Kritikler

AVULSED ”Nullo (The Pleasure of Self-mutilation)”

Xtreem Music – 2009 – İspanya

Bu kritiğimde “Avulsed” grubunun “Nullo (The Pleasure of Self-mutilation)” albümünü ele alacağım. Bilindiği gibi Avulsed Dave Rotten liderliğinde old school brutal death metal denilen işi icra ediyor. Bu albümde de davulcu zaman zamann blast, zaman zaman çift kroslarla yıkım halinde çalmış. Kısacası bu albümde de klasik avulsed davulları var. Genelde avulsed albümlerinde klasik gaz old school death metalinin üstüne rotten’in guttural vokalleri döşenirdi.

Gitaristler yine daha önceki avulsed albümlerinde olduğu gibi riffler yazmışlar ve o şekilde çalmışlar. Fakat bu albümde bana göre biraz daha farklı bir işe uğraşmışlar. Bu albümüde diğer albümlerden farklı olarak daha bir melodik işlere uğraşmışlar. Albümün eski avulsed albümlerinden temel farkı sanırım melodilere daha çok ağırlık vermeleri olmuş. Melodik işlere uğraşmış dediğime bakarak melodik death metal yapmışlar gibi bir çıkarım yapılmasın sakın. Albüm melodik death metal albümü değil. Fakat gitaristler klasik avulsed rifflerine melodik işler eklemişler denilebilir.
Kısaca gitaristler daha değişik işlere girişmişler. İlginç atraksiyonlar, atmosferi biraz karanlıklaştırma çabaları vs gözden kaçmıyor.

Vokalist Dave Rotten yine her albümdeki gibi yapmış vokalini. Zaman zaman brutal vokaller ya da growller, zaman zaman guttural vokal yani grunts veya gurgle dedikleri işleri uygulamış.
Dave Rotten bu albümde de bilindik leş vokallerini yapmış.

Söz konsepti her zamanki gibi Death, Gore, Mutilation, Sex, Perversion gibi işlerden oluşmakta. Dave Rotten yine kafasındaki leş hikayelerini anlatıyor. Albüm kapağnı myspace adresinde yazılana göre Mike Hrubovcak çizmiş. Bu çizer Grave, Monstrosity, Cattle Decapitation, Mortician, XXX Maniak gibi grupların albüm kapaklarınıda çizmiş. Albüm kapağında üzerine pentagram çizilmiş bir kadın var. Kadın kanlar içinde her tarafı kesilmiş. Bağırsaklarında da çarmıha gerilmiş isa ters haç şeklinde duruyor. Dave Rotten kafasındaki leş işleri hem albümde anlatmış hem de Mike Hrubovcak kişisine çizdirmiş.

Müzik,vokal,söz konsepti,albüm kapağı göz önüne alındığında 10 üzerinden 8.5 alırlar.

8.5/10

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

60 + = 69

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu