Röportajlar

ASTROPHOBOS

İsveçli Black Metal topluluğu Astrophobos ‘un Gitaristi Jonas ile kısa bir tanıtım söyleşisi gerçekleştirdik.

Öncelikle grubu kısaca tanıtmak ile başlayalım?
Jonas: Astrophobos olarak 2009 yılında Stockholm’da kurulduk ve İsveç Black Metal’ini temsil ettiğimizi düşünüyoruz. 3 tane asıl elemandan oluşmaktayız. Micke Broman Vokal ve Basslarda ,Martin Andersson Gitarda ve ben Jonas Ehlin ise ikinci gitarlardayım. Aslında bir çok grupta çaldık,zaman içerisinde değişen zevklerimiz oldu fakat son nokta olarak bu grupta birleşip başından beri arzuladığımız müziğe imza atma olanağı akalamış bulunduk. Bilirsiniz,bazen sizleri gaza getiren ben bu işi kesin yapmalıyım dedirten enstrümanlar vardır, bende gitara bu şekilde aşığım ve çalmaya başlamamın temel sebebi de müziği sevmem, aslında grubumuzun tarzına geçecek olursak Norveç&İsveç Underground death&black metalinden yüksek bir şekilde etkilenmiş ve 90ların başlarını örnek alan bir yapıda olduğumuzu söyleyebilirim.

Astrophobos isminin sizlerde özel bir anlamı var mı?
Grubumuzun ismi H.P Lovecraft’ın bir şiirinden gelmektedir. Bu şiir şu şekilde yorumlanabilir; harika ve ilham verici anlar her zaman ilk gördüğün gibi olmayabilir. Muhtemelen müzik içinde büyüleyici ve etkileyici ancak hatasızca, çünkü hata yapmak senin ruhuna zarar verip tamamıyla aklını yitirmene yol açabilir.

Kendine rol model olarak aldığın biri yada birileri var mı?
Bence kendimizi rol model almalıyız bu birbirimizi anlamamıza daha çabuk etki edecektir. Daha önce de belirttiğim gibi 80lerin sonu 90ların ortasına kadar olan death/black metal piyasasından çok etkilenmiş durumdayız. Ama bu müzikal yaratıcılığımızın gelişmesi için temel bir etken değil. Birlikte bir şeyler paylaştıkça kendi müziğimizi geliştiriyoruz ve dinlediğimiz müziklerin etkisi ile kişisel yaratıcılığımız birleşince ASTROPHOBOS’un soundunu ortaya çıkarıyor. Rol model biri olması çokta gerekli bir durum değil .

2010 yılında Arcane Secrets ile piyasaya adımınızı attınız, şu an yeni bir şeyler kayıt etmek için bir planınız var mı, herhangi yeni bir beste bulunuyor mu ?
İlk albümümüz Remants of Forgotten Horros bahar sonuna doğru piyasaya çıkacak ve Abyss Records tarafından yayınlanacak. Garaget Stüdyolarında kaydımızı yaptık. Erik Nilsson bizlere çok yardımcı oldu zaten Arcane Secrets ep’sini kayıt ederkende birlikte olmuştuk. 8 parçadan oluşan bir albüm bu ,gerçekten harika bir işe imza attığımıza inanıyoruz. Arcane Secrets ep’sini beğenenler bunu dinlediğine pişman olmayacaklar. Soul Disruptor isimli parçamıza video çekmiş bulunmaktayız. Bu parça albümün açılışını yapıyor şu sıralar ise bir şeyler bestelemeye çalışmaktayız fakat henüz tamamlanan bir parça bulunmuyor. Çok karanlık ve ölümcül bir albüm olacak bundan emin olabilirsiniz .

Sizleri black metal çalmaya ne gibi etmenler itti. Neden başka bir tarz değil de Black Metal ?
Hmm, bence tüm müziklerin üzerinde bir tutkusu bulunuyor. 10 yılı aşkın zamandır bu işin içerisindeyiz ve hepimizin 30larının ortasına geldiğini düşünecek olursak bu müzik bizi bir arada tutmayı başaran en önemli bir sebeplerden biri olduğunu söylemeliyim. Bence black metalin kendine çeken bir özelliği var oda şu kendi iç dünyamızda olup biten hisleri, öfkeleri düzgün bir şekilde buna yöneltmemize yardımcı olmaktadır. Bu gayet doğal…

5 yıl gibi bir süre sonra grubunuz halen devam ediyorsa, grubunuzun hangi seviyede olmasını isterdiniz ?
Aslında öncelikli olarak grupta kalıcı olacak bir davulcu bulmalıyız (Eğer davul çalıyorsanız ve bizle çalmak isterseniz ,bilelim )Eğer bu davulcuyu bulabilirsek konserler vermeye başlayacağız buda seyirci ile birebir temas kuracağımız için dehşet olacak. Öte yandan halen yeni besteler yapıyor olup , yeni bir şeyler üretiyor olacağız. Bence müzik bizi tamamlıyor, hepsi bu !

Fanlara iletebileceğiniz bir şeyler ?
Desteğiniz için teşekkürler bu bizim için çok önemliydi. Arcane Secrets isimli albümümüzü sevdiyseniz yeni albümümüzü de almayı unutmayın. Hayal kırıklığına uğramayacaksınız, Hails!!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu