bazı zamanlar prova odamızda pratik yapıyorum. Davulcumuza kafasının karıştığı yerlerde şarkının belirli yerlerini gösterip yada anlatabildiğim için gerçekten faydalı. Fakat iyi bir davulcu olmak için daha çok zaman ve adanmışlık gerekiyor. Asla sürekli olarak ciddi bir grupta davul çalacağıma inanmıyorum, ama kim bilir.

Sanırım URT ile bir split söz konusu bundan biraz bahseder misin?
Bu split iki hafta önce çıktı ve insanlar ilk kopyalarını aldı. Sadece rast gele bir fikirdi, fakat biz split’i kaydetmenin çok iyi olacağını düşündük, her iki gruptan birer orijinal parça ve birbirimizin cover şarkıları ile. Ayrıca sahnede nasıl göründüğümüzü gösteren bonus video kliplerde var. Bu cd elle numaralandırılmış #333 kopya ile sınırlıdır.

Kendi distron Hexenreich’ten de söz edecek olursak,nasıl başladın ve bugünlerde distro işleri nasıl gidiyor?
Yerel extreme metal grupların bir derlemesini çıkartarak başladım, çünkü birkaç yıldır hiçbir derleme yapılmamıştı ve ben bu durumu düzeltmek istedim. Daha sonra başka firmalar ile çıktı ve daha ve daha fazla basımlar. Bir tür mantıksal ilerlemeydi, o zamandan bu zamana uluslararası metal camiasından birçok ilginç insanla tanıştım (birçok pislikle de). Orjinal cd basmayı içeren bir erotik bir rüyam var, fakat bu işin çok fazla büyümesini istemediğim için, hiçbir zaman gerçekleşmeyeceğini tahmin ediyorum. Yerel camianın benim firmamı fazla desteklememesi bir utanç, fakat fiyatları mümkün oldukça düşük tuttukça diğer ülkelerden çok fazla talep alıyorum.

Son olarak Estonya metal piyasasını kısaca bize anlatmanı isteyip,okuyucularımıza varsa bir mesajın onu alalım…
Ne diyebilirim ki, burada aktif metal kitlemiz var gruplar dünya’yı adım adım keşfediyor. Burada prova yapmak için, konser yapmak ve müziği kaydetmek için mükemmel yerler var, yani grupların ilerlemek için çok iyi fırsatları var. Değişik tarzlarda birçok gruplarımız var, iyi ve berbatları da, bütün infowww.estonianmetal.com da görülebilir. Bu site gruplar tarafından desteklenir. Yeraltı Piyasasından Uzak Durmayın!

Yardımları için anti ve lektemur’a teşekkürler/Urea

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu