Kritikler

AVERSION TO LIFE ”Ritualized Murder”

Comatose Music – 2006 – ABD

Bu kritikte “Aversion To Life” grubunun “Ritualized Murder” isimli albümünü ele alacağım. Grup Texaslı ve Texas Brutal Death Metal ya da TXDM diye ifade edilen olayı icra ediyor.
Davullar klasik texas brutal death metalindeki gibi blastlar, çift kroslar ve hafiften teknik bir yapıya sahip.

Texas Death Metalinin slam olayıyla ilişkisinden dolayı arada ağırlaşan bölümlerde davullar yavaşlıyor. Sonra yine brutal death metal olayına geri dönerek blastlar ve çift kroslar hakimiyeti ele geçiriyor.
Gitaristler Texas death metali ve klasik death metalden etkilenmişler. Gitar tonları texas death metal denilen olayların hepside görüldüğü gibi sert, yıkıcı bir sese sahip.
Texas death metali olmasından dolayı riffler teknik bir altyapıya sahip. Fakat old school death metal etkiside görülüyor.

Gitar riffleri ara ara solo benzeri atraksiyonlar, karanlık bir hava yansıtması, teknik riffler, slam etkili “chunk chunk” dedikleri riff yapısını karıştırarak güzel karma riffler elde etmişler. Farklı stillerde işleri bir arada harmanlayabilen bu gitarcılar için herhangi kötü bir eleştiri yapmayacağım. Farklı tiplerde riffleri çok güzel harmanlamışlar. Tek tip riffler kullanmak yerine, farklı tipte riffleri birleştirerek müziği zenginleştirmeye uğraşmışlar.
Vokalist Justin Lain, klasik texas death metalinde olduğu gibi derin, güçlü, hastalıklı, bir guttural vokale sahip. Vokalistin sesi zaman zaman Devourment’in Molesting The Decapitated albümünden tanıdığımız Ruben Rosas’ın sesini andırsa da, Ruben Rosas gibi aşırı ön planda, gereğinden çok yıkıcı bir vokal yapmıyor.
Vokalist Justin Lain daha çok Poppy seed Grinder vokali Cifron’un vokaline ve Insidious Decrepancy, Viral Load, Uncleansed vokali Shawn Whitaker’ın vokaline benzer stilde vokal yapıyor.Vokalinin sesi de Cifron ve Shawn Whitaker’ın vokallerine benzer bir sese sahip.
Vokalist Justin Lain vokalinin yıkıcılığını iyi ayarlamış. Vokalist müziği bastırarak belli bir derece öne geçiyor fakat gereğinden çok yıkıcı bir vokal yapıp çok aşırı ön plana çıkmıyor.Buradan yola çıkarak vokalistin vokalinin dozunu müziğe göre ayarlayabilen, profesyonel bir vokal olduğunu söyleyebiliriz.
Söz konsepti albümün isminden de anlaşılacağı gibi Blasphemy, Murder, Torment gibi konuları içermekte.

Albüm kapağının çizeri kimdir bir bilgiye ulaşamadım. Fakat albüm kapağı albüm ismiyle çok uygun bir biçimde çizilmiş.Belden aşağısı kesilmiş bir blonde kızı iplerle bağlayarak pentagram şekli oluşturulmuş. Bu yapılan katilliğide bir ritüel halinde mum ışığında yapmışlar. Tam anlamıyla Ritualized Murder olmuş.
Albümün kaydı çok aşırı temiz değil. Hafiften leş bir kayda sahip olsada her enstrüman ve vokal özenle kaydedilmiş. Kayıt için sağlam bir şekilde uğraştıkları belli oluyor. Her ne kadar texas death metali olsada old school etkisinide hissettirmek için karanlık ve leş bir hava vermeyi istemişler ki bunuda çok güzel yapmışlar.
Albümde Hung, Drawn, and Quartered isimli Cancer coverı bulunuyor. Vokalist bu şarkıyı çok sağlam bir şekilde okumuş. Derin, güçlü, iğrenç gutturalını öyle bir yapıyor ki bu şarkıda Cancer’a özel saygılarını güzel şekilde sunmak istediği anlaşılıyor.

Albümün vokalleri,müzikal yapısı,söz konsepti,albüm kapağı ve cancer coverı da göz önüne alındığında benim notum 10 üzerinden 10 oluyor. Zor bulunan, orjinal bir albüm olmuş. Kadroları şu an biraz değişiklik göstermiş olsada yeni yapacakları albümleride bu albümde yaptıkları mantıkla yola çıkarak yapmalarını temenni ediyorum.

10/10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu