Kritikler

BEHEMOTH ”Ezkaton”

Regain Records – 2008 – Polonya

Polonya’nın metal devleri “Live Apostasy”’den sonra tekrar karşımızda. Ezkaton, yeni albüm hakkında oldukça fikir sahibi olmamızı sağlıyor, ayrıca yine bizlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunuyor.

EP’de bulunan “Qadosh” muhtemelen yeni albümde de kendini gösterecek. Müziksel bazda Inferno ve Nergal’in yine çok iyi işler yaptığını söylemek mümkün. The Apostasy’de daha Death Metal’e kayan ekibin bu yaklaşımını EP’nin çıkış parçasında da görmekteyiz. Tabiki Black Metal’den kopmamak mümkün mü, grupta Inferno hala duruyor. Alıştığımız o durmak bilmeyen blastlarını Qadosh’un tümünde olmasa da yine bazı bölümlerde duymaktayız. Behemoth’ın zaten bu saatten sonra tarzını fazla değiştirmesine gerek yok, ki Nergal şuan yaptığı işten çok memnun. EP’ye tekrar dönecek olursak, iki tane güzel cover karşımıza çıkıyor. Birincisi Jama Pekel, ekstrem metalin eski isimlerinden Master’s Hammer’ın ilk albümünde bulunan bir parçası. Bir diğer parça, hepimizin az çok tanıdığı Ramones grubundan “I’m Not Jesus”. İlk parça hakkında çok fazla şey söyleyemeyeceğim çünkü Master’s Hammer’ın orijinal parçasını dinlemedim, ama kuşkum yok ki Behemoth şarkıyı berbat etmemiştir. “I’m Not Jesus” ise Ramones’un yapmış olduğundan kat kat güzel olmuş bana kalırsa. Inferno yine yapacağını yapmış. Behemoth zaten cover’lar söz konusu olduğu zaman döktürüyor. Buna önceki EP & albümlerinde de şahit olduk. Ezkaton’un cover’ları da kendi besteleri kadar muazzam nitelikte olmuş. Bunun dışında Chant For Ezkaton’un remastered versiyonları ve Decade Ov Therion ve From The Pagan Vastlands’in canlı performans kayıtları bulunuyor. Bunları da dinlemekte fayda var, söz konusu Behemoth ve canlı performans olunca insan yerinde duramıyor.
Son olarak, yeni albümün habercisi sayılan Ezkaton, sıkı Behemoth dinleyicilerini yine muazzam bir şekilde doyuruyor. Kaçırılmaması gereken bir mini albüm Ezkaton.

9.5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu