Kritikler

BEHEMOTH ”Evangelion”

Nuclear Blast/Metal Blade – 2009 – Polonya

Satanica albümüyle değişime giren Behemoth sanırım son albüm Evangelion ile bu değişimi tamamlamış gibi görünüyor. 3lü olarak bu değişimi tamamlayan Behemoth, müzikal açıdan kendilerini tam anlamıyla daha çok ortaya koyabilir hale gelmiş durumda zira bundan önceki son 4 albümde belirli basit rifflerinin hızlı davul temalarıyla süslendiği, sert ve yırtıcı bir vokallede şekillendiği bir müzik yaparken, Behemoth artık daha yırtıcı, değişken ve etkileşimli riffler kullanmaya başlamış durumda ki bir önceki albüm The Apostasy bu müzikal ve tekniksel değişimin habercisiydi zaten.

Albüme gelecek olursak, Behemoth dediğim gibi bu albümde tam bir yetenek gösterisi yapmış. Zira nile vari riffler ve melodilerle, death metal yönü daha ağır basana bir albümle karşı karşıyayız. Özellikle albüm giriş şarkısı Daimonos bu etkiyi damarlarmızda hissetmemizi sağlamakta. Albümün devamınada bakacak olursak 3. şarkı Ov Fire And The Void grubun bir önceki halini yansıtmakla beraber, devamında gelen 4. şarkı Transmigrating Beyond… Behemoth un yeni halini en iyi yansıtan parça olma ünvanını albüm içinde eline alıyor. Zira değişken riffler sert geçişler, etkin ve yerinde sololarla dinleyenleri vay be Behemoth nelerde yaparmış dedirtecek hale getirdiği aşikâr. Albüm 5. şarkıda bir kırılma noktasına giriyor. Bundan sonra gelen 6. şarkı ve devamındaki 7. şarkı gene geçiş havasında olup 8. şarkı albümün en kısa şarkısı olmakla beraber nerdeyse en atak ve teknik şarkısı denilebilir. 9. şarkı ise bir kapanış edasında olup, artık Behemoth budur tüm hayranlarımıza hayırlı uğurlu olsun der gibi bir hava yansıtıyor dinleyenlere.

Sonuç olarak elimde, bana göre en iyi Behemoth albümünü tutmaktayım şu anda. Ve yine bana göre bu albüm bu senenin en iyi değişim yansıtan albümüdür. Grubu seven yada daha önceki albümlerini basit müzik yapıyolar diye değerlendiren herkese tavsiyemdir. Şiddetle edinin bu albümü.

8/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu